Açık Radyo

Kısaca: Açık Radyo, 13 Kasım 1995 tarihinde İstanbul ili ve çevresine yayın yapmak amacıyla açılmış olan bölgesel radyo kanalı. ...devamı ☟

Açık Radyo
Açık Radyo

{{Radyo kanalı
| isim = Açık Radyo
| logo = 
| şehir = İstanbul
| bölge = 
| slogan = ``Dünyanın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine açık radyo``.
| ilkyayın = 13 Kasım 1995
| frekans = 94.9 (İstanbul)
| türü = 
| sahibi = 
| nettenyayın = 
| website = http://www.acikradyo.com.tr/
}}

Açık Radyo, İstanbul ve çevresine yayın yapan bölgesel bir radyo istasyonudur. Genel olarak dünya müzikleri, caz, geleneksel Türk müziği çalınmaktadır. İstanbul`da Fm bandı 94.9 MHz`den, Digiturk`te ise kanal 406`dan dinlenebilir.

13 Kasım 1995`te yayına geçen Açık Radyo, İstanbul ve çevresine yayın yapan bölgesel bir radyo istasyonu. Ayrıca, 92 ortaklı bir Anonim Şirket, ama, kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi çalışıyor, üç aşağı-beş yukarı eşit pay sahibi 92 ortağı olan bir kolektif. Hissedarların her birinde “ortaklık belgesi” olarak Abidin Dino`nun -1`den 100`e kadar numaralanmış- ``Tuğralar`` serisi litografilerinden biri var. Arkasında şu ibare yer alıyor:

"Özgür, bağımsız, demokratik haysiyetli, duyarlı ve sıradışı bir radyo kurma projesine, 1995`te verdiğiniz desteğin Türkiye`de yeni projelere örnek olması dileğiyle..."

Faaliyetlerinde kar amacı gütmeyen bir şirket olan Açık Radyo hiçbir sermaye grubuna bağlı değil. Çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü, temel insan hak ve özgürlükleri dışında, hiçbir ideolojiye de bağlı değil. Dolayısıyla, bağımsız. Hatta, büyük para ve güç odaklarının sahipliği altında boğulan bir medya ortamında Türkiye`nin - ve belki de dünyanın - ender bağımsız yayın organlarından biri olduğu da söylenebilir.

Ekip

Açık Radyo`nun 27 profesyonel çalışanı vardır, programcıları herhangi bir ücret almadan çalışır. Açık Radyo`nun 11 yıllık yayın hayatı içinde toplumun çeşitli kesimlerinden ve meslek dallarından gelen, kimisi de işsizler kategorisine giren ve yaşları 10 ile 75 arasında değişen 779 kişi, 740 program yaptı.

Haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Açık Radyo`da şu anda her hafta 132 programcı, 177 ayrı program yapıyor.

Açık Radyo`da 11 yıl içinde 11.000`e yakın konuk ağırlanmıştır. Bu konuklardan bazıları: Noam Chomsky, Richard Falk, Arundhati Roy, Robert Fisk, Joseph Stiglitz, Dani Rodrik, George Monbiot, Thomas Blanton, Thomas Friedman, Daniel Pipes, Hasan Cemal, Can Dündar, Daniel Amit, Uri Avnery, Gilberto Gil, Tania Maria, Mike Stoller, Hal David, Füruzan, Muhibbe Darga, Fredrick Jameson, Thomas Pogge, Vandana Shiva, Meena Seshu, Yaşar Kemal, Çetin Altan, M.Ali Talat,Nabi Avcı, Bakır Çağlar, Çağlar Keyder, Şevket Pamuk, İbrahim Ferrer, Bertrand Cantat, Gilbert Achcar, Samir Amin, Sue Mingus, Susana Baca, Ajda Pekkan, Nil Karaibrahimgil, Cem Boyner, Bülent Eczacıbaşı, Tarık Ali, Josí© Boví©, George Soros, Michael Albert, Ahmet Yüksel Özemre, Atilla Kıyat, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Tomris Uyar, Vüs`at O. Bener, Aykut Barka, Ross Stein, Haluk Bilginer, Kenan Işık, Aykut Kocaman, Simon Kooper, Ornette Coleman, Bonnie Prince Billy, Arif Mardin, Ahmet Ertegün, Niyazi Sayın, Nevzat Atlığ, İnci Çayırlı, Münip Utandı, Kazım Koyuncu, Bülent Ortaçgil, Susan Buck-Morss, Elizabeth Provinelli, John Zerzan, James Petras, Wolfgang Sachs, Lisa Franzetta, Joel Kovel, David Barsamian, Bertrand Tavernier, Ulaş İnaç, Thierry a€˜Titi` Robin, İnti İllimani, Charlie Haden, Toots Thielemans, Stefanos Yerasimos, John Berger, Semih Balcıoğlu, Piyale Madra, Harun Tekin, Aylin Aslım, Dave Clark, Peaches...

Uluslararası Bağlar

Açık Radyo, Avrupa`nın 4 radyosu, Nova/Paris, Multikulti/Berlin, Mavi Tuna/Viyana, Radio 3/Varşova ile dünya müziği ve internet konularında ortak projeler ve birçok "program değiş tokuşu" yaptı. Halen sürdürdüğü bir saatlik özel dünya müziği kuşağı ``RBB Multikulti Berlin``, VDR Funkhaus, Radio Sweden P 6, Europa Köln ve Radio Bremen radyolarında da yayınlanıyor. Açık Radyo, Uluslararası Fransız Radyosu (RFI) ile dünya müziği konusunda işbirliğini sürdürüyor.

Belgeseller

Açık Radyo`da bugüne dek yayınlanan belgesellerden bazıları:

Ferit Alnar (100. yaş gününde, 1 ay); Amma Hikaye (Dünya ve Türk edebiyatından seçme hikayeler - 3 yıl) Andersen 200 yaşında (26 hafta); Mozart (250. yaş gününde, 1 yıl); Bach (Ölümünün 250. yılında, 4,5 yıl); Barok (1 yıl); Beckett (100. yaş gününde, 6 ay); Beatles (6 ay/104 saat); Berlioz (200. yaş gününde, 6 ay), Borges (6 ay); Brecht (Ölümünün 50. yılında, 6 ay - devam ediyor); Brel (Ölümünün 25. yılında, 6 ay); Binbir Gece Masalları (6 ay); Cemal Reşit Rey (100. yaş gününde, 8 ay); Coltrane (Ölümünün 80. yılında, 6 ay); Dimitri Şostakoviç (100. yaş gününde, 2 ay);Don Quijote (400. yaş gününde, 32 kısım); Dvorák (Ölümünün 100. yılında, 6 ay), Dylan (60. yaş gününde, 1 yıl), ECM Müzikleri (1 yıl), Ellington (100. yaş gününde, 1 ay); Freud (6 ay); Galuppi (300. yaşgününde, 3 ay); Gödel-Escher-Bach (4 ay); Gershwin (100. yaş gününde,1 ay), Woody Guthrie (90. yaş gününde, 1 hafta), Hannah Arendt (Ölümünün 100. yıldönümünde); Billie Holiday (90. yaş gününde, 6 ay), Lennon (Ölümünün 25. yıldönümünde, 6 ay), Mahler (Ölümünün 90. yıldönümünde, 1 yıl); Mesut Cemil (100. yaş gününde, 1 hafta), Jim Morrison (Ölümünün 30. yıldönümünde, 1 hafta), Mozart (250 yaş gününde, 1 yıl), Musıki Meclisleri (6 ay), Aziz Nesin (Ölümünün 10. yıldönümünde, 6 ay), Charlie Parker (Ölümünün 50. yılında, 6 ay); Selahattin Pınar (100. yaş gününde, 1 ay); Elvis Presley (Ölümünün 25. yıldönümünde, 1 ay); Protest/Başkaldırı Müzikleri (6 ay); Rus Rock`u (1 yıl); “Sahibinin Sesi” (2 ay); Adnan Saygun (100. yaş gününde, 1 ay); Münir Nurettin Selçuk (100. yaş gününde, 1 ay); Shakespeare (1 yıl), Skalkottas (4 ay); Stravinsky (6 ay); Rembrandt (400. yaşgününde,6 ay); Taş Plaklar (1 yıl), Tevfik Fikret (Ölümünün 90. yıldönümünde, 2 ay); Türk Popu`nun 40 yılı (5 yıl - devam ediyor); Türk Rocku (1 yıl); Türkiye`de Radyo`nun Sözlü Tarihi (3.5 yıl); Türkiye`de Ses Kayıt Tarihi`nin 100 yılı (4,5 yıl); İlhan Usmanbaş (2 ay), Weill (100. yaş günü ve ölümünün 50. yıldönümünde (1 ay), Yaylı Çalgı Kuartetleri (1 yıl); Zappa (2 yıl)

