501. Lejyon

Kısaca: 501. Lejyon 1997’den beri, otantik kostümleriyle fan-tabanlı hayır işleri düzenleyen en büyük topluluk olan 501. Lejyon (501st Legion), Star Wars’un büyüsünü tüm dünyaya yayıyor. “Vader’ın Yumruğu” olarak da bilinen 501, “Ronald McDonald Evi”, “Toys for Tots”, “Make-A-Wish Foundation” gibi yurtdışındaki hayır kurumları ile bağlantı halindedir ve varlığını “yardım etmeye” adamıştır. ...devamı ☟

501. Lejyon
501. Lejyon

501. Lejyon 1997’den beri, otantik kostümleriyle fan-tabanlı hayır işleri düzenleyen en büyük topluluk olan 501. Lejyon ( 501st Legion), Star Wars’un büyüsünü tüm dünyaya yayıyor. “Vader’ın Yumruğu” olarak da bilinen 501, “Ronald McDonald Evi”, “Toys for Tots”, “Make-A-Wish Foundation” gibi yurtdışındaki hayır kurumları ile bağlantı halindedir ve varlığını “yardım etmeye” adamıştır.

İmparatorluk Stormtrooper’ları 501. Lejyonu, başta stormtrooper ve onun çeşitlemeleri olmak üzere filmlerde giyilen kostüm aracılığıyla sosyal bir ortam yaratan bir Star Wars fan kulübüdür. Lejyon, kostümlerle ilgilenen insanları bir araya getirmeyi amaçlayan ve onlara koleksiyoncu kimliği kazandıran, kar amacı gütmeyen bir kulüptür. Lejyon’un amacı, kostümleri giyerek, onların kalite ve işlevini artırarak Star Wars filmlerini kutlamak ve en önemlisi onları kullanarak yerel yardım ve hayır kuruluşlarına yardım edip gönüllü görev almaktır. 501. Lejyon üyeleri, filmdeki karakterlerin hiçbirinin hakkını elinde bulundurmaz ve bu kostümleri giymenin bir ayrıcalık olduğunu bilir. Ayrıca, kostümleri giyerek filmleri temsil ettiğinin ve bu sorumluluğu taşıyarak halk içinde buna uygun olarak davranması gerektiğinin farkındadır. Organizasyonumuz kar etmek veya para kazanmak maksatlı değildir, bu temel kurala uymayanlar 501.Lejyon bünyesinde bulunamazlar.

501’in Tarihçesi

501. Lejyon’un isminin ortaya çıkışı aslında tam olarak bilinmemektedir. Rakam oluşturulurken, askeri bir seri numarası, büyük bir rakam olması ve sonundaki 1 sayısı ile özgünlük verilmek istenmişti. Kötü olan ise, isim bulunduğu sıralarda Levi’s ın 501 modeli halen popülerdi ve sırf bu yüzden alaya maruz kalınabileceği endişesi ortaya çıktı; fakat korkulan meydana gelmedi.

“Lejyon” un hikayesi ise daha farklıydı. Grup adına açılan ilk site “Detention Block 2551” adını taşıyordu ve stormtrooper zırhı giyen hayranların fotoğraflarını gönderdiği küçük bir geocities sayfasından ibaretti. Kişi sayısı yeterli bir seviyeye eriştikten sonra, hayali bir askeri ordu oluşturma fikri, site sahiplerine cezbedici geldi. Grubun kurucusunun babası bir İkinci Dünya Savaşı pilotu olduğu için “Squadron” (Filo) ismi kulağa hoş geliyordu fakat stormtrooper’lar kara birlikleri olduğu için bu isim anlamsız kalıyordu. Grup aslında o zamanlar küçük olduğu, ve öyle kalacağı düşünüldüğü için “Squad” isminde karar kılındı, ne de olsa bu da askeri bir terimdi. Ancak zamanla, bir Squad olmak için fazla büyüdüklerini fark edeceklerdi.

Bunun üzerine yeni bir terim kullanılması gerektiği düşünüldü, ancak iki problem vardı. Birincisi, onları belli bir sayı ile sınırlamayan bir terim kullanılmalıydı, ikincisi ise sanki kendileri gerçek bir birlikmiş gibi bir isim belirleyip gerçek askeri ünitelere saygısızlık edilmemesi gerekiyordu. Çözüm, Lucas’ın formülünde bulundu: tarihi kaynaklardan esinlenildi. Eski Roma lejyonu fikri kulağa hoş geliyordu, eskiydi, seçkin bir kelimeydi ve her ne kadar asker sayısını sınıflandırsa da bu sayı net değildi. Return of the Jedi’da Palpatine’in “en iyi askerlerden oluşan lejyonu” nu duyduklarında bu görüş daha da kesinleşti ve sorun çözüldü.

Son olarak, bölgesel birlikler için de bir isim gerekiyordu. Eğer bu kulüp paralı olsaydı, ömrünün uzun olmayacağı ve bu parayı ödemek istemeyenlerin kendi bağımsızlıklarını ilan edebileceği öngörülmüştü. Yine Roma tarihinden esinlenildi ve bölgesel birliklere “Garrison” (Garnizon) adı verildi. İlk üç garnizonu “Doğu”, “Batı” ve “Merkez” olarak belirlemek kolay oldu. Zamanla bölgelere “Orta Batı”, “Güneybatı”, “Kuzeybatı” ve denizaşırı ülkeler için “Avrupa” bölgeleri eklendi.

