1844 Yılında İngiltere'de İşçi Sınıfının Koşulları

Kısaca: 1844 Yılında İngiltere`de İşçi Sınıfının Koşulları (Almanca:Die Lage der arbeitenden Klasse in England Friedrich Engels`in en ünlü çalışması. ...devamı ☟

1844 Yılında İngiltere'de İşçi Sınıfının Koşulları
1844 Yılında İngiltere'de İşçi Sınıfının Koşulları

1844 Yılında İngiltere`de İşçi Sınıfının Koşulları (Almanca:Die Lage der arbeitenden Klasse in England Friedrich Engels`in en ünlü çalışması.

Viktorya Devri`nde İngiltere`deki işçi sınıfının koşullarının anlatıldığı bu çalışma, Engels`in ilk kitabıdır. Engels`in 1842-1844 yılları arasında kaldığı Manchester`da yazdığı bu kitap, 1845 yılında Almanca olarak basılmıştır. Manchester, o sıralarda Sanayi Devrimi`nin hızla yaşandığı şehirlerden biriydi, Engels de bu çalışmasında hem kendi gözlemlerinden hem de o dönemde yayımlanan çeşitli rapor ve makalelerden yararlanmıştır.

Endüstriyel işçi sınıfının durumunun özetlendiği bu kitap, konunun Alman takipçilerine sesleniyordu. Babasının ortak olduğu firmada çalışması için yollandığı Manchester`da yaptığı gözlemler Engels`i daha radikal bir düşünceye taşımıştır. Daha sonra Paris`e gelerek Karl Marx`a bu çalışmasını göstermiş ve Marx ile ömür boyu sürecek bir dostluğa başlamışlardır. Kitap ancak 1887 yılında İngilizce`ye çevrilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

1844 Yılında İngiltere'de İşçi Sınıfının Koşulları Resimleri