50. yıldönümünde 6-7 Eylül Olayları, 75. yıldönümünde Sacco ve Vanzetti idamları, 20. yıldönümünde Sabra ve Şatila katliamı, 25. yıldönümünde 12 Eylül Darbesi, 1. yıldönümünde 11 Eylül, 30. yıldönümünde 15 -16 Haziran Olayları, 1. yıldönümünde 17 Ağustos Depremi (“Yer Yarıldı, İçine Girdik”),

Organizasyonlar

Şenlikler

Açık Radyo, 1997 ve 1998`de İstanbul Müzik Şenliği 1 ve 2`yi (Pozitif yapım şirketi ile birlikte) düzenledi. Klasik Batı Müziği`nden Halk Müziğine, Dünya Müziğinden Caza, Arabesk`ten Salsa`ya binbir müzik türünün, çocuk etkinliklerinin, uluslararası panellerin, dünya prömiyerlerinin, video gösterilerinin, dans atölyelerinin (toplam 125 etkinlik) yer aldığı şenliklere yaklaşık 10`ar bin biletli izleyici katıldı.

Her birinin ayrı temaları olan 50`den fazla parti düzenlendi.

Sergiler

1998`de “Magnum`un Gözünden Dünyada `68”, 2000`de “XX.Yüzyılın Portreleri” başlıklı iki büyük fotoğraf sergisinin düzenlenmesine ortak oldu, sergilerin her birini 8 bin kişi gezdi.

Altı yıl aradan sonra Açık Radyo, 2006 yılında teması ``NatürMort``, yani "Ölü Doğa" olan ve küresel iklim değişikliği konusuna dikkat çeken bir ortak sergi düzenledi. Sergi, Türkiye`nin önde gelen ressam, heykeltıraş ve fotoğrafçılarından 83 sanatçının ve 6 sanat galerisinin katılımıyla gerçekleşti. Sanatçılar eserlerin satışından elde edilen geliri Açık Radyo`ya destek olarak bıraktılar.

Konferans ve paneller

Açık Radyo ve radyoculuk, medya ve işlevleri, bağımsız medya ve demokrasi, çevre, küresel iklim değişikliği ve küresel adalet, barış, Avrupa Birliği, müzik, vb. üzerine birçok üniversitede (İstanbul Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Koç Üniversitesi, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Edirne Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi) ve yurt çapında çeşitli kültür merkezlerinde 70`den fazla konferans verdi, panellerde temsil edildi.

Etkinlikler

Açık Radyo 1996`da İstanbul`da gerçekleştirilen uluslararası II. Habitat zirvesi boyunca konferansın “resmi radyosu” olarak Türkçe/İngilizce özel yayın yapmıştır.

2005`te Greenpeace gemisi Anna`dan güneş enerjisiyle naklen canlı yayın yapmıştır. Bu yayın bilindiği kadarıyla Türkiye`de alternatif enerjiyle yapılan ikinci radyo yayınıdır (Bu yayınlardan ilki de yine Açık Radyo`da 1998`de Greenpeace`in bir kamyonundan yapılmıştı).

Bosna-Hersek`teki savaş süresince Saraybosna`ya bağlanarak “Bosna Günlüğü”nü izlemiştir.

Ankara`da gerçekleşen kitle gösterisi sırasında Sıhhiye Meydanı`nda, “Tezkere”nin reddine giden süreci “naklen canlı yayın”la aktarmıştır.

Irak Dünya Mahkemesi`nin Darphane-i í‚mire binalarında yapılan İstanbul Nihai Oturumu`ndaki tanıklıkları ve Vicdan Jürisi`nin tarihi kararını üç gün boyunca naklen canlı yayınla aktarmıştır.

17 Ağustos 1999 depreminde, Deprem İletişim Merkezi (ARDİM) olarak faaliyet gösterdi. 60 gün süreyle tüm formatını değiştirip radyoyu kesintisiz bir “telsiz çevrimi”ne dönüştürdü ve ihtiyaçlarla imkanları buluşturan bir köprü olmaya çalıştı.

Ödüller

1995 Kasım - 2005 Kasım tarihleri arasındaki 10 yıllık yayın süresi içinde 23 ödüle layık görüldü.

 • 2007- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Nezih Demirkent Çevre ve Küresel Isınma Özel Ödülü
 • 2006- TUREB,Türkiye Turizm Rehberleri Birliği, Çevresel Sürdürülebilirlik Ödülü
 • 2005- Yılın Bölgesel Radyosu, (Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği)
 • 2005 -Yerel Radyo dalında Trodsa Medya Özel Ödülü (Trafik ve Yol Güvenliği İçin Toplu Bilinçlendirme)
 • 2005 -ARSC (Association for Recorded Sound Collections/Ses Kayıt Koleksiyonları Birliği) Dünya Müziği Kayıtları konusundaki en iyi araştırma ödülü, Cemal Ünlü`nün Açık Radyo`da hazırladığı programlardan yola çıkarak yazdığı ``Git Zaman Gel Zaman`` adlı kitaba (Pan Yayıncılık) verildi.
 • 2004`ün en "hasları" özel ödülü (Kadir Has Üniversitesi)
 • 2003 - Yılın En İyi Radyo Programı (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti)
 • 2002 - Yılın En İyi Radyosu (Çağdaş Gazeteciler Derneği)
 • 2001 - Yılın En Başarılı Radyosu (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi)
 • 2000 - Yılın En Beğenilen Radyo Kanalı (Marmara Üniversitesi İletişim Fak.)
 • Türkçe`yi en iyi kullanan radyo ve programcılar dalında 2 ödül (2001/2000)
 • Bilişim ve Bilgisayar Medya dalında 4 ödül (1996, 97, 98, 99)
 • Sedat Simavi Radyo programı ödülleri (2 ödül: 1998; 1997)
 • Sağlık dalında 3 ödül (İstanbul Tabipler odası 1999, 2004)
 • Türk Tabipler Birliği 2000)


İnternet`te Açık Radyo

Açık Radyo, 1997 yılı başında internet üzerinden yayın yapmaya başladı. Açık Radyo`nun internet sayfasından 11 Mayıs 2000 tarihinden beri canlı yayın dinlenmektedir. 2001 yılı Kasım ayından itibaren Açık Site`yi sunmaya başladı. Açık Site`de Açık Radyo`da yayınlanan programların deşifre edilmiş metinlerinin yanı sıra, dünyadan çeşitli yazar ve çizerlerin metinlerine, çizimlerine ve dünya medyasından bağlantılara da yer veriliyordu. 1 Aralık 2004 tarihinden Açık Site`nin paralı aboneliği kaldırılarak, içeriği radyonun internet sayfası ile birleştirilmiştir ve www.acikradyo.com adresinde yayınlanmaya devam etmektedir. Açık Radyo web mekanında 17,000 civarında makale, röportaj, analiz yer alıyor. Sitenin aylık ortalama kullanıcı sayısı 40 bin ve sayfa açılımı da 165 bini buluyor.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

NTV Spor Radyo
3 yıl önce

Topuk Pası Çift Forvet Gazetenin Sesi Maç Yayını Taraftara Açık Hat Radyo Basket Finish Radyo Manşet Köşe Bucak Spor Bahis Merkezi Sportif Görüş Sporun...

Açık
2 hafta önce

grup Açık Radyo, İstanbul ve çevresine yayın yapan bölgesel bir radyo istasyonu Açık Alan, Açık Radyo'nun düzenlediği bir program yarışması Açık toplum...

Radyo Günü
3 yıl önce

ettiği radyoyu başarılı bir biçimde sunmasından ileri gelir. 1895 yılında Popov Rusyanın St.Petersburg şehrinde halka açık olarak icadı radyoyu çalıştırdı...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu
1 hafta önce

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye'de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşu. Üyeleri TBMM Genel...

RTÜK
Açık Öğretim Lisesi
3 yıl önce

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi, 1992 yılında Film Radyo ve Televizyon Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. 2011 yılında 14 Eylül...

Açık í–ğretim Lisesi, 1992, Eğitim, Lise, Taslak, Uzaktan eğitim, Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı
Ömer Madra
3 yıl önce

Temmuz 1945, İstanbul), Türk yazar, akademisyen, gazeteci ve radyo programcısı. Açık Radyo'nun kurucusudur. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusuna...

Ömer Madra, 13 Kasım, 1945, 1995, Ankara İœniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Açık Radyo, Fransa, Hollanda, Milliyet, Playboy, Robert Koleji
Açık Kaynak İstihbaratı
3 yıl önce

methodlarından biridir. Genel olarak, Tv (Kablolu, Uydu, İnternet Yayınları), Radyo (Klasik, Uydu, İnternet Yayınları), Gazete (Ulusal, Yerel, Dış Basın), Dergiler...

Açık kaynak istihbaratı, İstihbarat
Açık Oturum
3 hafta önce

yönetiminde topluluk karşısında tartışır. Açık oturumlar kalabalık izleyici kitleleri karşısında yapılabileceği gibi radyo veya televizyon ile yayımlanabilir...

Açık oturum, Açık oturum