Yerel alanlarda Squad’lar oluşturuldu ve grup içerisinde “Detachments” (Müfreze) adı altında tema-tabanlı gruplar meydana geldi, çöl askerleri bunun ilk örneği oldu ve onlar için de bir alt oryantasyon düzenlendi.

501. Lejyon’un katkı ve yardımlarının onuruna, Lucasfilm grubun ismini Battlefront II video oyununda ve pek çok kitapta kullandı.

Eski üçlemede Darth Vader’ı canlandıran Dave Prowse, şu anda 501. Lejyon İmparatorluk Stormtrooper’ları resmi lideridir.

501. Lejyon'a Katılım İçin Gerekli Koşullar

  1. 501. Lejyon standartlarına uygun, Star Wars filmlerinde ve Genişletilmiş Evren çerçevesinde "kötü adam" kostümüne sahip olmak.
  2. 18 yaşın altında olmamak.


501. Lejyon Kostüm, Zırh ve Üyelik Kodları

AR: ARC Trooper* ARC Trooper* ARC Commander* BH: Bounty Hunter Jango Fett

-(Open Seasons)*

- AOTC Boba Fett

- ESB

- Pre-production

- Bespin Ambush

- ROTJ Jodo Kast*

Jaster Mereel*

Dengar

Boushh

Greedo

Aurra Sing

4-LOM

Zuckuss

Bossk

Zam Wesell

Durge* CB: BARC Trooper

Kaskyyyk Trooper

Saleucami Trooper CC: Clone Commander (ROTS)

Bly

Bacara

Gree

Cody

(Thire CT'a dahildir.)

(Neyo CB'a dahildir.) CF: Clone Firefighter CP: Clone Pilot

AOTC (Gunship Pilot)

ROTS (ARC 170 Pilot) CT: Clone Trooper (ROTS)

327th Star Corps

501st Vader's Fist

Shock Trooper

Utapau

(standartlara uygun olduğu sürece çeşitli renk uyarlamaları yapılabilir.) CX: Specialty Clone

Parjai Troopers ("Beehive" helmet)

Utapau Shadow Trooper*

AT-RT Drivers DZ: Denizen of the Empire

Tusken Raider

- AOTC (male)

- AOTC (female)

- ANH (male) Jawa

Garindan

Wampa

Rune Haako

Viceroy Nute Gunray

Senator Viqi Shesh*

Arica (Mara Jade under cover)*

Prince Xizor*

Guri* GM: Galactic Marine (Mygeeto) IC: Imperial Crew

Technician

Deck Crew

Bridge Crew IG: Imperial Gunner ID: Imperial Officer

Grand Admiral Thrawn*

Admiral Daala*

Director of Intelligence Isard*

Imperial Navy Officers

Officers in Field Armour

Warrant Officers IN: Imperial Navy Trooper IS: AT-ST Driver RC: Republic Commando*

Boss*

Fixer*

Sev*

Scorch* SL: Sith Lord

Darth Vader

- Pre-Suit

- Dark Armour

- ROTS

- ANH

- ESB/ROTJ Darth Sidious (yeni üçleme)

Darth Sidious (eski üçleme) Emperor Palpatine

- ROTS (Senate Address Robe)

- ROTS (Senate Duel)

- ROTS/ESB/ROTJ (Emperor Palpatine)

- The Clone Emperor* Darth Maul

Darth Tyranus

- AOTC

- ROTS Darth Revan*

Darth Nihilus*

Mara Jade*

Asajj Ventress*

Night Sisters* TA: AT-AT Driver TB: Biker Scout TC: Clone Trooper (AOTC)

Soldier

Lieutenant

Sergeant

Captain

Commander TD: Sandtrooper

Sandtrooper (deployed/dirty)

Heavy Weapons Trooper* (clean) TI: TIE Pilot

TIE Pilot

Baron Fel* TK: Stormtrooper

Trooper

Trooper Officer* TR: Royal Guard

Royal Guard

- AOTC/ROTS

- ROTJ

- Kir Kanos*

- Carnor Jax* TS: Snowtrooper

Snowtrooper

Snowtrooper Commander TX: Special Operations*

Black Hole's Troopers*

Lumiya's Troopers*

Storm Commandos*

Seatroopers*
  • Genişletilmiş Evren Karakterleri de da 501. Lejyona dahildir. Fakat standartlara uygun olmak zorundadır.


501. Lejyon ID'niz (üyelik kod numaranız) yukarıda belirtilenler ve daha önce alınmamış, kendi seçtiğiniz bir numaradan oluşmaktadır.

Örneğin; Royal Guard : TR-1923

501. Lejyon Bölümleri

Outpost: en az 1 üye Squad: en az 10 üye Garrison: en az 25 üye Detachment: en az 5 aynı kostümlü üye

  • 25 üyelik bir Outpost, isterse Garrison olmak için başvuru yapabilir.
  • Garrison'lar en az 10'ar üye bulmak kaidesi ile kendilerini Squad'lara bölebilirler, fakat halen Garrison'a bağlı kalırlar.
  • Detachment'larda en az 5 aynı kostümlü üyenin bulunması gerekmektedir.


Dış bağlantılar

501. Lejyon Türkiye

Yıldız Savaşları . Com "Türkiye'nin En Aktif Star Wars Hayran Topluluğu"

501. Lejyon (501st Legion) Uluslararası Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

501. Lejyon Resimleri