2008 Bursa İpekyolu Film Festivali, Bursa İpekyolu Film Festivali'nin ilkidir. 28 Kasım-4 Aralık 2008 tarihlerinde düzenlenmiştir.

2008 Bursa İpekyolu Film Festivali

2008 Bursa İpekyolu Film Festivali, Bursa İpekyolu Film Festivali'nin ilkidir. 28 Kasım-4 Aralık 2008 tarihlerinde düzenlenmiştir.

Film gösterimleri

Festivalde gösterilen filmler, 10 başlık altında toplandı: Yarışmalı Bölüm, Bir Ülke Sineması (Bosna Hersek), Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov, Çocuk Filmleri, Aykırı Gerçekler (Belgeseller), Yarışma-dışı Ödüllü İlk Filmler, Panorama, Engelsiz Filmler, Özel Gösterimler, Yeşilcam Klasikleri

Açılış Filmi

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un romanından uyarlanan "Ardak Amirkulov"un yönettiği 2008 yapımı "Elveda Gülsarı" filmi açılış filmi olarak gösterildi. Filmin gösterildiği açılış törenine Cengiz Aytmatov’un kız kardeşi Roza Aytmatov ile Kırgızistan Kültür Bakanı Sultan Rayev de katıldı.

Kapanış Filmi

Hintli sinemacı Priyadarshan’ın yazıp yönettiği İpek Düşler adlı 2008 yapımı film, festivalin kapanış filmi olmuştur.

Onur Konuğu

Meksikalı aktör Gael Garcia Bernal 2008 Bursa İpekyolu Film Festivali’nin onur konuğu olarak festivale katıldı.

Onur Ödülleri

Festivalin Onur Ödülü, ünlü sinema oyuncuları Muhterem Nur ve Sezer Sezin’e takdim edilirken, Türk sinemasına yardımcı oyuncu olarak büyük emekler veren Sırrı Elitaş ve Süheyl Eğriboz’a da “Emek Ödülü” verildi.

Altın Karagöz Film Yarışması

2008 yılında yarışmalar 4 başlık altında gerçekleşmiştir.
  • Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması,
  • Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması
  • Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması
  • Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması


Uluslar arası uzun metrajlı film yarılmasında sadece ilk filmini çeken yönetmenler yarışmıştır. Kısa Film yarışmalarında diyalogsuz filmler yarışmıştır. Filmler, “en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu” kategorilerinde değerlendirilmiştir.

Yarışan Filmler

Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film YarışmasıUlusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film YarışmasıKaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar