2006 İtalya Grand Prix (resmi adı: LXXVII Gran Premio Vodafone d'Italia), 10 Eylül 2006 tarihinde Autodromo Nazionale Monza'da yapılmış olan Formula 1 yarışı. İtalya 2006 Formula 1 sezonu'nun toplamda 15. mücadelesiydi. Aynı zamanda bu mücadele toplamda 76. İtalya Grand Prix yarışı oldu.

2006 İtalya Grand Prix

2006 İtalya Grand Prix (resmi adı: LXXVII Gran Premio Vodafone d'Italia), 10 Eylül 2006 tarihinde Autodromo Nazionale Monza'da yapılmış olan Formula 1 yarışı. İtalya 2006 Formula 1 sezonu'nun toplamda 15. mücadelesiydi. Aynı zamanda bu mücadele toplamda 76. İtalya Grand Prix yarışı oldu. == Yarış raporu == Pistte toplam 22 pilot start aldı. Toplam 53 tur atan pilotlardan ancak 17 pilot onu tamamlaya bildi. 5 pilot ise yarışı tamamlayamadı. Sıcak ve güneşli bir havada geçen yarış büyük bir heyecana sahne oldu. Yarışı Almanya temsilcisi Michael Schumacher birinci olarak tamamlamıştır. Bu onun kariyerinde birincilik kazandığı ilk yarış oldu. Finlandiya temsilcisi Kimi Räikkönen Michael Schumacher'in ardından yarışı ikinci olarak tamamlamıştır. Polonya'lı Robert Kubica ise yarışı üçüncü sırada tamamlamıştır. Böylece Robert Kubica, kazandığı üçüncülükle ilk kez podyuma çıktı. Bu sonuç Robert Kubica'nın kariyerinin ilk ciddi başarısıdır. Onun ardından ise bu yarışda Giancarlo Fisichella, Jenson Button ve Rubens Barrichello gelmiştir. Dosya:Michael Schumacher.jpg|1. Michael Schumacher Dosya:Räikkönen-Trier-2010.jpg|2. Kimi Räikkönen Dosya:Robert Kubica 2010 Malaysia.jpg|3. Robert Kubica == Yarış detayı == Fernando Alonso motor arızası nedeniyle yarış dışı kalırken, Michael Schumacher yarışı kazanarak Fernando Alonso ile arasındaki puan farkını 2'ye indirdi. Bu yarış sonrasında Michael Schumacher, sezon sonunda Formula 1 kariyerini bırakacağını açıkladı. Bu yarış onun kazandığı 90. zafer oldu. Kariyerinin 250. yarışı olan ve 22 Ekim 2006 tarihinde yapılan Brezilya Grand Prix'in ardından emekli olan Michael Schumacher, üç yıl sonra, 2010 yılında, Mercedes GP ile Formula 1'e geri döndü. İtalya Grand Prix'sinde Michael Schumacher'in yarışlardan çekileceğini açıklaması sonrasında Ferrari seneye Kimi Räikkönen ve Felipe Massa ile yarışacağını açıkladı. Ayrıca bu yarış, 2010 Singapur Grand Prix'inde yarış koltuğuna dönene kadar, Red Bull-Ferrari sürücüsü Christian Klien'in son yarışı oldu. 2002 yılından İtalya Grand Prix'ine sponsorluk yapan Vodafone, bu yarışa da sponsorluk yapmıştır. Bu yarış, Vodafone'nin sponsorluk yaptığı son İtalya Grand Prix'i yarışı oldu. == İstatistikler == Sıralama turları sonucunda pol pozisyonunu 1:20.899'lik derecesiyle McLaren-Mercedes pilotu Kimi Räikkönen elde etti. Ferrari takımından Michael Schumacher ise ikinci cebin sahibi oldu. 53 turluk yarışın sonuncu, 13. turu 1:22.559 zamanla bu yarışın en hızlı tur'u olmuşdur. En kısa sürede koşulan bu turda Finlandiya temsilcisi Kimi Räikkönen 1. olmuştur.

Sonuçlar

Sıralama turları

Kaynak:

Yarış

} |} Kaynak:

Yarış sonrası sıralamalar

*Koyu yazılmış isimler halen şampiyonluk ihtimali bulunanları göstermektedir. ;Sürücüler Şampiyonası sıralaması ;Markalar Şampiyonası sıralaması *Not: Sadece en iyi beş sürücü ve marka sıralanmıştır.

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar