2007 Ankara Intihar Saldırısı

2007 Ankara intihar saldırısı (22 Mayıs 2007) Ankara, Ulus'ta bulunan Anafartalar Çarşısı önünde, akşamüstü 18.30 sıralarında meydana geldi.

2007 Ankara intihar saldırısı (22 Mayıs 2007) Ankara, Ulus`ta bulunan Anafartalar Çarşısı önünde, akşamüstü 18.30 sıralarında meydana geldi. Patlamada 6`sı Türk, 1`i Pakistan vatandaşı olmak üzere 7 kişi öldü, 60`dan fazla kişi de yaralandı.

Yaralananların arasında dört de Pakistan vatandaşı bulunuyordu. Polis, olayın bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilmiş olması ihtimali üzerinde duruyor. Ankara`da patlama Görgü tanığı: 10 ölü varPolis telsizlerinden geçen anonslara göre kırmızı bir motosiklet ve doğan marka bir otomobil patlamadan hemen sonra olay yerinden hızla uzaklaştı. Polis şu anda o araçları aramakta. 18.30`daki patlamadan sonra siyasetin ve bürokrasinin merkezi olan başkentin ileri gelenleri vakit geçirmeden olay yerinde incelemelerde bulundular. Öncelikle Deniz Baykal, daha sonra başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olay yerine geldiler. Olaydan sadece iki saat sonra da kuvvet komutanları ve genelkurmay başkanı da olay yerinde incelemlerde bulundu. Patlamanın etkisiyle giriş katıyla birlikte dört katlı olan Anafartalar Çarşı`sının tüm camları parçalandı. Çarşının girişi ve önündeki otobüs duraklarında da büyük hasar meydana geldi. Patlamanın iş çıkışı saatlerine denk gelmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısı çok fazla oldu. Ayrıca Ankara`nın Karapürçek, Akdere, Türközü, Abidinpaşa, Kayaş semtlerine giden otobüs duraklarının burada bulunması da yaralı sayısının bu denli fazla olmasına neden oldu. Dört otobüs durağının parçalanan camları insanları feci şekilde yaraladı. Ankara Valiliği`nin 200 mt. karşısında meydana gelen patlamadan hemen sonra ambulanslar, polis ve itfaiye hemen olay yerine intikal etti. İçişleri bakanı da hemen olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Ankara`nın tarihi kent merkezi olan Ulus`un şehrin merkezinde olması nedeniyle yaralılar çok çabuk bir şekilde hastanelere nakledildiler.

Anafartalar Bayrakla Donatıldı

Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamada iş yerleri hasar gören esnaf, polis tarafından kimlik kontrolünden geçirilerek iş yerlerine alındı. İş yerlerine gelen esnaf ilk olarak kırılan camlarını değiştirdi ve mağazalarının pencerelerine Türk Bayrağı astı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Anafartalar Çarşısı`nı Cumartesi günü mehter takımı ve İstiklal Marşıyla beraber tekrar açacaklarını söyledi. Aygün, "Bu işin altında yatan Türkiye`nin birlik ve beraberliğini bozma amacıdır. Onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Çok daha fazla bayrakla iş yerlerimizin başında olacağız" dedi.

KaynaklarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

2007 Ankara Intihar Saldırısı ilgili konular

2007 Ankara Intihar Saldırısı
2007 Ankara intihar saldırısı