2003 Konfederasyon Kupası

2003 FIFA Konfederasyon Kupası 2003 yılının Haziran ayında Fransa'da düzenlendi. Fransa, 2001 FIFA Konfederasyon Kupası'nda olduğu gibi bu turnuvada da şampiyon oldu ve kupayı kazandı.

2003 Konfederasyon Kupası

2003 Konfederasyon Kupası futbol turnuvası 2003'ün Haziran ayında Fransa'da gerçekleşti. Fransa "şampiyon" ünvanı korudu, 2001'de olduğu gibi bu sefer de kupayı kazandı.

Turnuva, bir oyuncunun ölümüyle gölgelendi. Kamerun Marc-Vivien Foé, kalp rahatsızlığı neden ile yarı finalde Kolombiya'ya karşı oynadığı maçta hayatını kaybetti. Foé'nun ölümü Fransa ve Kamerun takımlarını final maçında birleştirdi ; Fransa'nın zaferinden sonra, takım kaptanı Marcel Desailly kupayı Kamerun kaptanı, Rigobert Song ile birlikte kaldırdı.

Final maçı çok tuhaftı, hatta oynanan maçta iki takımında oyuncuları açıkça belli ederek maçın Foé'nun saygısı için oynanmaması gerekiyordu. Kamerun futbolcular yapabildiklerinin en iyisini yaptılar takım arkadaşlarının onuru için kupayı kazanmak istediler , yalnizca bir Fransız oyuncu, Thierry Henry kupa finaline uygun bir oyun oynadı. Onun altın golFransa'ya uzatmaları ve kupayı kazandırdı.

Madalya ve kupa töreninde futbolun en heyecanlı bölümü oldu. İki Kamerunlu oyuncu Foé'nun dev fotoğrafını tutuyordu,ve fotoğrafın üstünde onun ikincilik madalyası duruyordu. Marcel Desailly Konfederasyon Kupasını, havaya kaldırmadı, fakat kupayı Kamerun kaptan Rigobert Song'la birlikte tutuyorlardı. Foé medyanın düzenlediği turnuvanın en iyi oyuncu oylamasında üçüncü olarak bitirdi ve öldükten sonra Bronz Top ödülünü kazandı.

Şenol Güneş yönetimindeki Türk Milli Takımı ilk kez katıldığı bu turnavada, 2002 FIFA Dünya Kupası'nda elde ettiği üçüncülük derecesinden sonra yine bu turnuvada üçüncülük elde etti.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar