--}}

60. Cumhuriyet Hükümeti

Güncel

Güncel

Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti, 2.Erdoğan Hükümeti (29 Ağustos 2007 -)

22 Temmuz 2007 Erken Genel Seçimleri`nden sonra kurulan hükümet. Hükümet 29. Ağustos 2007`da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmış olup Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın yanısıra aşağıdaki bakanlardan oluşmaktadır `İşte 60. Hükümet`, NTVMSNBC, 29 Ağustos, 2007 `60. hükümet açıklandı`, BBCTurkish, 29 Ağustos, 2007:60`ıncı hükümette Devlet Bakanlığı sayısı 7`den 9`a yükseldi. Hükümette üç başbakan yardımcısı, koordinatör olarak görev yapacak. Başbakanlığa bağlı bulunan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Dışişleri Bakanlığı`na, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü Ulaştırma Bakanlığı`na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ise Çevre ve Orman Bakanlığı`na bağlandı.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek`in Terörle Mücadele Yüksek Kurulu`na başkanlık edecek. Milli Güvenlik Kurulu`nun tavsiye kararını Bakanlar Kurulu`na iletecek olan Cemil Çiçek, Meclis`le İlişkiler ve Kıbrıs`la Eşgüdüm İşlerinden de sorumludur. Çiçek, aynı zamanda Hükümet Sözcülüğü görevini yürütecek.

Kabine`de bakanlar arası koordinasyonu ise Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı üstlenecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gümrük Müsteşarlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Tanıtma Fonu Sekreterliği Yazıcı`ya bağlandı. Yazıcı, Danıştay`la ilişkileri de yürütecek.

Sermaye Piyasası Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı ve BDDK, TMSF Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren`in görev alanındadır. Ayrıca Ziraat, Halk ve Kalkınma Bankası da ilgili kuruluş olarak Nazım Ekren`e bağlandı.

Ali Babacan`ın Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan Devlet Bakanlığı koltuğuna ise Mehmet Şimşek oturdu. Devlet Bakanı Şimşek, Hazine ve Merkez Bankası`ndan sorumludur.

Önceki hükümette yer alıp bu hükümette yer almayan isimler ise Abdüllatif Şener (Başbakan Yrd.), Abdülkadir Aksu (İçişleri), Ali Coşkun (Sanayi ve Ticaret), Atilla Koç (Turizm), Osman Pepe (Çevre) oldu.

ReferanslarŞablon:TC 60. Hükümet Şablon:TChükümetleri politika-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.