18 Ağustos 2007 Uçak Kaçırma Eylemi, Atlasjet firmasına ait MD-83 tipi uçağın, saat 06:45 itibariyle Lefkoşa Ercan Havalimanı'ndan İstanbul Atatürk Havalimanı'na hareketinden sonra, saat 07:15 sularında 2 hava korsanı tarafından kaçırılmasıyla başladı.
İçerisinde 143 yolcu ve 6 mürettebat bulunan bu uçağın, hava korsanları tarafından Tahran'a veya Suriye'ye indirilmek istendiği belirtildi.

18 Ağustos 2007 Uçak Kaçırma Eylemi

düzenle|Ağustos 2007

Lefkoşa Ercan Havalimanı`ndan İstanbul Atatürk Havalimanı`na saat 06:45 itibariyle hareket eden Boeing 757 tipi AtlasJet firmasına ait uçak saat 07:15 sularında 2 hava korsanı tarafından kaçırıldı. İçerisinde 143 yolcu ve 6 mürettebat bulunan bu uçağın hava korsanları tarafından Tahran`a veya Suriye`ye indirilmek istendiği belirtildi. Bunun üzerine uçak yakıt ikmali için Antalya Havalimanı`na indi Yaklaşık 1 saat sonra orta kısımdaki yolcular, kanat tarafındaki kapıyı kırarak, apronda durmakta olan uçaktan atladı. Bir kaç dakika sonra ise arka kapıdan bazı yolcular atladı. İçinde 9 yolcu ve 4 mürettebat kalan uçaktan sonra 5 kişi daha indirildi. Ve 4 kişi 2 mürettebat kaldı. Korsanlar isteklerinin yerine gelmesi için hosteslerden birini kullandı. Ve polisleri arattı. 1 saat sonra ise Beşiktaş`lı şu anda Karşıyaka`da kiralık oynayan Kenan Özer adlı genç futbolcu indirildi. 1 saat sonra ise tüm yolcular ve mürettebat serbest bırakıldı. O sırada ise Ankara`dan 20 kişilik özel operasyon timi Antalya`ya gönderildi. Saat 12:30`da ise beyaz renkli bir Fiat Albea aracı uçağın yanına yanaştı. Araçtan 3 kişi indi ve uçaktan inen korsanlar sorun yaratmadan teslim oldular.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar