Aşıkpaşazade Derviş Ahmet

Aşıkpaşazade Derviş Ahmet, 15. yüzyılda yaşamış olan ünlü Aşıkpaşazade Tarihi`nin yazarı tarihçi ve yazardır.

Aşıkpaşazade Derviş Ahmet, 15. yüzyılda yaşamış olan ünlü Aşıkpaşazade Tarihi`nin yazarı tarihçi ve yazardır.

1393`te Amasya`da Elvan Çelebi köyünde doğdu. Şeyh Yahya`nın oğlu, Tasavvuf şairi Aşık Paşa`nın torununun çocuğudur. Bu nedenle Aşıki mahlasını kullanmıştır. 1413 yılında hastalanıp Orhan Gazi`nin imamının oğlu Yahşi Fakih`in evinde kaldığında Yıldırım Bayazıd`a kadar yazılmış bir Osmanlı tarihini okuması, kendisini bu işe verdirmiştir.

1413-1419 yılları arasında Rumeli`de Musa Çelebi`nin hizmetinde bulundu. 1419 yılında köyüne döndü. 1422 yılında köylerindeki tekkeye uğrayan Mihaloğlu Mehmed Bey, Ahmet`i II. Murat`ın ordusuna getirdi. II. Murat ile Mustafa Çelebi arasında yapılan Ulubat savaşını seyretti.

1436 yılında hacca gitti. 1437 yılında Üsküp`e gidip İshak Bey`in yanında akınlara katıldı. 1438 yılında II. Murat`ın Macaristan seferine katılarak gazi oldu. 1448 yılında II. Kosova savaşı`na girip vuruşmuştur. 1453 yılında İstanbul`un alınışında bulundu. Fatih Sultan Mehmet kendisine Cibali yakınında bir ev verdi. Evin yanına dedesi Aşık Paşa adına bir mescit yaptırdı.

Fatih`in hizmetinde çalışırken padişahın çok beğendiği bir kişi olarak tanındı. 1456 yılında Edirne`de Fatih`in çocuklarının sünnetine davet edildi. Zeyni tarikatına girdi. 1481 yılında 88 yaşında iken İstanbul`da vefat etti. Mezarı Cibali yakınındaki Aşıkpaşa Mescidi bahçesindeki türbesindedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.