1968 Afrika Uluslar Kupası, CAF'ın düzenlendiği 6. Afrika Uluslar Kupası'ydı ve Etiyopya'da düzenlendi. 1965'teki statüden farklı olarak finallerde mücadele edecek takım sayısı sekize çıkartıldı ve her grupta dörder takım mücadele etmeye başladı. Kongo-Kinşasa, finalde son şampiyon Gana'yı 1-0 yenerek ilk kez şampiyon oldu.

1968 Afrika Uluslar Kupası

1968 Afrika Uluslar Kupası, CAF'ın düzenlendiği 6. Afrika Uluslar Kupası'ydı ve Etiyopya'da düzenlendi. 1965'teki statüden farklı olarak finallerde mücadele edecek takım sayısı sekize çıkartıldı ve her grupta dörder takım mücadele etmeye başladı. Kongo-Kinşasa, finalde son şampiyon Gana'yı 1-0 yenerek ilk kez şampiyon oldu.

Eleme Turu



Gana son şampiyon, Etiyopya ise evsahibi olduğu için eleme oynamadan finallere katıldı.


1. Grup



align=center bgcolor=#efefef align=center style="background:#ccffcc;" align=center style= align=center style=
Takım Puan O G B M A Y Av.
5>|4||2||1||1||9||6||+3
5>|4||2||1||1||9||6||+3
2>|4||0||2||2||4||10||-6
|score=3 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Gine |attendance= |referee= }}


|score=4 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Senegal |attendance= |referee= }}


|score=2 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Liberya |attendance= |referee= }}


|score=4 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Senegal |attendance= |referee= }}


|score=3 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Gine |attendance= |referee= }}


|score=1 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Liberya |attendance= |referee= }}
Playoff

|score=2 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Senegal |attendance= |referee= }}


2. Grup



align=center bgcolor=#efefef align=center style="background:#ccffcc;" align=center style= align=center style=
Takım Puan O G B M A Y Av.
8>|4||4||0||0||9||2||+7
4>|4||2||0||2||5||4||+1
0>|4||0||0||4||2||10||-8
|score=1 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Cezayir |attendance= |referee= }}


|score=4 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Mali |attendance= |referee= }}


|score=1 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Yukarı Volta |attendance= |referee= }}


|score=0 – 3 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Mali |attendance= |referee= }}


|score=0 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Yukarı Volta |attendance= |referee= }}


|score=3 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Cezayir |attendance= |referee= }}


3. Grup



align=center bgcolor=#efefef align=center style="background:#ccffcc;" align=center style= align=center style=
Takım Puan O G B M A Y Av.
7>|4||3||1||0||7||0||+7
3>|4||1||1||2||4||5||-1
2>|4||1||0||3||3||9||-6
|score=2 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Fildişi Sahili |attendance= |referee= }}


|score=4 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Nijerya |attendance= |referee= }}


|score=0 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Togo |attendance= |referee= }}


|score=0 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Nijerya |attendance= |referee= }}


|score=1 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Togo |attendance= |referee= }}


|score=3 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Fildişi Sahili |attendance= |referee= }}


4. Grup



Birinci tur |score=3 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Birleşik Arap Cumhuriyeti |attendance= |referee= }} |score=2 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Libya |attendance= |referee= }}


|score=2 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Uganda |attendance= |referee= }} |score=3 – 3 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kenya |attendance= |referee= }}


İkinci tur |score=0 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Uganda |attendance= |referee= }} |score=o / w |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Birleşik Arap Cumhuriyeti |attendance= |referee= }} Uganda finalist, Birleşik Arap Cumhuriyeti çekildi


5. Grup



align=center bgcolor=#efefef align=center style="background:#ccffcc;" align=center style= align=center style=
Takım Puan O G B M A Y Av.
5>|3||2||1||0||3||2||+1
3>|4||1||1||2||5||3||+2
2>|3||1||0||2||3||6||-3
|score=4 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Tunus |attendance= |referee= }}


|score=1 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Tunus |attendance= |referee= }}


|score=2 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kongo-Brazzaville |attendance= |referee= }}


|score=2 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kamerun |attendance= |referee= }}


|score=w / o |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kongo-Brazzaville |attendance= |referee= }}


|score=n / p |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kamerun |attendance= |referee= }}


6. Grup



Birinci tur |score=3 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Kongo-Kinşasa |attendance= |referee= }} |score=1 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Sudan |attendance= |referee= }}

Playoff |score=1 – 2 |team2= |goals1= |goals2= |stadium= |attendance= |referee= }}


|score=1 – 0 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Tanzanya |attendance= |referee= }} |score=1 – 1 |team2= |goals1= |goals2= |stadium=Mauritius |attendance= |referee= }}


İkinci tur |score=w / o |team2= |goals1= |goals2= |stadium= |attendance= |referee= }} Kongo-Kinşasa finalist, Tanzanya çekildi


Final turları

Birinci Tur

A Grubu

Tüm maçlar Addis Ababa'da oynandı.

style="background:#ccffcc;" | style="background:#ccffcc;" | style="background:#f5f5f5;" | style="background:#f5f5f5;" |
Takım O G B M A Y Puan
3 3 0 0 6 2 6
3 2 0 1 5 2 4
3 1 0 2 5 6 2
3 0 0 3 2 8 0


12 Ocak Girma Luciano Vassalo(pen)
2 - 1
Ouma
12 Ocak Bozon 15 Laurent Pokou 25, 65
3 - 0
14 Ocak Bekouesion 86
1 - 0
14 Ocak Hacène Lalmas 15, 25, 70 Khalem 60
4 - 0
16 Ocak Laurent Pokou Mangle
2- 1
Obua
16 Ocak Mengistu Worku 16 Shewangezaw 19 Luciano Vassalo(pen) 27
3 - 1
Amirouche 68


B Grubu

Tüm maçlar Asmara'da oynandı.

style="background:#ccffcc;" | style="background:#ccffcc;" | style="background:#f5f5f5;" | style="background:#f5f5f5;" |
Takım O G B M A Y Puan
3 2 1 0 7 4 5
3 2 0 1 6 3 4
3 1 1 1 5 5 3
3 0 0 3 2 8 0


12 Ocak Osei Kofi 63 Wilberforce Mfum 87 Y.Diop 65
2 - 2
Diongue 10
12 Ocak Muwawa 19 Kabamba (pen) 27 Kabamba 51
3 - 0
14 Ocak Diop 27 Diouck 86
2 - 1
Foutika 31
14 Ocak Osei Kofi (pen) 17 Wilberforce Mfum 84
2 - 1
Mohili 42
16 Ocak Kidumu Tshimanga
2 - 1
Y.Diouck
16 Ocak Osei KofiOsei KofiWilberforce Mfum
3 - 1
Foutika


Yarı Final

Addis Ababa

19 Ocak Luciano Vassalo 25 Mengistu Worku 65 Mungamuni 16 Mungamuni 100
2 - 3 (uz.)
Kidumu 3
Asmara

19 Ocak Wilberforce MfumWilberforce MfumIbrahim Sunday Odoi Laurent PokouKonan Henri (pen)
4 - 3 (uz.)
Laurent Pokou


Üçüncülük Maçı

21 Ocak Laurent Pokou 28
1 - 0


Final

21 Ocak Kalala 66
1 - 0


Ödüller

bgcolor=#EFEFEF bgcolor=#D0E7FF Kongo-Kinşasaİlk kupa
1968 Afrika Uluslar Kupası Şampiyonu:


Gol Krallığı

1. Laurent Pokou 6


Dış bağlantılar







Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar