20 Euro Banknotu

Kısaca: Yirmi euro (€20), orta değerli bir euro banknotudur. Euro'nun 2002 yılında nakit para olarak tedavüle çıkmasından beridir kullanılmaktadır. 133 x 72 milimetrelik büyüklüğüyle üçüncü en küçük euro banknotu olan yirmi euro mavi renktedir. Banknot gotik dönemi temsil eden öğeler içerir. Günlük olarak yaklaşık 322 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır. Yirmi euro banknotu Avrupa'da euro'yu para birimi olarak kabul eden, 22 ülke (20'si bu konuda yasal düzenlemelere sahip) tarafından kulla ...devamı ☟

Yirmi euro (€20), orta değerli bir euro banknotudur. Euro'nun 2002 yılında nakit para olarak tedavüle çıkmasından beridir kullanılmaktadır. 133 x 72 milimetrelik büyüklüğüyle üçüncü en küçük euro banknotu olan yirmi euro mavi renktedir. Banknot gotik dönem temsil eden öğeler içerir. Euro banknotları ve madeni paralarıyla ulusal para birimleriyle kullanıldığı süre iki ay kadardı ve euro'ya ilk geçen ülkelerde 28 Şubat 2002 tarihinde sona erdi. Ulusal para birimlerinin geçerliliğini kaybettiği tarih ülkeden ülkeye değişmektedir. En eski tarih 31 Aralık 2001 tarihinde markın resmen ilan edildiği Almanya'dadır; ama para değiştirme süreci iki ay daha sürdü. Ulusal para birimleri geçerliliklerini kaybetseler de ulusal merkez bankaları tarafından on yıl ile sonsuz bir zaman dilimi Robert Kalina'nin asıl tasarımlarında gerçek yapıların gösterilmesi planlansa da siyasi sebeplerden dolayı ilgili mimari tarzın tamamen hayal ürünü örnekleri banknotlarda yer aldı. Tüm euro banknotları gibi, üzerinde değeri, Avrupa Birliği bayrağı, Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanının imzası, AMB'nin adının AB'nin dilleri karşılıkları, AB ülkelerine bağlı denizaşırı bölgelerin tasviri, AB bayrağındaki yızdızlar ve aşağıda listelenen on üç güvenlik özelliği bulunur.

Güvenlik özellikleri

20 euro banknotu, bir hologram şeridi, parlak bir şerit, bir EURion takımyıldızı, filigran, mikroyazı, ultraviyole ışık altında görülebilen mürekkep, kabartılmış baskı, güvenlik şeritçiği, küçük delikler, barkodlar ve bir seri numarası ile korunmaktadır. Bu yaklaşık 54,653,357,500 €'ya eşdeğerdir. Avrupa Merkez Bankası, euro banknotları ve madeni paralarının dolaşımını yakından takip etmektedir. Euro Bölgesi'nin tamamına euro banknotlarını sorunsuz ve etkili bir biçimde dağıtmak ve bütünlüğünü sağlamak Euro Sistemi'nin bir görevidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.