1996 Yaz Olimpiyatları

1996 Yaz Olimpiyatları, resmi olarak 1996 tarihinde ABD'nin Georgia eyaletine bağlı Atlanta şehrinde düzenlenen 26. Olimpiyat Oyunlarıdır.

1996 Yaz Olimpiyatları

1996 (Atlanta) Yaz Olimpiyatları, resmi olarak 1996 tarihinde ABD'nin Georgia eyaletine bağlı Atlanta şehrinde düzenlenen 26. Olimpiyat Oyunlarıdır. Atlanta Olimpiyatları düzenleme hakkını 1990'da Tokyo'da yapılan oylamada Atina, Belgrad, Manchester, Melbourne ve Toronto gibi şehirleri geride bırakarak kazanmıştır.

Sporlar



Türkiye`nin Kazandığı Madalyalar

Altın

Gümüş

Bronz
  • Akif Pirim - Greko-Romen Güreş, Erkekler (62 kg)


Türk Sporcuların Yarışma Sonuçları



Atıcılık
  • ``Alp KIZILSU`` (Trap yarışmasında 58 rakip arasında 49 ve Double Trap`ta da 35 yarışmacı arasında 31. oldu.)


Atletizm
  • ``Serap AKTAŞ`` (Bayanlar Maraton yarışmasında 86 yarışmacı arasında 2 saat 36 dakika 14 saniyelik derecesiyle 23. oldu.)
  • ``Alper KASAPOĞLU`` (Dekatlon yarışmasında 36. yarışmacı arasında 7575 Puanla 29. oldu.)
  • ``Aysel TAŞ`` (Bayanlar cirit atma yarışmasında 32 rakip arasında 57 metre 86 santimlik derecesiyle 18. oldu.)


Boks
  • ``Yaşar GİRİTLİ`` (48 kiloda ilk maçında Taylandlı Kamzing`e 14-9 Yenilerek elendi.)
  • ``Soner KARAGÖZ`` (54 kiloda ilk maçında Macar Kovacs`a 15-3 yenilerek elendi.)
  • ``Serdar YAÄ�I`` (57 kiloda ilk maçında Moritius`lu Lebon`a 9-8 yenilerek elendi.)
  • ``Vahdettin İŞSEVER`` (Boksör. 60 kiloda ilk maçında Cezayirli Soltani`ye 14-2 yenilerek elendi.)
  • ``Nurhan SÜLEYMANOÄ�U`` (67 kiloda Ganalı Diallo`yu ilk turda 21-5 yendikten sonra ikinci turda Kübalı Vinent`e 23-1 nilerek elendi.)
  • ``Cahit SÜRME`` (75 kiloda ilk maçında Rus Saitov`a 11-1 yenilerek elendi.)
  • ``Malik Beyleroğlu`` (81 kiloda ilk maçında bye çekti. İkinci turda Macar Erdel`i 9-8, üçüncü turda Polonyalı Borowzki`yi 16-12,
Dördüncü turda Cezayirli Bahari`yi hakem kararıyla yenerek finale kaldı. Final maçında Kübalı Hernandez`e 3-11 yenilerek olimpiyat ikincisi oldu.)
  • ``Yusuf ÖZTÜRK`` (81 kiloda ilk maçında İtalyan Aurino`ya 15-7 yenilerek elendi.)


Güreş

  • ``Metin TOPAKTAŞ`` (Serbest Güreş 52 kiloda ilk turu bye olarak geçtikten Sonra Kanadalı Woodcroft`u, Japon Sasayama`yı ve
Cezayirli Kedjour`u yendikten sonra Özbekistanlı Achilov İle İranlı Muhammedi`ye yenilerek 19 güreşçi arasında Olimpiyat 6.`sı oldu.)
  • ``Harun DOÄ�N`` (Serbest Güreş 57 kiloda Kuzey Koreli Rİ`ye yenildikten sonra Azerbeycanlı Abdullahyev`i ve Moldavalı
Trstena`yı ve Gürcü Embalo`yu yendi, 21 güreşçi arasında 4. oldu.)
  • ``Yüksel ŞANLI`` (Serbest Güreş 68 kiloda Amerikalı Saunders`e ve Suriyeli Alaosta`ya yenilerek 18 rakip arasında 15. oldu.)
  • ``Turan CEYLAN`` (Serbest Güreş 74 kiloda Slovakyalı Kertanti`ye Ve Kübalı Rodriguez`e yenilerek 20 güreşçi arasında 18 . oldu.)
  • ``Sebahattin ÖZTÜRK`` (Serbest Güreş 82 kiloda Özbekistanlı Khinchagov`a Yenildikten sonra Kazakistanlı Jabrailov`u yendi İranlı Khedem`e yenildi, Kübalı Ramos`u, Moldavyalı L. Jabrailov`u Japon Yokahama`yı ve Venezüellalı Varela`yı yenerek
21 rakip arasında Olimpiyat dördüncüsü oldu.)
  • ``Mahmut DEMİR`` (130 kiloda Ukraynalı Valiyev`i, Macar Gamboi`yi, İranlı Mehreban`ı; Rus Shumisin`i ve Beyaz Rusya`dan Meddedev`i de yenerek sikletinin olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.)
  • ``Bayram ÖZDEMİR`` (Greko-Romen 48 kiloda Meksikalı Aguilai`yi yendikten sonra Rus Gulyov`a ve Yunanlı Agakatzanyan`a
yenilerek 19 güreşçi arasında 11. oldu.)
  • Şeref Eroğlu (Greko-Romen 57 kiloda Amerikalı Hall`e ve Kübalı Sarmiento`ya yenilerek 20 güreşçi arasında 17. oldu.)
  • Akif Pirim (Greko-Romen 62 kiloda Bulgar Ivanov`a yenildikten sonra İranlı Pazaj`i, Ukranyalı Kamysheko yu, Gürcü
Guliashvili`yi, Çinli Hu`yu ve Venezüellalı Santos`u yenerek 19 rakip arasında olimpiyat üçüncülüğünü kazandı.)
  • ``Yalçın KARAPINAR`` (Greko-Romen 68 kiloda Ermeni Manukyan`ı ve Bulgar Georgiev`i yendi. Romen Memet ve Amerikalı Smithe
Yenilerek 21 sporcu arasında 11. oldu.)
  • ``Nazmi AVLUCA`` (Greko-Romen 74 kiloda Ukranyalı Dzihasov`a ve İsveçli Kornbakk`a yenildi, B.Rus Kopytov`u yenerek 20 rakip arsında 13. oldu.)
  • Hamza Yerlikaya (Greko-Romen 82 kiloda ilk turu bye olarak geçtikten sonra Kazakistanlı Turlkhanov`u, B.Rus Tsilent`i İsveçli Lidberg`i ve Alman Zander`i yenerek rakiplerine tek puan vermeden sikletinin olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.)
  • ``Hakkı BAŞAR`` (Greko-Romen 90 kiloda Rus Koguashvili`yi, Bulgar Dimitrov`u yendikten sonra Ukranyalı Oleynyk`e yenildi,
Yugoslav Kasum ile Yunanlı Kostantin`i yendi ve 22 rakip arasında 5. oldu.)

