8 Mil

Kısaca: 8 Mil (İngilizce: 8 Mile) 2002 yılında çekilmiş, Eminem'in başrolde oynadığı ve Curtis Hanson'ın yönettiği bir drama filmidir. 1995 yılında Detroit'in hiphop dünyasında geçen film, siyahların tarzı olan hiphop müzikte beyaz bir rapçi olan Jimmy "B-Rabbit" Smith Jr.'ın (Eminem) saygı kazanmaya çalışırken verdiği mücadeleleri anlatmaktadır. ...devamı ☟

8 Mil
8 Mil

8 Mil'' 2002 yılında çekilmiş, Eminem'in başrolde oynadığı ve Curtis Hanson'ın yönettiği bir drama filmidir. 1995 yılında Detroit'in hiphop dünyasında geçen film, siyahların tarzı olan hiphop müzikte beyaz bir rapçi olan Jimmy "B-Rabbit" Smith Jr.'ın (Eminem) saygı kazanmaya çalışırken verdiği mücadeleleri anlatmaktadır. Film, Eminem'in "Lose Yourself" şarkısıyla En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü kazanmıştır.

Hikaye

Film Eminem'in canlandırdığı karakter Jimmy'nin arkadaşı David "Future" Porter'ın sunduğu bir rap kavgası sahnesiyle başlar. Ancak Jimmy heyecandan tıkanır ve sahneyi terkeder.

Bu sahneden sonra film, Jimmy'nin hayatına odaklanır. Jimmy, bir metal fabrikasında çalışan genç ve bunalımdaki bir işçidir. Çalışmak için annesinin 8 Mil Yolu'ndaki karavan evine taşınır. Annesi Stephanie (Kim Basinger) bir alkoliktir. Evde kızı Lily (Chloe Greenfield) ve küfürbaz erkek arkadaşı Greg (Michael Shannon) ile birlikte yaşamaktadır. Jimmy burda müzik kariyerine bir başlangıç yapmayı planlamıştır ama başarılı olması zor görünmektedir. Daha önce Janeane adlı kız arkadaşından ayrılmıştır ve Alex (Brittany Murphy) adındaki bir kızla yeni bir ilişkiye başlar.

Jimmy liseden beri hayatının aynı devam ettiğinin farkındadır. İlk başta kendisini şartların bir kurbanı olarak görür ve sorunlarından ötürü başkalarını suçlar. Zaman geçti hayatının sorumluluğunu kendi ellerine alır ve kontrolün kendi elinde olduğunu farkeder. Daha bütük işler yapmak konusunda arkadaşlarının düşüncelerini sorgulamaya başlar. Bir tartışmalarında onlara "Tüm yaptığımız boş konuşmak" der. Sahnede tıkanmasının anıları tazeyken, müzik kariyerine ara vermeye ve böylece işine daha fazla vakit ayırmaya karar verir. Bu azmi fabrikadaki şefinin de dikkatini çeker. Filmin başında fazla mesai isteyen Jimmy'ye işe sürekli geç kaldığı için gülüp geçen şef, bu sefer o gece için istediği fazla mesaiyi verir. Ancak aynı gece bir sonraki rap kavgası vardır ve Jimmy'nin adı katılımcı listesindedir. Jimmy ilk başta kavgaya gitmek istemez, ama Alex'in ziyareti fikrini değiştirir. Bunun üzerine Jimmy arkadaşı Paul'den yerine bakmasını ister ve kavgaya gider.

Jimmy'nin, ya da sahne adıyla B-Rabbit'in arkadaşları ona inanılmaz bir rapçi olarak film boyunca yardım etmişlerdir. Ancak o yeteneklerinin sadece küçük bir parçasını göstermiştir. O gece katıldığı turnuva üç raunddan oluşmaktardır. Rabbit her turda kavgalı olduğu Free World grubunun bir üyesiyle karşılaşır. İlk iki turu ezici bir üstünlükle geçen Rabbit, finalde Free World'ün lideri ve turnuvanın son şampiyonu Papa Doc'la karşılaşır. Yazı-tura atışını kazanan Papa Doc ilk önce Rabbit'in başlamasını ister. Rabbit, Papa Doc'ın onun zayıf noktalarını bildiğinin farkındadır. O yüzden önce kendi zayıf noktalarını itiraf etmekle başlar ve bunlara rağmen savaştığını söyler. Ardından kendisini Eşkıya olarak gösteren Papa Doc'ın gerçek yüzünü ortaya çıkartır. Onun özel okulda okuduğunu ve zengin çocuğu olduğunu söyler. Sıra Papa Doc'a geldiğinde ise Papa Doc'ın söyleyecek bişeyi kalmamıştır. Bir önceki kavgada Rabbit'in tıkandığı gibi o da hiçbir şey söyleyemez ve konuşmadan mikrofonu sunucu Future'a verir. Böylece Rabbit yeni şampiyon olur ve Free World'den de intikamını alır.

OyuncularSoundtrack

} Filmin soundtracki 29 Ekim 2002'de yayımlandı.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.