2004 ABD başkanlık seçimleri

2004 ABD başkanlık seçimleri Amerika Birleşik Devletleri'nde 2 Kasım 2004 tarihinde gerçekleştirilen Amerikan tarihinin 55'inci başkanlık seçimine verilen genel isimdir. Seçimler sonucunda, Cumhuriyetçi Parti adayı George W.

2004 ABD başkanlık seçimleri

yetersiz

2004 seçimleri; Cumhuriyetçi Parti adayı (zaten başkan olan George W. Bush) belirli olduğundan ilk kademede Demokrat parti`yi temsil edecek üyeler arasındaki seçimler gündemi meşgul etti.

George W. Bush`un seçimlerde karşısına gelecek demokrat adayı aranırken, kim olursa olsun yoğun bir medya desteği olacağı hissediliyordu. Ülkede muhafazakalar kanadı dahil olmak üzere; Bush ailesinin hırslarına bir ülkeyi alet etmeleri eleştirileri görülüyordu.

Demokrat parti seçimlerinde; John Kerry seçimleri kazandı. Takipçisi John Edwards oldu. Howard Dean`in seçim tanıtımları sırasında; kontrol edemediği bir sinire sahip olması dolayısıyla medya`nın mizah gündeminde başrol oynamıştı.

Wesley Clark`ın da seçimlerden çekildiğini açıklamasıyla ; John Kerry ve John Edwards gündemdeki iki ismi oluşturuyordu. Demokrat parti`deki sesler ; ikisini de başkan ve başkan yardımcısı olarak seçimlerde görmek istediğini belirtmekteler.

Demokratlar seçimini kazanan John Kerry, Bush karşısında yarışacaktı. John Edwards`ın da başkan yardımcısı olması bekleniyordu.

Sonuçlar

2004 ABD Başkanlık Seçim sonuçları şu şekildedir:
  • ``%51 George W.Bush``
  • ``%49 John Forbes Kerry``


Bu sonuçlara göre gelecek dönemi de Bush yönetimi yönetecektir.

ABD başkanlık seçimleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar