2006 Tayland darbesi

Eylül 2006 Tayland darbesi Tayland Kraliyet Ordusu tarafından başbakan Thaksin Shinawatra hükümetine karşı yapılmıştır. Darbe Taylanddaki uzun bir politik krizin arkasından gelmektedir.19 Eylül 2006'da Bangkok devlet binasının çevresinde 14 tankın pozisyon aldığı ve ortalama 50 askerin binaya giriş yaptığı rapor edilmiştir.

2006 Tayland Darbesi hakkında detaylı bilgi

Eylül 2006 Tayland darbesi Tayland Kraliyet Ordusu tarafından başbakan Thaksin Shinawatra hükümetine karşı yapılmıştır. Darbe Taylanddaki uzun bir politik krizin arkasından gelmektedir.

19 Eylül 2006'da Bangkok devlet binasının çevresinde 14 tankın pozisyon aldığı ve ortalama 50 askerin binaya giriş yaptığı rapor edilmiştir. Olay sırasında başbakan Thaksin New Yorktaki Birleşmiş Milletler binasindan Korgeneral Sonthi Boonyaratglin işten çıkarmış ve Bangkokta olağan üstü hal ilan etmiş, Genelkurmay başkanı Ruangroj Mahasaranondın olağanüstü emirleri yerine getirmesini emretiği rapor edilmiş.} Thai armed forces seize Bangkok, Reuters, 19 Eylül 2006 5:40 PM BST Thailandın anayasası askıya alınmıştır.} 'Coup' Thai government faces coup attempt, CNN, 19 Eylül 2006, 18.25 BST.

Tayland milli televizyonu askeri kuvvetlerin Bangokun kontrolünü "kanun ve düzeni sağlamak" için aldığını beyan etmiş ve sonrasında vatansever müzik eşliğinde Kral Bhumibol Adulyadejın görüntülerini yayımlamıştır. BBC World, CNN, CNBC ve Bloomberg Television gibi yabancı haber kanalarının yerel yayını durdurulmuş fakat uluslar arası yayına devam etmeleri engellenmemiştir. Televizyon görüntüleri Amerikan yapım M113 Zırhlı personel taşıyıcıları be M998 HMMWV araçlarını şehrin sokaklarında gösteriyordu. Yerel bütün televizyonlar döngü halinde herşeyin çabucak halledileceğinine dair ordunun konuşmasını yayımlıyolar.} Coup, Metroblogging Bangkok, 19 Eylül 2006

Tayland ordu televizyonun yayınına göre "Politik Reform Konseyi" yönetimi ele geçirmiştir ve aşaıdakini belirtmiştir:

} 0, 882314.story?coll=ny-leadworldnews-headlines Thai Commander Takes Over After Coup, Associated Press, 19 Eylül 2006, 1:32 PM EDT}}

Associated Presse göre, Tayland ordusu Korgeneral Sondhi Boonyaratkalinin yönetimi ele geçirdiğini ve geçici başbakan Chitchai Wannasathit ile Savunma bakanı Thammarak Isaragura na Ayuthayanın tutuklandığını doğruladı.

Darbe aylardır süren Taylanda kargaşa olduğu ve ordunun darbe planlarının olduğu yonundeki söylentilerinden sonra gelmiştir. Temmuz 2006'daki Thaksin traftarı olduğuna inanılan yaklaşik yüz orta rütbeli subayın tayini ordu içinde görüş ayrılıklarının olduğu yönündeki körüklüyordu. Darbe Taylandın demokrasiye 1992'deki daha önceki darbeden sonra gelmektedir.} 3-2365668, 00.html Commentary: Thailand's 'coup attempt', The Times, 19 Eylül 2006

BBC Newsun raporuna göre darbenin liderleri Kral ile bu akşam görüşüp kurmak istedikleri geçici hükümeti tartışıcaklar. Birleşmiş Milletler Tayland başbakanının birkaç saat içinde konuşma yapmasına olanak sağlamak için programı değiştirdiklerini beyan etmiştir.} Thai PM 'overthrown in army coup', BBC

KaynaklarBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki 2006 Tayland darbesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Eylül 2006 Tayland Darbesi

Eylül 2006 Tayland darbesi Tayland Kraliyet Ordusu tarafından başbakan Thaksin Shinawatra hükümetine karşı yapılmıştır. Darbe Tayland'daki uzun bir politik krizin arkasından gelmektedir.

2000'ler

2000'ler. 1 Ocak 2000'den 31 Aralık 2009'a kadar olan 10 yıllık zaman dilimini kapsamaktadır.

Adam Malik

Adam Malik (d. 22 Temmuz 1917, Pematangsiantar, Kuzey Sumatra, Hollanda Doğu Hint Adaları-ö. 5 Eylül 1984, Bandung, Endonezya), Endonezyalı devlet adamı ve milliyetçi siyasi önder. 1971-72 döneminde Birleşmiş Milletler'in (BM) 26. Genel Kurulu'na başkanlık etmiştir.