1991 Kanada Grand Prix

Kısaca: 1991 Kanada Grand Prix, 2 Haziran 1991'de Montreal'deki Circuit Gilles Villeneuve pistinde yapılmış olan Formula 1 yarışı. 1991 Formula 1 sezonunun beşinci yarışıdır. ...devamı ☟

1991 Kanada Grand Prix, 2 Haziran 1991'de Montreal'deki Circuit Gilles Villeneuve pistinde yapılmış olan Formula 1 yarışı. 1991 Formula 1 sezonunun beşinci yarışıdır. Yarış 1991 Kanada yarışında start alan 26 yarıştan yalnızca 10'u finişi görebildi. Finişi göremeyen isimler arasında yarışa 3.sıradan başlayan ilk 4 yarışın galibi ve klasman lideri Ayrton Senna, yarışa 4.sıradan başlayan klasman ikincisi Alain Prost ve yarışa 6.sıradan başlayan klasman üçüncüsü Gerhard Bergerde bulunuyordu. Favori 3 ismin yarış dışı kaldığı yarışta, yarışa 8.sıradan başlayan Nelson Piquet yarışı kazandı. 9.sıradan başlayan Stefano Modena 2. olurken, yarışa pol pozisyonundan başlayan Riccardo Patrese 3. oldu. 11.sıradan başlayan Andrea de Cesaris 4., 14.sıradan yarışa başlayan Bertrand Gachot 5. bitirdi.

Yarış

a 2.sıradan başlayan iddialı pilotlardan Nigel Mansell ise son tura lider olarak girmesine rağmen vites kutusunuda yaşadığı sorun nedeniyle yarışı 6.bitirdi ve puan alan son isim oldu. Bu durum sonucunda Mansell, Formula 1 tarihinde son tura lider girmesine rağmen yarışı 1.bitiremeyen ilk isim oldu. Ayrıca yarışta japon pilot Aguri Suzuki'nin aracı yarış esnasında yakıt sızıntısı nedeniyle alev aldı. Kendini aracından dışarıya zor atan Suzuki bu olayı herhangi bir ayra almadan atlattı. Ayrton Senna yarış dışı kalıp puan alamamasına rağmen 40 puanla klasmandaki liderliğini korudu. Bu yarışta aldığı 10 puanla puanını 16'ya çıkaran Nelson Piquet ise 2.sıraya yükseldi. Markalar klasmanında ise McLaren-Honda takımı bu yarışta puan alamamasına rağmen 50 puanla lideliğini korudu. Nelson Piquet'nin galibiyeti sonucunda 10 puan kazanan Benetton-Ford puanını 19'a çıkarıp 2.sıraya yükseldi. Bu yarışta 2 pilotuyla birden puan kazanan tek takım ise Jordan-Ford oldu.

Yarış

Sonuçları

Yarış

sonrası ;Sürücüler Klasmanı ;Markalar Klasmanı * Not: Sadece ilk beş sürücü ve marka listelenmiştir.

Kaynakça

*

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.