Mindanao, Filipinler'in ikinci büyük ve en doğudaki adası. Luzon ve Visayas gibi ülkenin üç ada grubundan biridir.

Mindanao hakkında bilgiler

düzenle|Eylül 2007 Mindanao Filipinler`in ikinci büyük ve en doğudaki adaıdır. Luzon ve Visayas gibi ülkenin üç ada grubundan biridir. Tarihte ``Gran Molucas`` veya ``Great Mollucas`` olarak bilinirdi.

Tarih

Bölge Sulu ve Maguindanao sultanlıklarının ana merkeziydi. İspanya ile ilk karşılaşmaları İspanyol kuvvetlerinin 16. yüzyılın sonların 17. yüzyılın başlarında alanı işgale girişmesiyle meydana geldi.

Siyasi bölümlerMindanao ada grubu Filipinler`in güneyinde adaların gelişigüzel konumlanmasıyla altı idari bölge oluşmuştur. Bu bölgeler ilaveten 25 eyalete bölünmüştür. Bunların sadece dört tanesi Mindanao adasında değildir. Bu adalar: güneybatıda Basilan, Jolo ve Tawi-Tawi gibi büyük adaları içeren Sulu Archipelago ilaveten dıştaki diğer alanlardaki Camiguin, Dinagat, Siargao,

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Mindanao maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bağımsız Müslüman Mindanao

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (kısaca ARMM) Filipinler'deki Müslüman eyaletlerin çoğunun bulunduğu bölgedir. Bu ilçeler: Basilan, Lanao del Sur, Maguindanao, Shariff Kabunsuan, Sulu ve Tawi-Tawi.

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (kısaca ARMM) Filipinler'deki Müslüman eyaletlerin çoğunun bulunduğu bölgedir. Bu ilçeler: Basilan, Lanao del Sur, Maguindanao, Shariff Kabunsuan, Sulu ve Tawi-Tawi.

Mindanao Lorisi

Mindanao lorisi (''Trichoglossus johnstoniae''), papağangiller familyasından bir papağan türüdür.

Sulu

Sulu, Filipinler'in güneybatı kesiminde Mindanao Özerk Bölgesi içinde yar alan yönetim bölgesi. Yönetim merkezi Jolo'dur. Toplam kara yüzölçümü 1600 km²'dir. Sulu Takımadalarının orta bölümünü kapsar. Nüfusu 2000 yılı tahminlerine göre 619,668 civarındadır.

Ada

Ada, çevresi bütünüyle sularla çevrili kara parçasına verilen addır. Yeryüzündeki adaların bütünü on milyon kilometrekarelik bir yer kaplar.

Deniz

Deniz, bir okyanus ile bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır.