Afyon Haşhaş bitkisinin genç kapsüllerinin (meyvalarının) özel bir bıçakla enine çizilmek suretiyle dışarı çıkan ve hava ile temasta katılaşan sütüdür. Türkiye’de yetiştiği yerler: Afyon, Isparta Uşak, Denizli. Elde edildiği bitki: Haşhaş (Papaver somniferum),...

AFYON (türkçe) anlamı
1.

Olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılan çizintilerden sızan

2. güçlü bir zehir olmakla birlikte içinde morfin
3. kodein vb. uyuşturucular bulunan madde.
4.

Afyon

5. özel
6. isim

Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

AFYON (türkçe) anlamı
7. olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerine yapılan çizintilerden sızan
8. sonradan katılaşan süt.uyuşturucu etkisi olan nesne.içinde morfin ve kodein gibi birçok uyuşturucu maddeler bulunan
9. güçlü bir zehir olmakla birlikte
10. hekimlikte kullanılan değerli bir ilaç.
AFYON (türkçe) ingilizcesi
1. [Afyonkarahisar]n. opium
2. poppy
3. opium poppy
4. smoke
AFYON (türkçe) fransızcası
1. opium [le]
AFYON (türkçe) almancası
1. n. Opium

Afyon hakkında detaylı bilgi

Eski adı Afyon olan ilimiz hakkında bilgi için bakınız: Afyonkarahisar

AFYON (Opium); Alm. Opium (n.), Fr. Opium, İng. Opium. Familyası: Gelincikgiller (Papaveraceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Afyon, Isparta Uşak, Denizli. Elde edildiği bitki: Haşhaş (Papaver somniferum),

Haşhaş bitkisinin genç kapsüllerinin (meyvalarının) özel bir bıçakla enine çizilmek suretiyle dışarı çıkan ve hava ile temasta katılaşan sütüdür.

Kapsülden çıkan süt (lateks) önce beyazdır, sonradan koyu esmer bir renk alır. Afyon sakızı denen bu katılaşmış süt, yine özel bıçaklarla toplanır. Bu şekilde elde edilen afyon, çok eski zamanlardan beri ilaç ve keyif verici olarak kullanılmaktadır. Bu işler için Hindistan’da, Çin’de, Eski Mısır’da haşhaş başları kullanılmıştır. Hipokrat, eserlerinde haşhaştan bahsetmiştir. Plinius (M.S. 23), haşhaş başlarının çizilerek afyon elde edildiğini yazmıştır.

Opium deyimi de Yunanca opos (özsuyu)dan gelir. Romalı bilgin Dioskorides eserlerinde afyonu uzun uzun anlatmaktadır. Türk-İslam hekimlerinden Razi, İbn-i Sina ve İbn-i Zübeyr, afyonu öksürüğe karşı kullanmışlardır.

Afyonun bileşiminde yaklaşık % 20-25 oranında alkaloid vardır. Bundan başka reçine, kauçuk, yağ, mum, müsilaj ve asitler de vardır. Türk afyonlarının içinde % 10-25 nisbetinde alkaloid bulunur. Türk afyonu morfin bakımından dünyada en zengin afyondur. Türk afyonunda 25 çeşit alkaloid bulunur. Bu alkaloidlerin başlıcaları şunlardır:

Morfin: Afyonun en önemli alkaloididir. % 12’sini teşkil eder. Tıpta çok iyi bir ağrı dindiricidir. Keyf verici olarak kullanılması da yaygındır.

Kodein: Morfine göre daha az zehirlidir. Alışkanlık yapma özelliği morfinden daha azdır. Daha çok öksürük kesici olarak kullanılır.

Papaverin: Uyuşturucu (narkotik) etkisi fazla değildir. Kaslar üzerinde kasılmayı önleyici etkisi vardır.

Morfinde bundan başka tebain, narkotin, lavdanin, reaodin gibi alkaloidler de vardır.

Afyonun tıbbi kullanımından başka uyuşturucu olarak kullanımı da yaygındır. Özellikle içinde morfine karşı alışkanlık meydana getirmesi çok önemli bir sosyal olay haline gelmiştir. Morfinman annelerin çocukları anne karnında bu maddeye alışmakta, doğunca morfin açlığı hissetmektedirler. Afyon alkaloidlerinin elde edilmesinden sonra, bunların formüllerinde bazı değişiklikler yapılarak tedavide kullanılmıştır. Bu maddelerin keşfinden maksat; morfin ve diğer afyon alkaloidlerinin ağrı kesici, öksürük dindirici vs. faydalı te’sirlerinin arttırılması; alışkanlık yapıcı, kusturucu v.s. gibi zararlı ve istenmeyen etkilerinin ise azaltılmasıdır. Bu gayeyle bir çok sun’i veya yarı sun’i maddeler elde edilmiştir.

Toplumda her yaş ve sınıftan kişi morfin bağımlılığına tutulabilmektedir. Bu bakımdan haşhaş ekimi her ülkede hükumetlerin kontrolü altında yapılır. Afyon ticareti daima kontrol altına alınmaya çalışılmış ve çalışılmaktadır. Yurdumuzda önceleri yaygın olan afyon ziraati bugün çok sınırlı bir bölgede yapılır. Bu bakımdan Türkiye, kaçak afyon ekimi ve ticaretine karşı büyük bir başarı sağlamıştır.

afyon nerede?

afyon haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Selva Erdener tarafından söylenen afyon adlı şarkının sözleri.

afyon'un ortasında kalesi de var
kalesi de var kalesi amman anlamlı sözler
üzerinde amman vardır kızlar kulesi de var kulesi
zümrüt gibi aman amman yeşillenmiş amman
ovası amman ovası amman
oy karanlık amman gece vurdular ah beni de vay beni
zümrüt gibi aman amman yeşillenmiş amman
ovası amman ovası amman
oy karanlık amman gece vurdular ah beni de vay beni
yârin yazmasına sardılar oy ah beni de vay beni
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Afyon Savaşları

XIX yüzyıl ortalarında yapılan ve Batılı devletlerin Çin'de bizim tarihimizdeki kapitülasyonlar benzeri ticari ve hukuki ayrıcalıklar kazanmaları ile sonuçlanan iki savaş. 1939 yılında Çin hükümetinin, İngiliz tüccarların gerçekleştirdiği yasadışı afyon ticaretini ...

Afyon Müzesi

Cumhuriyet'in kuruluşunun ilk yıllarında Afyon'da kurulan Asar-ı Atika Muhipleri Cemiyeti'nin çabaları sonucunda, Gedik Ahmet Paşa Medresesi (Taş Medrese), çevredeki eski eserlerin toplandığı bir depo haline getirilmeye başlanmıştır. Cemiyetin Başkanı olan Öğretmen Süleyman ...

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi, 1974 yılında Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulmuş, 1992 yılında ise Afyonkarahisar'da üniversite halini almıştır. Bir devlet üniversitesidir.

Afyon Savaşı

1839 yılında Çin hükümetinin, İngiliz tüccarların gerçekleştirdiği yasadışı afyon ticaretini durdurma girişimi ve bir İngiliz denizcinin yargılanması konusunda doğan hukuki anlaşmazlığın doğurduğu gerginlik sonucu I. Afyon Savaşı...

Afyon (narkotik)

Afyon, haşhaş kapsüllerinin çizilmesiyle sızan, süte benzer özsuyunun toplanmasıyla elde edilen uyuşturucu madde.

Afyon Mermerleri

Genel olarak Afyonkarahisar’ ın İscehisar ilçesi çevresinde bulunmaktadırlar. 2005 yılı itibariyle büyüklü küçüklü 355 mermer işletmesinin faaliyet gösterdiği Afyonkarahisar'da zengin ve kaliteli mermer yataklarının işletilmesi ve işlenmesi, sektörün hızla gelişmesini ...

Afyon Yöresi Halk Kültürü

Afyon yöresi Ege Bölgesi`nden İç Anadolu Bölgesi`ne geçiş noktasında bulunmaktadır. Bu yüzden bu bölge halkında oldukça çeşitlilik mevcuttur. Bu çeşitlilik yörenin kültürüne de yansımış ve oldukça zengin bir kültür oluşturmuştur.

Afyon Atatürk Stadı

Afyon Atatürk Stadyumu, Türkiye'nin Afyonkarahisar şehrinde bulunan futbol stadyumu. Afyonkarahisarspor'un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Afyon Bolvadin Müzesi

Afyon Bolvadin Müzesi, (Yanık Kışla Belediye Müzesi), Afyon'un Bolvadin ilçesinde yer alan, hem arkeolojik, hem etnografik eserlerin sergilendiği belediyeye ait karma bir müzedir. Müze, 15 Kasım 1987’de ziyarete açılmıştır.

II. Afyon Savaşı

II. Afyon Savaşı veya Arrow Savaşı, 1856 – 1860'da Çin ile Birleşik Krallık ve Fransa İmparatorluğu arasında gerçekleştirilen savaş.

1914 Afyon-Bolvadin Depremi

1914 Afyon-Bolvadin depremi 4 Ekim günü yerel saat ile 00.07'de ve 7.0 büyüklüğünde meydana gelen deprem. 300 kişi hayatını kaybetmiştir ve Mercalli şiddet ölçeğine göre en büyük şiddet IX (Şiddetli) olarak hissedilmiştir.