Halter
  • Halil Mutlu (54 kiloda toplam 287,5 kiloluk derecesiyle sikletinin olimpiyat şampiyonu oldu.)
  • ``Hafız SÜLEYMANOÄ�U`` (59 kiloda sıfır çekerek klasman dışı kaldı.)
  • Mücahit YAÄ�I (64 kiloda toplam 302,5 kilo ile yedinci oldu.)
  • ``Ergun BATMAZ`` (70 kiloda toplam 325 kilo ile on birinci oldu.)
  • Fedail GÜLER (70 kiloda yarışmalara katılmadı.)
  • ``Mehmet YILMAZ`` (76 kiloda sıfır çekerek klasman dışı kaldı.)
  • ``Dursun SEVİNÇ`` (83 kiloda toplam 362,5 kiloluk derecesiyle yedinci oldu.)
  • ``Sunay BULUT`` (91 kiloda toplam 390 kiloluk derecesiyle olimpiyat dördüncüsü oldu.)
``*Erdinç ASLAN`` (108 kilo üstü yarışmasında toplam 397,5 kiloluk derecesiyle on birinci oldu.)
  • Naim Süleymanoğlu (64 kiloda toplam 335 kiloluk derecesiyle rekorlar kırarak Olimpiyat Şampiyonu olurken üç olimpiyatta altın madalya kazanan tek halterci olarak adını 100 yıllık olimpiyat tarihine yazdırdı.)


Judo
  • ``Hülya ŞENYURT`` (48 kiloda yarışmalara katıldı dereceye Giremedi.)
  • ``İlknur KOBAŞ`` (61 kiloda yarışmalara katıldı sikletinde olimpiyat beşincisi oldu.)
  • ``Bektaş DEMİREL`` (65 kiloda yarışmalara katıldı dereceye giremedi.)
  • ``Salim ABANOZ`` (70 kiloda yarışmalara katıldı dereceye giremedi.)
  • ``İrakli UZNADZE`` (79 kiloda yarışmalara katıldı, sikletinin yedincisi oldu.)
  • ``Seli TATAROÄ�U`` (95 kilo üstü siklette yarışmalara katıldı, dereceye Giremedi.)


Okçuluk

  • ``Elif ALTINKAYNAK`` (Ferdi yarışmada 311 puanlık derecesiyle dördüncü olurken 476 puanla dördüncü olan takımımızda de yer aldı.)
  • ``Natalia NASARİDZE`` (Takım yarışmasında dördüncü olan ekibimizde yer aldı, ferdi yarışmada 64 sporcu arasında 21. oldu.)
  • ``Elif EKŞİ`` (Takım yarışmasında dördüncü olan ekibimizde yer aldı, ferdi yarışmada 64 sporcu arasında 47. oldu.)
  • ``Tunç KÜÇÜKKAYALAR`` (Ferdi yarışmada 64 sporcu arasında 59.`uncu olabildi.)
  • ``Kutlu TORUNLAR`` (Mistral sınıfında 46 yarışmacı arasında 22. oldu.)


Yelken
  • Alp ALPAGUT (Laser sınıfında 56 yarışmacı arasında 40. sırayı aldı.)
  • Ayşe SÖZERİ (Mistral bayanlar sınıfında 27 sporcu arasında 25. sırayı alabildi.)
  • Şükrü SANUS (470 sınıfında 36 ekip arasında 34. oldular.)
  • Kerem ÖZKAN


Yüzme
  • Derya Büyükuncu (100 metre kelebekte 27. olurken, 100 metre sırtüstünde 19. ve 200 metre sırtüstünde 21.`lik elde ettikten sonra, 200 metre kelebekte 26. oldu.)
  • ``Can ERGENEKAN`` (200 metre kelebekte 27. ve 400 metre serbestte 27. oldu.)
  • ``Kaan BERBEROÄ�U`` (50 metre kelebekte 63 rakip arasında 51. oldu.)
  • ``Nida ZUHAL`` (100 metre kelebekte 36. oldu.)


Olimpiyat Oyunları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar