akordeon

Akordeon, akordiyon ya da akordion, bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgıdır.

AKORDEON (türkçe) anlamı
1. Akordiyon
AKORDEON (türkçe) ingilizcesi
1. n. accordion
2. squeeze box
3. hand-held keyboard instrument
4. accordion pleats
5. permanent fold of equal width in alternating opposite directions made in some material,
AKORDEON (türkçe) fransızcası
1. accordéon [le]
AKORDEON (türkçe) almancası
1. n. Handharmonika
2. Akkordeon
3. Handorgel
4. Schifferklavier
5. Ziehharmonika

Akordeon hakkında detaylı bilgi

akordeon ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Akordiyon

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Üflemeli çalgılar

Aerofonlar (Havalı / Üflemeli Çalgılar) : Çalgının içindeki veya çevresindeki havanın titreşimi ile ses veren çalgılardır. Bunlara örnek olarak; Zurna, Çifte, Mey, Kaval, Sipsi, Çığırtma, Tulum, Ağız Armonikası, Akordeon, Mızıka ve benzerleri verilebilir.

Broşür

Broşür, tanıtım amacı taşıyan, renkli olarak hazırlanan tanıtım kitapçığı. Bir, iki, üç sayfa ya da akordeon kırımlı olabilir. Çoğunlukla turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerde ve danışma masalarında bulunur.

Sirtaki

Sirtaki günümüz Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Sirtaki dansı Bizans döneminde İstanbul`da oynanan Hasapiko Argo dansından doğmuştur. Hasapiko ağırlıklı olarak İstanbul`un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında doğdu ve 1900`lü yılların ...

Armonika

Bir müzik aleti. Bir sıra çan, çubuk, ya da sırça tüplerinden meydana gelmiştir. Ses verici parçalar, birbirine ...

Akordiyon

Akordiyon(Akordeon,Akordion), bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgıdır.

Marche

İtalya`nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir.

Altan

Altan, geleneksel İrlanda müziğiyle uğraşan County Donegal'den İrlandalı grup. Bu isimle ilk albümlerini 1989 'da çıkardılar. 2003 yılında BBC Radyo 2 Folk Ödülleri'nde en iyi grup seçildiler. Grup şu anda ''Mairí©ad Ní­ Mhaonaigh'' (keman, vokal), ''Dermot Byrne'' (akordeon), ...

Bandoneon

Bandoneon, tahminen 1845 yıllarında icat edilen ve Almanya kökenli tuşlu ve körüklü koncertinas isimli enstrümanlar ailesinin bir üyesidir. Koncertinas –İngiliz Adaları’nda kullanılanlardan farklı olarak- her iki tarafında 14 tuşu olan küçük kare bir enstrümandır.

Carrousel

Carrousel, dört üyeden oluşan İsviçreli folk rock grubu. Üyeleri Sophie Burande, Léonard Gogniat, Thierry Cattin ve Christian Bron'dur.

Maya Dili

Maya dili, Kolomb-öncesi Amerika uygarlıklarından birini oluşturan Mayalar`ın vaktiyle kullanmış oldukları dildir. == Sözlü dil ==Uto-Aztek dil ailesine sokulan bu dil, Orta Amerika`da, özellikle Meksika`nın Yucatan, Campeche ve Quintana Roo bölgelerinde halen Mayalar`ın torunları ...

Müzik Aletleri

Müzik âletleri, ses verme şekillerine göre üç bölüme ayrılırlar:...