Fransızca

Kısaca: Fransızca Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığının etkilediği toplumlar tarafından kullanılan dil. ...devamı ☟

fransızca
Fransızca

Fransızca Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığının etkilediği toplumlar tarafından kullanılan dil.

Roman Dilleri içinde, 67 milyon anadil olarak Fransızca konuşan kişi ve toplamda 128 milyon frankofon ile, İspanyolca ve Portekizceden sonra en çok konuşulan latin dilidir.

29 ülkede resmi dil olmasının yanısıra, Avrupa Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi,Birleşmiş Milletler gibi organizasyonların da resmi dilidir.

II.Dünya Savaşı öncesinde, özellikle diplomasi, ticaret, gemicilik ve taşımacılık gibi alanlarda Fransızca uluslararası iletişim dili olarak kabul edilirdi.

Konuşulan ülkeler

Fransa ve Fransaya bağlı bölgeler, Kanada; Belçika; İsviçre; Lüksemburg; Monako birçok Afrika ülkesi; Fas; Tunus; Cezayir; Kongo Demokratik Cumhuriyeti; Nijer; Senegal; Mauritius; Haiti bazı Asya ülkeleri; Laos; Kamboçya; Vietnam; Fransız Guyanası ve ABD'nin Louisiana ve Maine eyaletleri.

Kişi sayısı: 67 milyon anadil, toplam 128 milyon

Dağılım

Avrupa

Fransa'daki yasal konumu

Fransız Anayasası'na göre Fransızca 1992'den beri Fransa'nın resmi dilidir.(Aslında 1539'dan beri önceki birtakım yasal metinlerde de Fransızca resmi dildir)

Resmi hükumet yayınlarında, eğitim sisteminde, yasal sözleşmelerde, reklamlarda yabancı sözcüklerin Fransızca'ya çevrilmesi zorunludur.

Fransızca'ya ek olarak Fransa'da pek çok yerel dil de konuşulur. Fransa Avrupa Yerel Diller Sözleşmesi'ne imza atmış olmasına karşın, 1958 anayasasına karşı olduğu gerekçesiyle bunu onaylamamamıştır.

İsviçre

Fransızca İsviçre'nin 4 resmi dilinden biri olup (diğerleri Almanca, İtalyanca, Romanşça) İsviçre nüfusunun %20'sinin anadilidir. Romanş dili İtalyancaya yakın bir dildir ve İsviçre halkının %6'sınca kullanılır.

Belçika

Fransızca Belçika'nın Valon bölgesinin resmi dilidir ancak bu bölgede Almanca konuşanlar doğu kantonlarda yaşar. Başkent Brüksel'in içinde yer aldığı merkez bölgesinin Felemenkçe (Hollandaca) ile birlikte iki resmi dilinden biridir. Bu bölgede çoğunlukla anadilleri olmamasına karşın nüfusun büyük çoğunluğu tarafından konuşulur. Valon ve Brüksel-merkez bölgelerine sınırı olmasına rağmen Flaman bölgesinde ise Fransızca ve Almanca resmi dil olmayıp Felemenkçe konuşulur. Ancak bu bölgede anadilleri Fransızca olan insanlar da yaşar.

Toplamda nüfusun %40'ı Fransızca, %60'ı Felemenkçe konuşur. Felemenkçe konuşan insanların %59'u da Fransızca'yı ikinci dilleri olarak konuşurlar. Bu bilgilere göre Belçikalıların %75'i Fransızca bilmektedir.

Monako ve Andorra

Monako Prensliği'nin ulusal dili Monégasque olmasına karşın Fransızca tek resmi dildir ve Fransız kökenliler ülke nüfusunun %47'sini oluştururlar.

Andorra'nın resmi dili ise Katalanca'dır. Fransa'ya yakın komşuluğu nedeniyle Fransızca da konuşulur. Fransız kökenliler ülke nüfusunun %7'sini oluşturur.

İtalya

İtalyanca ile birlikte Fransızca İtalyanların resmi bir dili olup İtalya'nın Aosta vadisi bölgesinde konuşulur. Buna ek olarak bölgede başka lehçeler de konuşulmaktadır ancak bunlar resmi açıdan henüz tanınmamıştır.

Lüksemburg

Fransızca Lüksemburg'un Almanca ve Lüksemburgca ile birlikte üç resmi dilinden birisidir. Lüksemburg eğitim sistemi üçlü dil yapısındadır. İlkokulun ilk yıllarında dersler Lüksemburgca, sonraki yıllarda Almanca, liseden itibaren ise Fransızca olarak okutulmaktadır.

Amerika

Kanada

Fransızca Kanada'nın resmi dillerinden biri olup İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Quebec eyaletinde ise Fransızca tek resmi dil olup 7 milyon insanın ana dilidir.

Nüfusunun üçte biri Frankofon içinde yer alan New Brunswick bölgesinin ise iki resmi dili vardır. Nüfusunun üçte biri Frankofon içinde yer alan Kanada'nın başkenti Ottawa, Ontario şehrinin ise iki resmi dili vardır. Ontario, Nova Scotia ve Manitoba bölgelerinde de resmi dil olmamasına karşın Fransızca konuşan insanlar yaşar.

Haiti

Fransızca toplumun okuryazar kesiminde konuşulmasına karşın Haiti'nin resmi dillerinden biridir. Fransızca kökenli Kreol dillerinden biri olan Haiti Kreolü ise nüfusun büyük kısmının ana dilidir.

Birleşik Devletler

Federal düzeyde resmi bir tanınması olmamasına karşın Fransızca Birleşik Devletler'de İngilizce ve İspanyolca'dan sonra en çok konuşulan üçüncü dildir. Louisiana, Maine, Vermont ve New Hampshire eyaletlerinde ise en çok konuşulan ikinci dildir. Louisiana'da Kayun ve Kreol Fransızcası konuşulur. 2000 verilerine göre Louisiana'da 194.000 insan evlerinde Fransızca konuşmaktadır.

Afrika

Dünyada Fransızca konuşan nüfusun büyük çoğunluğu Afrika'da yaşar. Uluslararası Fransızca konuşan Ülkeler Topluluğu'nun (Organisation internationale de la Francophonie) 2007 raporuna göre 31 farklı Afrika ülkesinde yaşayan 115 milyon Afrikalı Fransızca'yı anadili ya da ikinci dili olarak konuşabilmektedir. Fransızca Afrika genelinde ikinci bir dil olmasına karşın Abidjan, Libreville gibi şehirlerde ve Fildişi Kıyısı'nda sadece Fransızca konuşulmaktadır.

Afrika dillerinden etkilenerek gelişen Afrika Fransızcası'nın birçok çeşidi olmasından dolayı tek bir Afrika Fransızcası'ndan söz edilemez.Fransızca kökenli Kreol dillerine ek olarak Fransızca Hint Okyanusu'nda bulunan adalarda da konuşulur. Madagaskar'da Fransızca'nın yanında Malayo-Polinezyan bir dil olan Malagazi konuşulur. Mauritius ve Seyşel Adaları'nda İngilizce'nin resmi dil olmasından bu yana Fransızca ve İngilizce arasında bir çekişme vardır. Madagaskar'da da son yıllarda İngilizce resmi dil olmuştur.

Sahraaltı ülkelerde eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte Fransızca dili de yaygınlaşmış ve evrime uğramıştır.

Diğer ülkelerden Afrika'ya gelenler için Afrika Fransızcası'nı anlamak biraz güç olabilir, buna karşılık yazı dilinde çok büyük farklılıklar yoktur.

Fransızca pek çok Afrika ülkesinde resmi dildir:Mauritius ve Magrip ülkelerinde resmi dil olmayıp idari dilde yaygın olarak kullanılır:

Son yıllarda Cezayir özellikle eğitim dilinde Fransızca’nın yerine Arapça’nın kullanımını yaygınlaştırmak için dille ilgili çeşitli düzenlemeler yapmıştır.

Mısır’da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Bu yüzden eğitim süreci içerisinde bir Mısırlı İngilizce’ye ek olarak Fransızca da öğrenir. Mısır, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon)içerisinde yer alır.

Fransa’nın Hint Okyanusu’nda yer alan iki denizaşırı bölgesi Mayotte ve Réunion’da da resmi dil Fransızca’dır.

Asya

Asya'da; eski Fransız sömürgeleri olan Hindistan'ın Puduçeri şehrinde, Vietnam, Kamboçya ve Laos'da ticaret ve azınlık dili Fransızca olarak kabul edilir. Ayrıca Asya'daki diğer eski Fransız sömürgeleri olan Suriye ve Lübnan'da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Lübnan, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon)içerisinde yer alır.

Kaynaklar

Vikipedi

fransızca

Türkçe fransızca kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. French

fransızca

hint-avrupa dillerinin latince kolundan gelişmiş olan, fransa ve fransız uygarlığını benimseyen ülkelerde, diplomaside, bilimde konuşulan dil.
bu dile özgü olan.

fransızca

Türkçe fransızca kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Französisch

fransızca

1 . Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ülkelerde kullanılan dil.
2 . sıfatBu dille yazılmış olan:
"Fransızca kitap."-

misafir - 8 yıl önce
fransa, belcika, isvicre, cezayir, fas, tunus vs gibi ulkelerde konusulan yabanci bir dil turkcemizde de bircok kelime fransizcadır kuafor, konservatuar, tuvalet vs gibi

misafir - 8 yıl önce
"tren" ve ilgili tüm kelimeler fransızcadan gelir conducteur , vagon vb..

misafir - 8 yıl önce
dil dile degmeden dil ogrenilmez dusturundan hareketle salyali opucugu sex motiflerine kattigi iddia edilen halkin konustugu dil.

jJQaBOcg - 5 ay önce
20

jJQaBOcg - 5 ay önce
20

gemmalyly - 2 hafta önce
Unlike typical racing games, Nightmare Kart features power-ups that not only boost your speed but can also summon obstacles or unleash ghostly apparitions to slow down your opponents.

priyanka - 4 gün önce
One great way to find a Call Girls Lucknow is to ask your friends for referrals. If they know someone who is reputable and reliable, they will be more than happy to recommend her to you.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

fransızca Resimleri

Fransızca
3 yıl önce

dildir. Fransız Anayasası'na göre Fransızca 1992'den beri Fransa'nın resmî dilidir.(Aslında 1539'dan beri önceki birtakım yasal metinlerde de Fransızca resmî...

Fransa, Avrupa Birliği, Dil, Paris, ABD, Afrika, Almanca, Arapça, Asya, İngilizce, Belçika, Birleşmiş Milletler, Diller
Fransızca Vikipedi
3 yıl önce

Fransızca Vikipedi (Wikipédia francophone, Wikipédia en français), Vikipedi'nin Fransızca sürümüdür. "Vikipedi"nin Fransızca yazılışı "Wikipédia"dır. Mart...

Fransız Polinezyası
3 yıl önce

Fransız Polinezyası (Fransızca: Polynésie française), Polinezya ada öbeğinde, Büyük Okyanus'ta bulunan ve Fransa'ya bağlı bir Fransa Denizaşırı Bölgeler...

Fransız Polinezyası, Fransızca, Markiz Adaları, Tubuai Adaları, Tuamotu Adaları, Gambier Adaları, Papeete, Sosyete Adaları, Tahiti Dili
Fransızca dilbilgisi
6 yıl önce

Fransızca dil bilgisi, diğer Romen dilleri dil bilgileriyle benzerlikler barındıran, Fransızcanın yani Fransız dilinin kullanımındaki kuralların bütünü...

Fransız Guyanası
3 yıl önce

Fransız Guyanası (Fransızca: Guyane française [[gɥiˌjanfʀɑ̃ˈsɛːz]]), Amerika kıtasının güneyinde, kuzeydoğu kıyısında, Fransa'ya bağlı denizaşırı il (département...

Fransızlar
3 yıl önce

Modern France: Society in Transition. Routledge. ISBN 9781134734757.  ^ (Fransızca) La carte de l’athéisme dans le monde : la France numéro 4, L'Obs, 2015...

Fransız Devrimi
3 yıl önce

Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâli (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi...

Fransız devrimi, Fransız devrimi
Fransız Frangı
3 yıl önce

Fransız frangı (Fransızca: franc français) Fransa'da kullanılan eski para birimidir. Fransız frangı ₣ veya F harfiyle gösterilirdi. Fransa'nın para birimi...