31 Mart Vakası

31 Mart Vakası, Merutiyet'in muhafazası için Selanik'ten İstanbul'a getirilen Avcı taburlarının 13 Nisan 1909'da çıkardığı isyandır. Rumi takvimle 31 Mart 1325'te (Bugün kullanılan Miladi Takvime göre 13 Nisan günü) çıktığı için Otuzbir Mart Hadisesi denilmektedir. İsyanın sonucunda Sultan II. Abdülhamid tahttan indirilmiş ve meşrutiyet kaldırılmıştır.

31 Mart Vakası

31 Mart Vakası ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: 31 Mart İsyanı

31 mart vakası osmanlı devletınde rejıme yonelık ilk isyandır isyanın cıkmasında II.abdülmahıt ın gerıcı basın ve din admalrıyla hareket etmesı etkılı oldu. istanbuldakı isyan HAREKET ORDUSU tarafından bastırılmıstır ve II.abdülmahıt tahtan indirilmıstır ve yarne V.mehmet (resat) getırılmıstır
31 mart vakası ittihat terakki'nin abdül hamid han'ı tahttan indirmek için tertip ettikleri bir komplodur. padişahın emrine aldırmadan isyan bastırılmamış, 1. ordu komutanı hareket etmemiştir. selanik'ten gelen hareket ordusuna 2 kat fazla asker sayısı olmasına karşın, bir iç savaşa sebep olmamak adına müdahale etmeyen padişah, isyan tertip etmekle suçlanmış ve hal edilmiştir. zaten sonrasında ittihatçıların ne kadar vatan sevdikleri ve siyaset bildiklerini, koca imparatorluğu darmadağın ederek göstermişlerdir. yani yavuz hırsız ev sahibini maalesef bastırmıştır.

İlgili konuları ara

Yanıtlar