Aştarak

Aştarak (Աշտարակ'in Ermenice 'deki anlamı kule, eskiden Açtarak) Ermenistan 'ın endüstriyel bir şehridir.Kasag nehri üzerinde Erivan'ın 13 km kuzeybatısında yer alır. Aragatsotn idari bölgesinin merkezidir .

Aştarak ("Աշտարակ" in Ermenice `deki anlamı , ``kule``) Ermenistan `ın endüstriyel bir şehridir.Kasag nehri üzerinde Erivan`ın 13 km kuzeybatısında yer alır. Aragatsotn idari bölgesinin merkezidir . Yaklaşık nufüsuyla 30,000 en önemli üç Ermeni şehrinin yollarının kavşak noktasıdır: Erivan, Gümrü ve Vanadzor.

Şehirle İlgili Bir Efsane

Efsaneye göre Aştarak`ta üç kız kardeş yaşar ve üçü de Prens Sargis`e aşıklardır. İki büyük kardeş küçük kardeşlerinin mutluluğu için intihar etmeye karar verirler. Küçük kardeş intihar eden ablalarının cesetleriyle karşılaştığında intihar eden kardeşlerden birinim kavuniçi, diğeriyse kırmızı giyinmiş olduğunu görür.O sırada üzerinde beyaz bir elbise vardır. Küçük kardeş duruma dayanamayıp kendini şehirde bulunan dağ geçidinden aşağı bırakarak intihar eder. Prens Sargis hermit olduğunda o geçidin kenarına, kardeşlerin öldüğü gün üzerlerinde bulunan giysilerin renginde, üç küçük kilise yaptırır.

Şehir ve Çevresindeki Tarihi Yapılar

Yukarıda anlatılan efsanedeki renklerin ismiyle anılan üç kiliselerin renkleri, isimlerindeki renklerle uyuşmaz.Bu kiliselerden, 7.yüzyıl`da inşaa edilmiş ve içlerinden en iyi korunmuş olanı ``Karmravor`` (``karmir`` kırmızı anlamında) kilisesi şeftali rengindedir. Diğer ikisi, ``Spitakavor`` (``spitak`` beyaz demektir ama kilisenin rengi kırmızıdır) 14. yüzyıl`da, ve ``Tsiranavor`` (``tsiran`` şeftali demektir, kilisenin rengi beyazdır) 5. yüzyıl `da inşaa edilmiştir.

Karmravor Kilisesi Surb Sargis Kilisesi
Şehirde iki tane daha eski kilise vardır, bunlardan Surb Sargis, 19. yüzyılda inşaa edilmiş bu yapı şehirdeki geçtidn ayrı bir noktasında yer alır and offers. Şehrin en büyük kilisesi,1281`de inşaa edilen St. Marine kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

Şehirdeki görülmesi gereken diğer ilginç manzaralardan biri de 1664`da inşaa edilmiş olan, Kasag nehri üzerindeki köprüdür.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aştarak
Aştarak