Sümela'nın Şifresi: Temel

''Sümela'nın Şifresi: Temel'', yönetmenliğini Adem Kılıç'ın ve senaristliğini Yılmaz Okumuş'un yaptığı 2011 yapımı Türk komedi ve macera filmidir. Karadenizlilerin kişileştirilmiş formu olan Temel'le ilgili çekilmiş serinin ilk filmidir. Yapımcılığını Üçgen Yapım Evi yapmıştır. Film, 16 Aralık 2011 tarihinde Pinema Film dağıtımıyla vizyona girmiştir.

Sümela'nın Şifresi: Temel, yönetmenliğini Adem Kılıç'ın ve senaristliğini Yılmaz Okumuş'un yaptığı 2011 yapımı Türk komedi ve macera filmidir. Karadenizlilerin kişileştirilmiş formu olan Temel'le ilgili çekilmiş serinin ilk filmidir. Yapımcılığını Üçgen Yapım Evi yapmıştır. Film, 16 Aralık 2011 tarihinde Pinema Film dağıtımıyla vizyona girmiştir. Konusu Film, eğlenceli bir Karadeniz macerasıdır. Halkın kendisine has şivesi ile film daha da ilgi çekici ve komik olmuştur. Filmde Karadenizli Temelin komik hikayesi anlatılmıştır. Hayalleri ve hayattaki amaçları yüzünden, Karadeniz'de bile herkesin dalga geçtiği “fakir”; ama saf ve delikanlı olan Temel bir kara sevdaya tutulur. Trabzon'un en köklü ve zengin ailelerinden Yücesoylar'ın kızı Zuhal'e aşıktır. Onun sevdiğine kavuşması neredeyse imkansızdır, çünkü kızın babası büyük bir holdingin sahibidir; Temelin ise sökük çorabından ve çevresindeki arkadaşlarından başka hiç bir şeyi yoktur. Bu yüzden Temel'in en büyük korkusu kızın babasıdır. Ama Temel inadından vazgeçmeden müstakbel kayınpederinden kızını ister. Ancak Hıdır Yücesoy tarafından dalga geçilerek aşağılanır. Ayrıca, kendi babası İmam Necati tarafından sürekli "bir baltaya sap olamamakla" eleştirilir. Kendi ailesinin bile adam yerine koymadığı Temel, sevdiği kızı alamayınca adeta yıkılır. Tam bu sırada, Trabzonspor'un şampiyon olamamasından dolayı cinnet geçiren arkadaşı Turgay'ın Sümela Manastırı'nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır. Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı'nın çatısına çıkar. Ancak bu sırada kendisi de intihar etmeye karar verir. Polisler tarafından aşağıya indirilen Temel, polisin, "Sümela'ya hazine aramak için çıksanız anlayacağım, intihar için çıkılır mı?" diye sormasıyla birlikte, Sümela Manastırı'ndaki olası hazineye odaklanır. Temel'in tek hedefi artık iyi bir araştırma yaptıktan sonra Sümela'nın şifresini çözüp Kutsal Hazine'yi bularak, hem sevdiği kızı almak hem de herkese kendini ıspatlamaktır. == Kadro Oyuncular Filmde Türkiyenin birçok ünlü oyuncuları yer almıştır. Başrol oyuncusu gibi ekibin neredeyse tamamı Trabzonludur. Filmin oyuncu kadrosu aşağıdakı gibidir:

Ekip

== Firmalar == *Universal Müzik Taksim Edisyon (Müzik) *Üçgen Yapım Evi (Yapım) *Pinema (Dağıtımcı) == Çekim mekanı == Film, Karadeniz bölgesinde - Trabzon'da çekilmiştir. Arka planda yerli sakinler de oynatılmışlardı. Filmin ismini aldığı ve çekimlerde de yer alan Sümela Manastırı eski Yunan Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir ve Trabzon ilinin Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan (Eski Yunanca adı: Panagia) deresinin batı yamaçlarında Kara (Eski Yunanca adı: Mela) tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte yerleşiyor. == Galası == Filminin Galası 14 Aralık 2011 tarihinde Trabzon'daki Ataparak Varlıbaş Alışveriş Merkezi'de yapılmıştır. Gala, Ataparak Varlıbaş Alışveriş Merkezi ve Avşar Sinemaları işbirliği ile düzenlenmiştir. Galaya filmin oyuncuları ile birlikte filmin yönetmeni Adem Kılıç katılmıştır. == Hasılat == Film, 2011 yılı içerisinde Türkiye'de gösterime girmiş Türk filmleri arasında en yüksek hasılat yapan 5 filmden biridir. $8,612,691 ve ya 15.473.417,00 TL ile Türk filmleri arasında 5. sırada; aynı zamanda Türkiye'de gösterime girmiş tüm filmler arasında da 5. sırada yer almışdır. Film Türkiye'de tam 25 Hafta vizyonda kalmış ve onu izlemiş toplam izleyici sayısı 1 milyon 731 bin 519 kişi olmuştur. Özellikle ilk haftasonu seyirci sayısı 180 bin 672 kişi olmuştur. == Sonuç == Büyük gişe başarısı yakalayan film çok güzel tepkiler aldı. Özellikle bölgedeki turizm sektörüne de çok katkı sağladı. Filmin ekipi serinin devamını çekmek kararı aldı. Ve sonuçta serinin ikinci filmi - çok daha komik ve daha iddialı Temel filmi ortaya çıktı. == Kaynaklar == == Dış bağlantılar == * * * * * * SÜMELANIN ŞIFRESI TEMEL FULL IZLE * YouTube'de Sümela'nın Şifresi: Temel *

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sümela'nın Şifresi: Temel ilgili konular