Internet

Kısaca: Internet, dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. ...devamı ☟

internet
Internet

Internet, dünya çapında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır.

Internet erişimi olan bir kullanıcı, eğer kendisine yetki verilmişse, internete bağlı diğer herhangi bir bilgisayardaki bilgilere erişebilir, onları kendi bilgisayarına alabilir, kendi bilgisayarından da internet erişimi olan başka bir bilgisayara dosya/bilgi gönderebilir.

Internet Adresleri

Domain Name System (DNS) olarak adlandırılan hiyerarşik bir isimlendirme sistemi ile (Internet adresi), internete bağlı bilgisayarlara ve bilgisayar sistemlerine isimler verilir. DNS, 'host' olarak adlandırılan internete bağlı tüm birimlerin yerel olarak bir ağaç yapısı içinde gruplandırılmasını sağlar. Herbir internet adresine 4 haneli bir numara karşılık gelir.

a.b.c.d şeklindeki bu numaralara IP (Internet Protocol) numaraları denir. Her internet adresinin ilk kısmı bulunduğu domain'in (alanın) network adresini, son kısmı ise makinanın (host) numarasını verecek şekilde ikiye bölünür. Bu IP adreslere karşılık düşen bir makina ismi de bulunur. Bu sayede makineların isimleri daha kolay akılda kalır. Domain ismi birbirinden bir nokta (.) ile ayrılan, sıradüzensel seviyedeki alt isimler (subnames) dizisidir. En üst seviyede kullanılan bazı domain isimleri aşağıda listelenmiştir:
  • com ticari kuruluşlar (commercial)
  • edu eğitim kuruluşları (education)
  • gov devlet kuruluşları (government)
  • org ticari olmayan kar amacı gütmeyen kuruluşlar
  • mil askeri kuruluşlar (military)
  • net ağ organizasyonları (network)
  • ac akademik kuruluşlar (bazı ülkelerde "edu" karşılığı)
  • ülke kodu ISO standart ülke kodu
Kısacası isimler aşağıdaki domain ve alt domain sıradüzensel yapıya göre verilir:

Makine.altorganizasyon.organizasyon.domain

Örnek domain adresleri : hokudai.ac.jp (jp=Japonya), boun.edu.tr, (tr=Türkiye), oak.oakland.edu, servis.net.tr, microsoft.com, tubitak.gov.tr, garbo.uwasa.fi (fi=Finlandiya), rl.ac.uk (uk=Ingiltere)

Internetin Hizmetleri:

1. e-mail: @ elektronik posta: hızlı, ucuz ve güvenli (?!) bir şekilde haberleşme olanağı

2. www / WorldWideWeb: Hiper media (çoklu ortam: şekil, grafik, resim, yazı, ses, görüntü, müzik..) yardımıyla Hyper Text (içiçe-çapraz sayfalar) kullanımı sağlar. 3. Newsgroups (Haber Grupları): Herhangi bir konu üzerine dünyada tartışma olanağı sağlar. news.akdenizk.com.tr, news.ato.org.tr, news.bir.net.tr, news.cenajans.com.tr, news.dominet.com.tr, news.egenet.com.tr, news.escortnet.com, news.farmanet.com.tr, news.ges.net.tr, news.global-one.net.tr, news.kaynet.com.tr, news.mayanet.com.tr, news.metu.edu.tr, news.netone.com, news.netone.net.tr, news.raksnet.com.tr, news.sim.net.tr, news.superonline.com, news.tb.net.tr, news.tru.net.tr, news.turknet.com.tr, news.unimedya.net.tr, news.verisoft.com.tr, news.vol.com
  • 4. Ftp: File Transfer Protocol: İnternete bağlı iki bilgisayar arasında ve dosya arşivlerinin bulunduğu bilgisayarlara girerek oradaki dosyaları kişisel bilgisayara aktarma olanağı sağlar. Ağ üzerinden dosya göndermenin yoludur. Dosyaların saklandığı sitelere ftp siteleri denir. FTP sitelerinin adresleri ftp:// ile başlar.
5. Gopher: Farklı bilgisayarlardaki metinlerin ve diğer dosyaların bulunmasını ve aktarılmasını sağlar 6. IRC: Internet Relay Chat: Internet ve klavye yardımıyla gerçek zamanlı sohbet etme. 7. Telnet: 8. Archie: Archie Server, tüm dünyadaki FTP Server'larının içeriklerini kapsayan bir veri bankası vardır.

internet

İngilizce internet kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Internet, red de ordenadores mundial que permite comunicación y transferencia de datos, noticias y opiniones entre personas y usuarios conectadas a ella

internet

İngilizce internet kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Internet, réseau informatique international qui permet au public d'accéder aux services tels que le web ou le courrier électronique (transfert de fichiers, photos, etc...)

internet

İngilizce internet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Internet, Internationales Computernetz das eine Kommunikation und eine Datenübertragung zwischen den Menschen die an das Netz verbunden sind ermöglicht (Comput)

internet

İngilizce internet kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Internet, rete di computer mondiale che consente la comunicazione e lo scambio di dati a operatori collegati tramite essa

internet

İngilizce internet kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Internet, rede de computadores internacional que permite a comunicação e a transferência de dados entre as pessoas que estão conectadas a ela

internet

i. İnternet

internet

Fransızca internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Internet, worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

internet

Almanca internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

internet

İtalyanca internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. internet

internet

Portekizce internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. internet

internet

İspanyolca internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. internet, web

internet

Türkçe internet kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Internet] n. worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)
n. Internet, worldwide network of computers which allows communication and data transfer between people connected to it
n. Internet, worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

internet

İngilizce internet kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Internet; wereldwijd computernetwerk dat kommunikatie en gegevensoverbrenging mogelijk maakt tussen de mensen die ermee verbonden zijn

internet

n. worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)
n. Internet, worldwide network of computers which allows communication and data transfer between people connected to it
n. Internet, worldwide computer network that allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

internet

bilgisayarla sağlanan, uluslararası bilgi iletişim ağı, bilgisayar ağı.

internet

Fransızca internet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. internet

internet

Almanca internet kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. internet (m)

internet

Almanca internet kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. internet (m)

internet

Almanca internet kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. internet (n)

internet

İspanyolca internet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. internet

internet

Türkçe internet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Internet

internet

İnternet : İngilizce inter (arasında) ve net (ağ) sözlerinden oluşan bu birleşik söz, bilgisayar alanında “Bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı.” anlamına gelmektedir. Bu söz yerine Genel Ağ karşılığını önermektedir. İnternet sözü özel ad niteliği taşıdığından ilk harfi büyük yazılmaktadır. Önerilen karşılık da aynı nitelikte olacağından Genel Ağ ilk biçiminde yazılmalıdır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.