3 Şubat 2008 Ludwigshafen yangını

Ludwigshafen yangını, 3 Şubat 2008'de Almanya'nın güneybatısındaki Ludwigshafen kentinde bir Türk'ün evinde çıkan yangın.
Yangında 9 Türk öldü, ölen Gaziantepli aile Alevi Bektaşi Dergahı'na bağlıydı.

3 Şubat 2008 Ludwigshafen yangını

thumb|200px|Yangının gerçekleştiği bina

3 Şubat 2008`de Almanya`nın güneybatısındaki Ludwigshafen kentinde bir Türk`ün evinde çıkan yangın.

Yangında 9 Türk öldü, ölen Gaziantepli aile Alevi Bektaşi Dergahı`na bağlıdi yanginda 60 kişi yaralanmasıyla sonuçlanmış ve itfaye görevlilerinin 26 saat süren çalışması sonunda söndürülebilmiştir.<ref name="VOA"> | Ludwigshafen yangını soruşturuluyor VOA</ref> Yangının çıkış nedeni hakkında oluşan şüpheler sonucunda 50 kişilik bir araştırma heyeti kurulmuş, Türkiye ise 4 emniyet görevlisinden oluşan bir heyeti yangını araştırmak üzere Almanya`ya göndermiştir. Türkiye`nin araştırma heyeti göndermesi Alman Die Welt gazetesinde "Türk Güvensizliği" başlığıyla yayımlanan haberde Alman makamlarına olan güvensizliğin sonucu olduğunu iddia etmiştir.<ref name="NTVMSNBC"> | Almanya`da yangın soruşturması büyüyor NTVMSNBC</ref>Tepkiler

thumb| Bir çok Alman ve Türk politikacı tarafından tepki gösterilmiştir. Bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri, ülkedeki Almanlar ve Türkler tarafından ortak bir şekilde tepki gösterilmiştir.<ref name="NTVMSNBC"> | Almanya`da "Hepimiz Türküz" mesajları NTVMSNBC</ref> Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile Almanya Başbakanı`da yangından üzüntü duyduklarını belirtmişlerdir.

Yangın Türk basınında da geniş yankı bulmuştur. Basının konuya yaklaşımında etkili olan durum ise evdeki küçük kızın yangını bir alman tarafından başlatıldığı yönündeki iddiaları olmuştur.<ref name="CNNTURK"> | Görgü tanıklarının sayısı 5`e yükseldi CNNTURK</ref> İlk incelemelere göre yangının çıkış nedeni anlaşılamamış ancak yangının bodrumda başladığı tespit edilmiştir.

Dış bağlantılar

  1. CNNTURK web sitesi
  2. Hurriyet Gazetesi web sitesi
  3. NTVMSNBC web sitesi


Referanslar<div class="references-small"> <references/> </div>Almanya-taslak

Wohnhausbrand in Ludwigshafen am Rhein

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar