Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Geçtiğimiz yıl 10. kuruluş yıldönümünü kutlayan Üniversite, Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili Bolu ve Düzce illerinde kurulmuştur.Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma' direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak gö

Geçtiğimiz yıl 10. kuruluş yıldönümünü kutlayan Üniversite, Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili Bolu ve Düzce illerinde kurulmuştur.

Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma' direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak görür.

Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal'ın 70 trilyon liralık (yaklaşık 42 milyon dolar) tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.

Alanlarında söz sahibi seçkin bir akademik kadroya sahip olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Yaşar Akbıyık yönetiminde 6 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 3 araştırma merkezi ile akademik faaliyetine devam etmektedir.

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Kütüphane

İzzet Baysal Kampüsü'nde bulunan kütüphane, 35 binden fazla kitap, 5 veri tabanı, 166 adet süreli yayın ile hizmet vermektedir. Otomasyon sistemine geçen kütüphanede internet yoluyla tarama yapılabilmektedir. Kütüphane geniş kapasiteli bir okuma salonuna sahiptir. Kütüphanede 8 CD-ROM bulunmakta, araştırmacılar ve öğrenciler konuları ile ilgili araştırma ve tarama yapabilmektedir.

İzzet Baysal Kampüsü'ndeki merkez kütüphanenin yanı sıra, diğer fakülte ve yüksekokullarda bulunan kütüphaneler de yaklaşık 10 bin kitapla hizmet vermektedir.

Bilgisayar Laboratuvarları

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin öncelikli hedefi, çağın gelişen bilgi teknolojilerinden araştırma ve eğitim amacıyla en üst düzeyde yararlanmaktır. Bu amaçla en son yenilikler takip edilmekte ve öğrencilere sunulmaktadır.

Bütün fakülte ve yüksekokullarda 300'ü aşkın kişisel bilgisayar, 7 ayrı laboratuvarda öğrencilerin kullanımına açıktır. Üniversitemizin birimleri 1995 yılından bu yana internet bağlantısına sahiptir.

Beslenme

Üniversitenin bütün kampüslerinde düzenli öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Üniversitemiz yurtlarında kalan öğrencilere akşam yemeği de verilmektedir. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı denetiminde beslenme ve diyet uzmanlarınca düzenlenen yemek listeleri tüm kampuslarda özel sektör tarafından hazırlanmakta ve ekonomik bir ücretle öğrencilere sunulmaktadır.

Barınma

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren 800 kız, 800 erkek öğrenci kapasiteli iki öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolu ve Düzce illerinin dışında Akçakoca ve Gerede ilçelerindeki kampuslarda da Yurt-Kur'a bağlı yeterli kapasitede yurtlar bulunmaktadır. Her yurtta sürekli hizmet veren öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları ile resim ve müzik çalışma odaları bulunmaktadır.

Ulaşım

Üniversitenin İzzet Baysal Kampüsü, Bolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım, özel bir kooperatifin minibüsleri ile sağlanmaktadır. Araçlar, şehir merkezi ile kampüs arasında 15 dakikalık aralıklarla saat 22.30'a kadar çalışmaktadır. Aynı şekilde şehirden 7 kilometre uzaklıkta bulunan Düzce Kampüsü'nde de ulaşım özel sektör tarafından sağlanmaktadır.

Burslar ve Ödüller

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Öğrenci Sosyal Hizmetler bütçesinden her yıl ortalama 300 öğrenciye 9 ay süre ile burs imkanı sağlanmaktadır. Burs için başvurular, kayıt sırasında yapılmaktadır.

Ayrıca Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne destek veren kuruluşların başında gelen İzzet Baysal Vakfı, üniversitenin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine, bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanla yerleşmiş olan Bolulu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan Bolulu öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Her yıl sosyal ve kültürel faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere de vakıfça teşvik ödülü verilmektedir.

Sağlık Hizmetleri

Üniversitede öğrencilerin ve öğretim elemanlarının sağlık hizmetlerini Sağlık Merkezi karşılamaktadır. Öğrenciler; İzzet Baysal Kampüsü, Bolu Şehir Kampüsü, ve Düzce Kampüsleri'nde üniversiteye kayıt oldukları tarihten başlayarak mezun oldukları güne kadar devam eden sağlık kontrolü teşhis ve tedavi imkanlarına kavuşmaktadır.

Sağlıkla ilgili konularda ilk başvuru, teşhis ve ayakta tedavinin yapıldığı merkezde 24 saat sağlık hizmeti verilmektedir. Mesai dışı saatler ve tatil günlerinde yardımcı sağlık personeli hazır bulunmaktadır. Günde ortalama 250-300 hastanın tedavi edildiği merkezde, acil durumlar için ambulans mevcuttur.

Kültürel Faaliyetler

Üniversitede kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü İzzet Baysal Kültür Merkezi'nde 514 kişi kapasiteli Mavi Salon, 208 kişi kapasiteli Pembe Salon, Sergi Salonu, Bale ve Halk Oyunu Çalışma Salonu ile Müzik Odası bölümleri bulunmaktadır. Üniversitede yapılan etkinliklerin yanı sıra her yıl düzenli olarak yapılan başka etkinlikler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, her yıl 11 Mayıs'ta yapılan 'Geleneksel İzzet Baysal Anma ve Şükran Günü' etkinlikleridir. İl çapında yapılan bu kutlamalara üniversite de çeşitli etkinliklerle katkıda bulunmaktadır. Gelenekselleştirilen bir etkinlik de Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen Aladağ Göl Şenliği'dir.

Ayrıca üniversitemiz bünyesindeki öğrenciler tarafından oluşturulan 50'den fazla öğrenci topluluğu çeşitli kültürel etkinliklerde bulunmaktadır.

Spor Tesisleri ve Etkinlikleri

İzzet Baysal Kampüsü ve Bolu Şehir Kampüsü'nde birer modern spor salonu bulunmaktadır. İzzet Baysal Kampüsü'ndeki çok amaçlı spor merkezinde biri 300 seyirci kapasiteli olmak üzere 2 salon, sauna, şok havuzu, egzersiz fizyoloji laboratuvarı ve kondisyon salonu mevcuttur. Ayrıca açık alan basketbol ve futbol sahaları da öğrencilerin sürekli hizmetindedir.

Üniversitede düzenlenen sportif yarışmalar Yükseköğretim Kurumları arası yarışmalar, AİBÜ Spor Kulübü aracılığıyla kulüpler arası yarışmalar, fakülte ve yüksekokulların katılımı ile gerçekleştirilen üniversite içi spor yarışmaları ve özel müsabakalar olarak özetlenebilir. Basketbol, voleybol, futbol, badminton, kros, kayak, yüzme üniversite dışında da başarılar kazanılan branşların başında gelmektedir.

Kaynak

 • http://www.ibu.edu.tr üniversitenin resmi web sitesi

 • Görüşler

  Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi