2010 Eurovision Şarkı Yarışması

Final: Alexander Rybak'ın "Fairytale performansı"

2010 Eurovision Şarkı Yarışması

Final: Alexander Rybak'ın "Fairytale performansı" |ara = }} 2010 Eurovision Şarkı Yarışması, 55. Eurovision Şarkı Yarışması'dır. İlk olarak 18 Mayıs, 20 Mayıs, 22 Mayıs 2010 tarihleri arasında yapılması planlandı, fakat yarışma finalinin Şampiyonlar Ligi final maçı ile çakışması üzerine yarı-final ve final günleri 25 Mayıs, 27 Mayıs ve 29 Mayıs 2010 tarihlerine alınmıştır. Yarışma, Norveç'te yapılmıştır, çünkü 2009'da birinci olan ülke Alexander Rybak'ın "Fairytale" adlı şarkısı ile Norveç'ti. Yarışma, Oslo'da bulunan Telenor Arena'da yapılmıştır. Ülke, ev sahipliği yapacağı yarışma için 17 milyon harcamıştır. Yarışmaya 39 ülke katılmıştır. Gürcistan'ın bir yıl aradan sonra yeniden katıldığı yarıştan Andorra, Çek Cumhuriyeti, Karadağ ve Macaristan ise ekonomik sebeplerden ötürü çekilmiştir. Erik Solbakken, Haddy Jatou N'jie ve Nadia Hasnaoui sunuculuğunu üstlendiği yarışmayı Almanya, Lena Meyer-Landrut'un seslendirdiği "Satellite" adlı şarkı ile 246 puan toplayarak kazandı. Almanya'nın ardından Türkiye, Romanya, Danimarka ve Azerbaycan ilk beş sırayı oluşturmuştur.

Yer

Başlangıçta, Norveç Kültür Bakanı Trond Giske ve Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) başkanı Hans-Tore Bjerkaas tarafından yarışmanın düzenleneceği yer için 150 milyon Norveç kronu (17 milyon ) bütçe ayrılmasına kararlaştırılmıştı. Bu miktar Helsinki'de düzenlenen 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki bütçeden daha fazlaydı ama Moskova'daki 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nın bütçesinden fazla değildi. Günümüz standartlarında konserin revize edilmiş tahmini maliyeti 211 Norveç kronudur (24 milyon ). 27 Mayıs 2009'da Oslo'da düzenlenen basın toplantısında, yarışmanın Oslo metropol alanında düzenleneceği ilan edildi. NRK, Oslo'nun yarışmaya ev sahipliği yapabilmek için yeterli kapasite, mekanlar ve altyapıya sahip tek şehir olduğunu savundu. 3 Temmuz 2009'da, yarışmaya ev sahipliği yapacak mekanın yeni inşaa edilmiş Telenor Arena'nın olmasına karar verildi. Telenor Arena, Oslo'nun komşusu Bærum'da bulunmaktadır. Oslo Spektrum'un daha küçük boyutu ve kapasitesi, yarışmaya ev sahipliği yapmasına imkan vermedi.

Format

Sunucular

10 Mart 2010 tarihinde NRK, yarışmanın sunucularını duyurdu. Sunuculuğa Erik Solbakken, Haddy Jatou N'jie, ve Nadia Hasnaoui seçilmişti. Solbakken ve N'jie, üç gösterinin açılışını yaptı, sanatçıları tanıttı ve oylama sırasında yeşil odada röportaj yaptı, Hasnaoui ise oylama bölümü ve sonuçların açıklanmasını sundu. İkinci kez, ikiden fazla sunucu yarışmayı sundu. İkiden fazla sunucunun görev aldığı ilk Eurovision Şarkı Yarışması, 1999 tarihli yarışmaydı.

Grafik tasarım

2010 yılı Eurovision Şarkı Yarışması'nın resmi başlangıcı olan Moskova, Oslo ve Bærum Belediye Başkanları arasındaki "Host City Insignia Exchange" (ev sahibi şehir nişanı değişimi) sırasında; 4 Aralık 2009 tarihinde, yarışmanın sanat, slogan ve tasarım temasını ilan etti. Bir seri kesişen daireler olarak belirlenen sanat teması, "Eurovision Şarkı Yarışması'nı çevreleyen duyguların çeşitliliği ve insan topluluğu"nu tanımladığı için seçilmişti. Ek olarak logo; siyah, altın rengi ve pembe renklerini ihtiva etmekteydi ve zemin rengi beyazdı. 6 Mayıs 2010'da sahne tasarımının öngösterimi yapıldı, gösteride LED ekranlar kullanılmadı, onun yerine çeşitli diğer ışıklandırma teknikleri tercih edildi.

Kartpostallar

2009 ve 2008 kartpostallarının (şarkılar öncesinde gösterilen görseller) aksine, 2010 kartpostalı basitliği esas almıştı ama aynı zamanda yenilikçi bir fikir de içeriyordu, stadyumda yer alırmışcasına kalabalığın başları üzerinden bir görüntü vardı.

Kartpostallarının temel özellikleri: bir grup küçük altın top (ESC 2010'un teması), her bir ülkenin şeklinde biçimlendirilmişti. Ardından, bunlar haraket ediyor ve ülkelerin bir şehrinden (genellikle başkentinden) destek veren ve tezahürat yapan küçük bir grup insanın önceden kaydedilmiş videoları bir ekran şekline geliyordu. Bundan sonra, sahneye çıkmaya hazırlanan ülkenin sanatçısı birkaç saniye gösteriliyor, ve ardından toplar bu ülkenin bayrağını oluşturuyordu.

Ülke şekillerinde küçük farklılıklar vardı: Sırbistan, İsrail, Kıbrıs Cumhuriyeti gibi bazı ülkelerin şekilleri, bu alanlardaki toprak anlaşmazlıkları nedeniyle tam olarak gösterilmedi.

Yarı-final kuraları

Yarı-finallerde yarışacak 34 ülke altışar gruba ayrılarak kürelere konulmuş ve çekiliş yapılmıştır.

| valign="top" |
| valign="top" |
| valign="top" |
| valign="top" |
|}

Katılımcı ülkeler

Yarı-final 1

  • Birinci yarı-final, Oslo'da 25 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirildi.
  • Yarı halk oylaması ve yarı jüri oylaması ile yapılan oylamalarda ilk 10'a girebilen ülkeler finale yükseldi.
  • Almanya, Fransa ve İspanya bu yarı-finalde oy kullandı.


1. Grup 2. Grup 3. Grup 4. Grup 5. Grup
bgcolor="#FFDEAD" Olia Tira' bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" (Oво je Балкан)' bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" (Јас ја имам силата) bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD"
Sıra Ülke Dil Şarkıcı Şarkı Türkçe çeviri Derece Puan
01 ' İngilizce SunStroke Project & "Run Away" Kaçış 10 52
02 ' İngilizce Pyotr Naliç & Friends "Lost and Forgotten" Kaybolmuş ve unutulmuş 7 74
03 İngilizce Malcolm Lincoln & Manpower 4 "Siren" 14 39
04 Slovakça Kristina "Horehronie" 16 24
05 Fince Kuunkuiskaajat "Työlki ellää" Çalışarak yaşayabilirsin 11 49
06 İngilizce Aisha "What For?" Ne için? 17 11
07 ' Sırpça Milan Stanković "Ovo je Balkan" Burası Balkanlar 5 79
08 ' İngilizce Vukašin Brajić "Thunder and Lightning" Gök gürültüsü ve şimşek 8 59
09 İngilizce, Lehçe Marcin Mroziński "Legenda" Efsane 13 44
10 ' İngilizce Tom Dice "Me and My Guitar" Ben ve gitarım 1 167
11 İngilizce Thea Garrett "My Dream" Benim hayalim 12 45
12 ' İngilizce Juliana Pasha "It's All About You" Hepsi seninle ilgili 6 76
13 ' Yunanca Yorgo Alkeos & Friends "OPA" (ΩΠΑ) Hoppa 2 133
14 ' Portekizce Filipa Azevedo "Há dias assim" Bunun gibi günler 4 89
15 Makedonca Gjoko Taneski, Billy Zver & Pejčin "Jas ja imam silata" Güçlüyüm 15 37
16 ' İngilizce 3+2 feat Robert Wells "Butterflies" Kelebekler 9 59
17 ' İngilizce Hera Björk "Je ne sais quoi" Ne olduğunu bilmiyorum 3 123


Jüri/halk oylaması sonuçları


Jüri ve halk oylamasının sonuçları Haziran 2010'da EBU tarafından açıklanmıştır.. "
Sıra Halk Puan Jüri Puan
1 151 165
2 149 107
3 146 99
4 92 96
5 92 86
6 69 85
7 68 66
8 63 65
9 58 64
10 54 62
11 42 58
12 40 47
13 38 42
14 34 41
15 30 37
16 22 25
17 12 15


Yarı-final 2

  • İkinci yarı-final, Oslo'da 27 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirildi.
  • Yarı halk oylaması ve yarı jüri oylaması ile yapılan oylamalarda ilk 10'a girebilen ülkeler finale yükseldi.
  • Birleşik Krallık ve Norveç bu yarı-finalde oy kullandı.


bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD" daha iyi görünüyor' bgcolor="#FFDEAD" bgcolor="#FFDEAD"
Sıra Ülke Dil Şarkıcı Şarkı Türkçe çeviri Derece Puan
01 İngilizce InCulto "Eastern European Funk" Doğu Avrupa dehşeti 12 44
02 ' İngilizce Eva Rivas "Apricot Stone" Kayısı çekirdeği 6 83
03 ' İbranice Harel Skaat "Milim" (מילים) Kelimeler 8 71
04 ' İngilizce Chanée & N'evergreen "In a Moment Like This" Böyle bir anda 5 101
05 Fransızca Michael von der Heide "Il pleut de l'or" Altın yağıyor 17 2
06 İngilizce Anna Bergendahl "This Is My Life" Bu benim hayatım 11 62
07 ' İngilizce Safura "Drip Drop" Damla damla 2 113
08 ' İngilizce Alyosha "Sweet People" Tatlı insanlar 7 77
09 Flemenkçe Sieneke "Ik ben verliefd " Aşık oldum (Şinanay) 14 29
10 ' İngilizce Paula Seling & Ovi "Playing with Fire" Ateş ile oynamak 4 104
11 Slovence Ansambel Žlindra & Kalamari "Narodnozabavni rock" Yerli halk rock 16 6
12 ' İngilizce Niamh Kavanagh "It's for You" Bu senin için 9 67
13 Bulgarca, İngilizce Miro "Angel si ti" (Ангел си ти) Sen bir meleksin 15 19
14 ' İngilizce Jon Lilygreen & The Islanders "Life Looks Better in Spring" Hayat ilkbaharda 10 67
15 Hırvatça Feminnem "Lako je sve" Her şey kolay 13 33
16 ' İngilizce Sofia Nizharadze "Shine" Parla 3 106
17 ' İngilizce maNga "We Could Be the Same" Aynı olabilirdik 1 118


Jüri/halk oylaması sonuçları


Jüri ve halk oylamasının sonuçları Haziran 2010'da EBU tarafından açıklanmıştır.. "
Sıra Halk Puan Jüri Puan
1 126 117
2 119 93
3 113 89
4 106 88
5 102 84
6 90 84
7 77 83
8 65 80
9 64 79
10 53 78
11 49 76
12 46 54
13 43 27
14 22 26
15 15 25
16 11 14
17 1 5


Final



  • Final, 29 Mayıs 2010 tarihinde TSİ 22.00'da Oslo'daki Telenor Arena'da gerçekleştirildi.
  • 'Büyük Dörtlü' ve ev sahibi ülke, Norveç, otomatik olarak finalde yarıştı.
  • 25 ve 27 Mayıs 2010 tarihlerindeki yarı-finallerde ilk 10'a giren ülkelerle birlikte toplamda 25 şarkı yarıştı.
  • Final gecesi oylama sistemi 2009 yarışması'nda olduğu gibi yarı halk oylaması ve yarı jüri oylaması ile oldu.


daha iyi görünüyor bgcolor=gold
Sıra Ülke Dil Şarkıcı Şarkı Türkçe çeviri Derece Puan
01 İngilizce Safura "Drip Drop" Damla damla 5 145
021 İspanyolca Daniel Diges "Algo pequeñito" Minik bir şey 15 68
03 İngilizce Didrik Solli-Tangen "My Heart Is Yours" Kalbim senin 20 35
04 İngilizce SunStroke Project & Olia Tira "Run Away" Kaçış 22 27
05 İngilizce Jon Lilygreen & The Islanders "Life Looks Better in Spring" Hayat ilkbaharda 21 27
06 İngilizce Vukašin Brajić "Thunder and Lightning" Gök gürültüsü ve şimşek 17 51
07 İngilizce Tom Dice "Me and My Guitar" Ben ve gitarım 6 143
08 Sırpça Milan Stanković "Ovo je Balkan" (Oво je Балкан) Burası Balkanlar 13 72
09 İngilizce 3+2 feat Robert Wells "Butterflies" Kelebekler 24 18
10 İngilizce Niamh Kavanagh "It's for You" Bu senin için 23 25
11 Yunanca Yorgo Alkeos & Friends "OPA!" (ΩΠΑ!) Hoppa! 8 140
12 İngilizce Josh Dubovie "That Sounds Good to Me" Bu sesler kulağa hoş geliyor 25 10
13 İngilizce Sofia Nizharadze "Shine" Parla 9 136
14 İngilizce maNga "We Could Be the Same" Aynı olabilirdik 2 170
15 İngilizce Juliana Pasha "It's All About You" Hepsi seninle ilgili 16 62
16 İngilizce Hera Björk "Je ne sais quoi" Ne olduğunu bilmiyorum 19 41
17 İngilizce Alyosha "Sweet People" Tatlı insanlar 10 108
18 Fransızca Jessy Matador "Allez Ola Olé" Hadi! Ola! Olé! 12 82
19 İngilizce Paula Seling & Ovi "Playing with Fire" Ateş ile oynamak 3 162
20 İngilizce Pyotr Naliç & Friends "Lost and Forgotten" Kaybolmuş ve unutulmuş 11 90
21 İngilizce Eva Rivas "Apricot Stone" Kayısı çekirdeği 7 141
22 ' İngilizce Lena "Satellite" Uydu 1 246
23 Portekizce Filipa Azevedo "Há dias assim" Bunun gibi günler 18 43
24 İbranice Harel Skaat "Milim" (מילים) Kelimeler 14 71
25 İngilizce Chanée & N'evergreen "In a Moment Like This" Böyle bir anda 4 149


  • 1 İspanya'nın temsilcisi Daniel Diges, "Algo pequeñito" performansı sırasında Jimmy Jump adlı bir şahış, sahnede korsan bir gösteri yapmıştır. Bu nedenden dolayı İspanyol ekibi konsantrelerinin bozulduğunu gerekçe göstererek en son Danimarka ekibi şarkısını söyledikten sonra ikinci kez sahneye çıktı ve şarkısını 26. sırada ikinci kez söylemiştir. Bu olay Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde ilk kez gerçekleşmiştir.


Jüri/halk oylaması sonuçları



Jüri ve halk oylamasının sonuçları Haziran 2010'da EBU tarafından açıklanmıştır. "
Sıra Halk Puan Jüri Puan
1 243 187
2 177 185
3 174 167
4 166 160
5 161 134
6 155 129
7 152 121
8 151 119
9 127 116
10 110 116
11 107 110
12 106 97
13 94 69
14 76 65
15 40 63
16 35 62
17 35 61
18 28 57
19 27 57
20 24 43
21 18 37
22 18 34
23 16 33
24 15 22
25 7 18


Puan Tablosu



Yarı-final 1



style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;"
Oylama Sonuçları
Puan
Moldova 52 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 5 || || || || || 1 || || || 2 || 7 || || 4 || 8 || 7 || 10 || || 3 || || 5
Rusya 74 || 12 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || || 3 || 10 || 4 || 2 || 8 || 5 || || || 3 || 1 || || 12 || || || 1 ||
Estonya 39 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 12 || 12 || || 1 || 5 || || || 1 || 1 || 4 || || 1 || 2 || || ||
Slovakya 24 || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 2 || || 6 || 5 || || 1 || 1 || || || 5 || || || 5 || || ||
Finlandiya 49 || || 3 || 10 || 2 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 6 || || || 1 || 7 || 2 || || || || || 7 || 6 || || 3 || 2
Letonya 11 || || || 6 || || 5 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || || || || || || || || ||
Sırbistan 79 || 3 || 4 || 1 || 6 || || 3 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || || 3 || || 3 || 7 || 2 || 10 || || 3 || 12 || 4 || 6
Bosna-Hersek 59 || 1 || 2 || || 5 || || || 12 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 6 || || 3 || 7 || 5 || || 8 || 4 || || 6 || ||
Polonya 44 || 2 || 6 || || || || 4 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 6 || || 6 || || || || 3 || || 7 || 7 || 3
Belçika 167 || 6 || 10 || 8 || 10 || 10 || 8 || 7 || 4 || 12 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || 4 || 10 || 12 || 4 || 8 || 12 || 10 || 12 || 8
Malta 45 || || || 3 || 12 || 1 || 1 || || 6 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 2 || 2 || 3 || 6 || 2 || 4 || || 2 || 1
Arnavutluk 76 || || || || || 4 || || 2 || 7 || 4 || 8 || 6 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || || 12 || || 10 || 2 || 5 || 4
Yunanistan 133 || 7 || 7 || 2 || 8 || 8 || || 10 || 8 || 7 || 10 || 8 || 10 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 10 || 3 || 5 || 8 || 4 || 8 || 10
Portekiz 89 || 5 || || 5 || 4 || 6 || 7 || 5 || 3 || 2 || 4 || 4 || 5 || || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 2 || || 7 || 8 || 10 || 12
Makedonya Cumhuriyeti 37 || 4 || 1 || || 1 || || || 8 || 10 || || || || 12 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 1 || || ||
Beyaz Rusya 59 || 8 || 12 || 4 || 3 || || 5 || || || 3 || || 5 || || 6 || 7 || 5 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || || 1 || ||
İzlanda 123 || 10 || 8 || 7 || 7 || 7 || 2 || 3 || || 10 || 12 || 10 || 8 || 8 || 6 || 1 || 6 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 5 || 6 || 7


Yarı-final 2



style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;" style="background:#ffdead;"
Oylama Sonuçları
Puan
Litvanya 44 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 2 || || 1 || || 4 || || 2 || || || || 12 || || 2 || 1 || 8 || || 5 || 7
Ermenistan 83 || 1 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || || 3 || 5 || || 8 || 10 || 10 || || || 8 || 12 || || 10 || 4 || ||
İsrail 71 || || 8 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || || || 8 || 7 || 6 || 12 || 3 || 5 || || 1 || 4 || || 5 || || 7 || 5
Danimarka 101 || 5 || 5 || 7 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 5 || 12 || 6 || 5 || 4 || 12 || 10 || 4 || 2 || 3 || 4 || 3 || 6 || 8 ||
İsviçre 2 || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || || || || || || 2 || || ||
İsveç 62 || 3 || 3 || || 12 || 10 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 2 || || 6 || 1 || || 5 || || 1 || 2 || || 2 || 12 || 3
Azerbaycan 113 || 2 || || 5 || 5 || 6 || 3 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || 1 || 8 || 8 || 10 || 7 || 10 || 10 || 12 || 12 || 2 ||
Ukrayna 77 || 10 || 10 || 2 || 3 || || || 8 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 2 || 5 || 1 || 2 || 6 || 6 || 6 || 7 || 3 || 4 || 2
Hollanda 29 || || || 4 || 4 || 2 || 1 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 6 || 3 || || || || 1 || 5 || 3 ||
Romanya 104 || 6 || 4 || 8 || 8 || 4 || 7 || 5 || 3 || 3 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 4 || 6 || 4 || 8 || || 4 || 8 || 10 || 12
Slovenya 6 || || || 1 || || || || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || 5 || || || ||
İrlanda 67 || 7 || 1 || 3 || 6 || 12 || || 4 || || 8 || 4 || 2 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || || || 3 || || 1 || 6 || 10
Bulgaristan 19 || || || || || || || || 1 || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 5 || || || 7 || || 6
Kıbrıs Cumhuriyeti 67 || 4 || 6 || 10 || 7 || || 6 || 3 || 4 || || 6 || || || 5 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 12 || || || || 4
Hırvatistan 33 || || 7 || || 2 || 7 || || 1 || || || || 12 || 1 || 3 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || ||
Gürcistan 106 || 12 || 12 || 6 || || 1 || 2 || 10 || 7 || 5 || 2 || 7 || 7 || 10 || 7 || 7 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 10 || || 1
Türkiye 118 || 8 || || || 10 || 8 || 10 || 12 || 10 || 7 || 7 || 3 || 8 || 12 || || 8 || 6 || style="text-align:left; background:#FFDEAD;" | || 1 || 8


Final

bgcolor="gold"
Oylama Sonuçları
Puan
Azerbaycan 145 || style="text-align:left; background:#efefef;"| || 7 ||7 || 7|| 10 || 7 || 5 || || 6 || 3 || 1 || || 8 || 12 || || 4 || 12 || || || 8 || || || || 7 || 2 || || || || 2 || 8 || 12 || 3 || || 2 || || || || 12 ||
İspanya 68 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 4 || || || 1 || || || || || || 2 || || 7 || || 4 || || 2 || 4 || 7 || || 12 || 1 || || || || 4 || 5 || || || || 8 || || || || 5 || 2 ||
Norveç 35 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || || 2 || || || 6 || || || || || || || || 2 || || 3 || || 5 || 12 || 12 || || || || 12 || || || || 12 || || || ||
Moldova 27 || 6 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || 4 || || || || 1 || || || || || || 10 || || || || 6 || || || || || || || || || || || || || || || ||
Kıbrıs Cumhuriyeti 27 || || || || ||style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || 12 || || || || || || || || || || || || || || 1 || || 2 || || || || || || 1 || || 3 || || || 4 || 4
Bosna Hersek 51 || || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 12 || || || || || || 8 || 6 || || || 5 || || || || || || || || || || || || || || 6 || || || || || 4 || || 10
Belçika 143 || || || 3 || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 5 || || 10 || 6 || || || || || 10 || 1 || 7 || 4 || 5 || || 12 || 5 || || 10 || 3 || 10 || 6 || 4 || 10 || 10 || || 7 || 7 || 2 || 6 || || ||
Sırbistan 72 || || || || || 1 || 12 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || || 3 || || || 10 || || || || 5 || || || || || || || || || || 7 || || 10 || 7 || 1 || 8 || || 8
Beyaz Rusya 18 || || || || 3 || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || 12 || || || || || || || 2 || || || || || || || || || || || || || || || || || || 1 ||
İrlanda 25 || || || || || || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 7 || || || || || || || || || || 2 || || 6 || || 2 || || 1 || || || || || || 6 || || || || || 1
Yunanistan 140 || || 5 || || 2 || 12 || 6 || 12 || 10 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 12 || || 3 || 12 || 8 || || 4 || 7 || || 3 || 8 || 8 || || || || 5 || 7 || || 1 || 7 || || || || || 3 || || 5 ||
Birleşik Krallık 10 || 2 || || || || || || || || || 4 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 3 || || 1 || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || || ||
Gürcistan 136 || 8 || 1 || 1 || 5 || 5 || 4 || 4 || || 7 || 5 || 5 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 5 || || 2 || 7 || || || 10 || 12 || || || 5 || || 8 || || || || 4 || || 5 || 12 || 1 || 6 || || 1 || 6 || 7
Türkiye 275 || 12 || 12 || 12 || || || 10 || 12 || 3 || 3 || 12 || || 10 || 5 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 12 || || 12 || 12 || 12 || || || 12 || || || 12 |12 || || 12 || || || || 12 || 4 || 3 || 12 || 8 || 2 || 10 || 12
Arnavutluk 62 || || || || || || 5 || 3 || || || || 10 || 1 || || 7 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 7 || || || 1 || || || 1 || || || || || || || || 2 || || 12 || || 8 || || || || || 5
İzlanda 41 || || || 6 || || || || 8 || || 2 || || 3 || || || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || || || || 4 || || || 3 || 4 || || 5 || || || 6 || || || || || || || ||
Ukrayna 108 || 10 || || || 8 || 6 || || || 7 || 10 || || || 5 || 7 || 1 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 2 || 5 || 7 || 8 || || || 2 || || || || || 7 || 3 || || || 6 || || || 7 || || 7 ||
Fransa 82 || || 2 || 4 || || 3 || 3 || || 4 || || 6 || 8 || 2 || || || || 6 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || 6 || 3 || 7 || 3 || 7 || 1 || || 8 || || || 2 || 1 || || || || || 3 || || 3
Romanya 162 || 7 || 10 || 10 || 12 || 8 || 2 || || 6 || 1 || 7 || 4 || 8 || || 2 || 5 || 5 || 2 || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 3 || 1 || || 10 || 8 || 8 || || 1 || || 3 || 6 || 5 || || 2 || 4 || 10 || 5 || 7 || ||
Rusya 90 || 3 || || || 10 || || || || || 12 || || || || || 4 || || || 10 || || || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 10 || || 2 || 10 || || 10 || 6 || || 8 || || || || 5 || || || || || ||
Ermenistan 141 || || 8 || || 6 || 7 || || 7 || 1 || 5 || || 7 || || 10 || 6 || || || 6 || 6 || 6 || 12 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 7 || || 12 || || || 4 || || 1 || 5 || || 4 || || || 1 || 12 || || 8 ||
Almanya 246 || 1 || 12 || 12 || || 4 || 8 || 10|| 8 || || 8 || 2 || 4 || || 10 || 10 || 3 || 5 || 3 || 3 || 6 || || style="text-align:left; | || 1 || || 12 || 12 || 12 || 12 || 12 || 7 || 4 || 8 || 10|| 12 || 12 || 4 || 10 || 3 || 6
Portekiz 43 || || 6 || || || || || || 2 || || || || || || || || 1 || || 8 || || || 4 || 6 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || || 4 || || || || 6 || || 1 || || || 5 || || || || ||
İsrail 71 || 5 || || 5 || 1 || 2 || 1 || || || 8 || || || 3 || 4 || || 4 || || 3 || 1 || || || || || ||style="text-align:left; background:#efefef;" | || || || 8 || 10 || || || || || || || || 10 || 6 || ||
Danimarka 149 || 4 || 4 || 8 || || || || 2 || || || 12 || || 6 || || || 2 || 12 || || || 12 || 1 || 5 || || 4 || 4 || style="text-align:left; background:#efefef;" | || 5 || 7 || 2 || 10 || 12 || 8 || 2 || 3 || || 8 || 2 || 12 || || 2


12 puan

Finalde 12 puan alan ve veren ülkeler:

S. !! Yarışmacı !! 12 puan veren ülke(ler)
| Almanya || Danimarka, Estonya, Finlandiya, İspanya, İsveç, İsviçre, Letonya, Norveç, Slovakya
| Danimarka || İrlanda, İzlanda, Polonya, Romanya, Slovenya
4 Azerbaycan >| Bulgaristan, Malta, Türkiye, Ukrayna
Yunanistan >| Arnavutluk, Belçika, Birleşik Krallık, Kıbrıs Cumhuriyeti
3 Türkiye >| Azerbaycan, Fransa, Malta
Ermenistan >| Hollanda, İsrail, Rusya
| Gürcistan || Ermenistan, Litvanya
1 Arnavutluk >| Makedonya Cumhuriyeti
Belçika >| Almanya
Beyaz Rusya >| Gürcistan
Bosna-Hersek >| Sırbistan
İspanya >| Portekiz
Kıbrıs Cumhuriyeti >| Yunanistan
Romanya >| Moldova
Rusya >| Beyaz Rusya
Sırbistan >| Bosna-Hersek


Tekrar katılan şarkıcılar

Şarkıcı Ülke Önceki yıl(lar)
Niamh Kavanagh 1993 (kazanan)
Feminnem 2005 (Bosna-Hersek adına)


Yayınlanma

; : Avustralya kanalı birinci yarı finali 28 Mayıs Cuma 2010'da yerel saat 19:30'da (09:30 UTC), ikinci yarı finali 29 Mayıs Cumartesi 2010'da yerel saat 19:30'da (09:30 UTC), finali ise 30 Mayıs Pazar 2010'da yerel saat 19:30'da (09:30 UTC) yayınlamıştır.

; Yeni Zelanda : Sadece yarışmanın finalini 30 Mayıs Pazar 2010'da yayınlanmıştır.

; : Macaristan bu yıl yarışmada olmamasına rağmen yarışmayı canlı olarak sunmuştur.

; : Karadağ bu yıl yarışmada olmamasına rağmen yarışmayı canlı olarak sunmuştur.

; : Kazakistan yarışmada olmamasına rağmen yarışmayı canlı olarak sunmuştur.

; : Kosova yarışmada olmamasına rağmen yarışmayı canlı olarak sunmuştur.

; : Vietnam yarışmaya girebilmek için gerekli koşullara sahip olmamasına rağmen yarışmayı canlı olarak sunmuştur.

;
Dünya'da bu yarışmayı, yarışmaya katılan ülkelerin ülke kanalları ile diğer ülkelerin kanalları da yayınlanmıştır:






Ayrıca Eurovision Şarkı Yarışması resmi sitesinde yarışma yayınlanmıştır.

Sunucular



  • - Peter Urban
  • - Leon Menkshi
  • - Julia Zemiro ve Sam Pang
  • - Hüsniye Muharremova
  • - Flemenkçe: André Vermeulen ve Bart Peeters (VRT), Fransızca: Jean-Pierre Hautier ve Jean-Louis Lahaye (RTBF)
  • - Denis Kuryan
  • - Paddy O'Connell ve Sarah Cawood (yarı finaller, BBC Three), ve Graham Norton (TV, BBC One) ve Ken Bruce (Radyo, BBC Radio 2) (final)
  • - Dejan Kukrić
  • - Nikolaj Molbech
  • - Marko Reikop
  • - Fince: Jaana Pelkonen, Asko Murtomäki (YLE), İsveççe: Tobias Larsson (FST5)
  • - Peggy Olmi, Yann Renoard (yarı finaller), Cyril Hanouna - Stéphane Bern (final)
  • - Sopho Altunashvili
  • - Duško Ćurlić
  • - Daniël Dekker ve Cornald Maas
  • - Marty Whelan (TV), Maxi (radyo)
  • - José Luis Uribarri
  • - Edward af Sillen ve Christine Meltzer
  • - Almanca: Sven Epiney (SF zwei). Fransızca: Jean-Marc Richard and Nicolas Tanner (TSR 2). İtalyanca: Sandy Altermatt (RSI La 1)
  • - Sigmar Guðmundsson
  • - Nathan Morley (CyBC Radyo)
  • - Karlis Streips
  • - Darius Užkuraitis
  • - Zsolt Jeszenszky
  • - Karolina Petkovska
  • - Valerie Vella
  • - Olav Viksmo-Slettan
  • - Artur Orzech
  • - Sérgio Mateus
  • - Leonard Miron ve Gianina Corondan
  • - Dmitry Guberniev and Olga Shelest
  • - Duška Vučinić-Lučić (yarı final 1 ve final) ve Dragoljub Ilić (yarı final 2 ve final)
  • - Roman Bomboš
  • - Andrej Hofer
  • - Bülent Özveren
  • - Tymur Miroshnychenko
  • - Rika Vagiani




Dış bağlantılar





Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar