Captain America: The First Avenger

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika, 2011 yapımı Amerika Birleşik Devletleri filmidir. Filmde, II. Dünya Savaşı sırasında, zayıf, ufak tefek ve çelimsiz bir adam olan Steve Rogers, süper asker Kaptan Amerika'ya dönüşür ve Kızıl Kafatası'nın Tesseract'ı dünya hakimiyeti için bir enerji kaynağı olarak kullanmasını engellemek zorundadır. Marvel'ın Captain America çizgi-romanına dayanır. Beşinci Marvel Sinematik Evreni filmidir. Ayrıca, Yenilmezler filminden önce çekilmiştir.

Film 1997'de bir konsept olarak başladı ve Artisan Entertainment tarafından dağıtımı planlandı. Ancak açılan bir dava projeyi aksattı ve Eylül 2003'e kadar sonuçlandırılamadı. Marvel Studios, 2005 yılında Merrill Lynch'ten onay aldı ve filmi Paramount Pictures]] aracılığıyla finanse etmeyi ve yayınlamayı planladı. Yönetmenler Jon Favreau ve Louis Leterrier, 2008'de Johnston'a başvurulmadan önce projeyi yönetmekle ilgilendiler. Ana karakterler Mart ve Haziran 2010 arasında oyuncu kadrosuna alındı. Yapım Haziran'da başladı ve çekimler Londra, Manchester, Caerwent, Liverpool ve Los Angeles'ta gerçekleşti. Ana karakterin Kaptan Amerika olmadan önce fiziksel görünümünü yaratmak için görsel efekt şirketi Lola tarafından birkaç farklı teknik kullanıldı.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmi 19 Temmuz 2011'de El Capitan Sahnesi'nde prömiyerini yaptı ve 22 Temmuz'da Amerika Birleşik Devletleri'nde MCU'nun Birinci Aşaması'nın bir parçası olarak gösterime girdi. Film ticari olarak başarılı oldu ve dünya çapında 370 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Eleştirmenler özellikle Chris Evans'ın performansını, filmin 1940'ların dönemini tasvirini ve Johnston'ın yönetmenliğini övdü. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) ve Kaptan Amerika: İç Savaş (2016) olarak iki devam filmi yayınlandı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.