Ağaç Arısı

Ağaç Ana

Ağaç Ana - Türk mitolojisinde ve halk kültüründe Ağaç Tanrıça. Farklı şivelerde Ağaç (Ağaş, Ağas, Yağaç, Yığaç, Cığaç, Eves) Ana olarak da bilinir. Moğolcada Mod ve Modun (Modon) Eçe olarak söylenir.

Ağaç Ata

Ağaç Ata - Türk Mitolojisinde ve halk kültüründe Ağaç Tanrı. Farklı şivelerde Ağaç (Ağaş, Ağas, Yağaç, Yığaç, Cığaç, Eves) Ata olarak da bilinir. Moğolcada Mod ve Modun (Modon) Eçege olarak söylenir.

Ağaç İyesi

Ağaç İyesi - Türk halk kültüründe ve mitolojisinde ağacın koruyucu ruhu. Değişik lehçelerde Ağaş (Ağas, Yağaç, Yığaç, Cığaç, Eves) İyesi olarak da söylenir. Moğolcada Mod (Modun, Modon) Ezen olarak geçer.

Ağaç (anlam ayrım)

Ağaç aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Ağaç (anlam ayrımı)

Ağaç aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Ağaç dergisi

Ağaç, 1936'da sanat-fikir-aksiyon alt başlığıyla yayımlanmaya başlayan aylık dergidir. Sahibi ve başyazarı Necip Fazıl Kısakürek'tir.

Çekül Vakfı

CEKÜL, 26 Aralik 1990 tarihinde, cevresel ve kulturel degerleri korumak, gelistirmek ve niteligine uygun olarak tanitmak amaciyla, Turkiye' de bilim-kültür-sanat alanlarinda onemli calismalar gerceklestirmis 25 kisi tarafindan kurulmustur. Bugüne kadar ya...

Ağaç serveti

Ağaç serveti, meşçeredeki tüm ağaçların hacimlerinin toplamı. Ağaç serveti vejetasyon süresinin sonunda yıllık artım kadar çoğalmakta ancak kış aylarında ise azalma göstermektedir.

Abale

yetersizTropikal Afrika`da yetişen ve essia da denilen ağaç. Abale, odunu ince dokulu sarımtırak pempeyle mora çalan kahverengi arası bir rente, orta sert ve ağır bir ağaçtır; kaba yapı işlerinde ve kaplama tahtası olarak da ince marangozlukta kullanılır....

Üvez (bitki)

Üvez cinsi (Sorbus); kışın yaprağını döken, farklı boylarda (3–25 m), Gülgiller (Rosaceae) ailesine ait, çalı ya da orman ağacıdır. Mayıs-Haziran ayları arasında beyaz, ender olarak da pembe renkte çiçek açmaktadır.