A Tribe Called Quest

A Tribe Called Quest, Amerikalı hip hop grubu. 1985 yılında Q-Tip, Phife Dawg ve Ali Shaheed Muhammad üçlüsü tarafından kuruldu. Grubun dördüncü üyesi Jarobi White, ilk albümün ardından 1991'de gruptan ayrılsa da, zaman zaman grupla çalışmalar yapmayı sürdürdü. De La Soul ile birlikte Native Tongues oluşumunun merkezinde yer alan grup, topluluktan çıkan en başarılı grup oldu. 1990 ve 1998 yılları arasında beş albüm yayınlayan grup, "Bonita Applebum", "Can I Kick It?", "I Left My Wallet in El Segundo", "Scenario", "Check the Rhime", "Jazz (We've Got)", "Award Tour" ve "Electric Relaxation" gibi çok sayıda hite imza attı. 1998 yılında dağılan grup, 2006'da yeniden bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri'nde konserler verdi.

A Tribe Called Quest, alternatif hip hop'ın öncülerinden ve pek çok yenilikçi sanatçının önünü açan gruplardan biri kabul edilmektedir. Allmusic yazarı John Bush tarafından "1990'ların en kültürlü ve sanatsal rap grubu" olarak nitelendirilen A Tribe Called Quest, About.com editörleri tarafından hazırlanan "Tüm Zamanların En Büyük 25 Hip Hop Grubu" listesinde dördüncü sırada yer aldı. Grup, 2005 yılında Billboard R&B Hip-Hop Ödülleri'nde Özel Başarı Ödülü'ne lâyık görüldü. Grup, 2011'de Michael Rapaport'un yönetmenliğini üstlendiği Beats, Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest adlı belgesele konu oldu. Grup, Kasım 2013'te The Yeezus Tour kapsamındaki New York konserlerinde Kanye West'e eşlik etti.

13 Kasım 2015'te The Tonight Show Starring Jimmy Fallon programında bir araya gelerek performans sergileyen grup, o hafta yeni albüm çalışmalarına başladı. Kayıtlar devam ederken Phife Dawg'un 22 Mart 2016'da hayatını kaybetmesi nedeniyle albüm, diğer grup üyeleri tarafından tamamlandı. Busta Rhymes, Jack White, Elton John, Anderson .Paak, Kendrick Lamar ve André 3000'ın gruba eşlik ettiği ve We Got It from Here... Thank You 4 Your Service adını taşıyan albüm 11 Kasım 2016'da dinleyiciyle buluştu.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.