Abdül Batur (d. 1957 Narlıdere, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

Abdül Batur

Abdül Batur (d. 1957 Narlıdere, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. İş hayatına Pendik Tersanesi şantiyesinde çalışarak başladı. 1984-1987 yıllarında yurt dışında, birçok şehirde şantiye proje müdürü olarak görev aldı. 1988 yılında Narlıdere'ye dönerek proje bürosu açarak çalışma yaşantımı sürdürdü. Narlıdere'nin pek çok yerinde yapılan binaların projelerini hazırladı. Gençliğinde yıllarca futbol oynadığı Narlıdere Spor Kulübü'nde de yönetici olarak görev aldı. 1994 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesinin şirketi olan İZBETON Genel Müdürlüğüne getirildi. 1999 yılında Doğru Yol Partisi'nden Narlıdere Belediye Başkanı seçildi.

Şehir ve Başkan Dergisi'nin Türkiye çapında yaptığı anket ile 2002 yılının en başarılı ilçe başkanları arasında üçüncülük ödülüne layık görüldü. İzmir Kültür platformu tarafından kültüre yaptığı katkılarından dolayı "1992-2002 On yılın Ödülleri" nü aldı. Yine kültür platformu tarafından verilen 2003 yılı Dr. Behçet Uz Kültür ödülüne layık görüldü. Tüm bunların yanı sıra, Narlıdere'deki başıboş hayvanlar için yaptırdığı barınak nedeniyle Hayvansevenler Derneği tarafından, özürlüler derneklerine verdiği destekten dolayı Narlıdere Zihinsel Özürlüler Derneği ve Lions Kulübü tarafından çeşitli tarihlerde yılın Belediye başkanı seçildi.

2004 yılında Narlıdere Belediye Başkanı seçildi. Bu dönem zarfında Nokta dergisinin "Doruktakiler" ve Şehir ve Başkan Dergisinin "En Başarılı İlçe Belediye Başkanı" ödüllerini aldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar