1982 FIFA Dünya Kupası elemelerine toplamda 109 ülkenin millî takımı katılırken, bunlardan 22'si turnuvaya katılmaya hak kazandı. 24 takımın mücadele ettiği etkinliğe, ev sahibi İspanya ile son şampiyon Arjantin herhangi bir eleme maçı oynamadan doğrudan katılmaya hak kazandı.

1982 FIFA Dünya Kupası elemeleri

1982 FIFA Dünya Kupası elemelerine toplamda 109 ülkenin milli takımı katılırken, bunlardan 22'si turnuvaya katılmaya hak kazandı. 24 takımın mücadele ettiği etkinliğe, ev sahibi İspanya ile son şampiyon Arjantin herhangi bir eleme maçı oynamadan doğrudan katılmaya hak kazandı. Toplamda 306 karşılaşmanın oynandığı elemelerde 797 gol kaydedilirken, maç başına gol ortalaması 2,6 olarak hesaplandı.

Kıtasal elemeler

Kıtasal eleme sonuçları için aşağıdaki maddelere bakınız: *Avrupa :1. Grup - Batı Almanya ve Avusturya turnuvaya katılmaya hak kazandı. :2. Grup - Belçika ve Fransa turnuvaya katılmaya hak kazandı. :3. Grup - SSCB ve Çekoslovakya turnuvaya katılmaya hak kazandı. :4. Grup - Macaristan ve İngiltere turnuvaya katılmaya hak kazandı. :5. Grup - Yugoslavya ve İtalya turnuvaya katılmaya hak kazandı. :6. Grup - İskoçya ve Kuzey İrlanda turnuvaya katılmaya hak kazandı. :7. Grup - Polonya turnuvaya katılmaya hak kazandı. *Güney Amerika :1. Grup - Brezilya turnuvaya katılmaya hak kazandı. :2. Grup - Peru turnuvaya katılmaya hak kazandı. :3. Grup - Şili turnuvaya katılmaya hak kazandı. *Kuzey Amerika :Honduras ve El Salvador turnuvaya katılmaya hak kazandı. *Afrika :Cezayir ve Kamerun turnuvaya katılmaya hak kazandı. *Asya and Okyanusya :Kuveyt ve Yeni Zelanda turnuvaya katılmaya hak kazandı. ==Kazanan Takımlar== Aşağıdaki 24 takım 1982 FIFA Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı: (e) - ev sahibi olduğundan otomatik olarak katıldı. (s) - son şampiyon olduğundan otomatik olarak katıldı. ==Notlar== == Dış bağlantılar == * FIFA World Cup Official Site - 1982 World Cup Qualification * RSSSF - 1982 World Cup Qualification

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar