Everest Dağı

Everest

Everest Dağı, (Tibetçe: Çomolungma, Nepali: Çonnolugma Sagramata), dünyanın en yüksek dağı. Himalayalarda, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin Halk Cumhuriyeti–Nepal sınırı üzerinde yer alır.

Everest Dağı

Everest dünyanın en yüksek tepesi. Himalaya Dağlarından birisidir. Tibet ve Nepal hududunda, 28° kuzey 87° doğu koordinatlarına yakındır. 1852 senesinden beri insanlar, tepenin yüksekliğini (rakımını) tahmine çalışmaktaydı. 1954 senesindeki tahminlere gör...

Everest Linux

İşletim sistemi bilgi kutusu

Everest (anlam ayrımı)

Everest, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Olympus Mons

Olympus Mons, Güneş Sistemi'de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Dünya'nın en yüksek dağı Everest ile karşılaştırılırsa üç kat daha yüksektir.

Serhan Poçan

Serhan Poçan (d.1970) Türk dağcı, Everest Dağı zirvesine çıkan ilk Türk takımının lideri.

Everest Yayınları İlk Roman Ödülü

Everest Yayınları İlk Roman Ödülü, 2006 yılından beri her yıl Everest yayınları tarafından düzenlenen roman yarışması. Ödül tutarı 3.000 'dır. Bu tutar, romanın ilk baskısının telifidir. Ödülü alan kitap Everest Yayınları’nca basılır.

Feyza Hepçilingirler

Feyza Hepçilingirler, (d. 26 Ocak 1948, Ayvalık), Türk yazar.

Burçak Özoğlu Poçan

Burçak Özoğlu Poçan (d.4 Ocak 1970) Türk dağcı ve akademisyen. Everest Dağı zirvesine tırmanan ilk kadın dağcılardandır.