Abdürreşid Han

Abdürreşid Han, (1508-1560) Yarkand Hanlığı'nı 1533'den 1544'e kadar yöneten bir handır.

Abdürreşid Han hakkında detaylı bilgi

Abdürreşid Han, (1508-1560) Yarkand Hanlığı'nı 1533'den 1544'e kadar yöneten bir handır.

Sultan Said Han, Büyük Tibet (Ursang)'e Budistlerine karşı İslam dini (cihat) uğruna savaş yolculuğuna çıktığı zaman, astım hastalığından, Tibetin Lhasa şehrinde 2 Temmuz 1533 günü 48 yaşında ölen babası Said Han’ın yerine geçen oğlu Reşidi Han (1533-1559) babasının bu parlak dönemini devam ettirememiştir. 1538 yılında, Abdürreşid Han Batı Türkistan'nı yöneten Ubaid Ullah ile bir Barış ve İttifak antlaşması yapar. Bu müzakereler sırasında ünlü Nakşibendi Sufi önderi Ahmet Kazani Semerkand'dan büyük bir mal ve mülkü olan Kaşgar'a gelir.

Bu devrin en büyük rahatsızlığı ülkenin Uyguristan olarak bilinen doğu şehirleri ile Altışehir olarak bilinen Hotan, Yarkent, Yengihisar, Kaşgar, Aksu, ve Uçturfan gibi batı şehirleri arasındaki arasında sürdürülen üstün olma mücadelenin büyüyerek düşmanlığa dönüşmesidir.

Bu durumdan istifade eden ve Moğolistan’da egemenliği ellerine geçirerek hem Çin istikametinde hem de Doğu Türkistan yönünde ilerlemek isteyen Kalmuklar (Jungarlar) sık sık Doğu Türkistan’ın doğu şehirlerine akınlar yapmaya başlamışlardır.

Keşmir yöneticisi ve tarihçi Mirza Muhammet Haydar Duğlat yazdığı esere devrin Yarkand Hanlığı'nın hükümdarı Sultan Said Han’ın yerine geçen oğlu Reşidi Han'ın adını vererek Tarih-i Reşidi onun adına sunnan Mirza Muhammet Haydar Duğlat bu devir olaylarını etraflı bir şekilde anlatır.

Abdürreşid Han'ın 1540 yılında rivayetlere göre bir ormanıncının kızı olan Amannisa han (veya Aman Isa Khan) (1526-1560) isminde bir Uygur Muqam ustası, müzisyen ve şair kadınla evlenir. Abdürreşid Han'ın 1560 yılında ölümünden sonra, ikinci oğlu Abdülkerim Han Yarkand Hanlığı'nın başına geçmiştir.

Ayrıca bakınızNotlarBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Abdürreşid Han maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Abdülkerim Han

Abdülkerim Han, ( ? - ?) Yarkand Hanlığı'nı 1559'den 1591'e kadar yöneten bir handır.

Doğu Çağatay Hanlığı

Doğu Çağatay Hanlığı ya da Moğolistan Hanlığı, Tuğluk Temür 1363 yılında oğlu İlyas Hoca'yı Çağatay Hanlığı'na bağlı Doğu Çağatay Hanlığı'nın başına getirmiştir.

Mirza Muhammet Haydar Duğlat

Mirza Muhammet Haydar Duğlat, (''Mīrzā Moḥammad-Ḥaydar Doḡlāt'') bir askeri general, Kaşmir'in hakimi ve bir tarih yazarıdır.

Muqam

Muqam, (Arapça: مقام‎; çoğul ''maqāmāt''; مقامات veya ''maqams''; Azerice: ''muğam''; Türkçe: ''makam'') Uygur Türkçesi’nde "''muqam''" olarak söylenen "makam" sözcüğü Arapça kökenli olup, ''yer'', ''mevki'', ''derece'' anlamlarının yanı sıra müzikte ...

Yarkand Hanlığı

Yarkand Hanlığı (Arapça: ماَملاَكاَتي ياَركَند, ''mamlakati Yarkand'', ''mamlakati Moghuliya'', ''mamlakati Saidiya'' veya Seidiye Hanlığı) de denilen Doğu Türkistan'da 1514 ile 1680 yılları arasında Altışehir (''Altıshahr'') olarak bilinen Hotan, Yarkent, ...

Yarkent İlçesi

Yarkent İlçesi (Uygurca: يەكەن ناھىيىسى, ''Yeken Nahiyisi'', ''Yerkent'', ''Yərkənt''; eski Türkçe: YérkentÇince: 莎车县 veya 莎車縣, ''Shāchē Xiàn''; eski yazılarda ''Suōchē'') deniz'den yüksekliği 1189 metre yüksekte konumlanan Çin Halk Cumhuriyeti'nde Sincan ...

Çağatay Hanlar Listesi

Çağatay Hanlar listesi, bu maddede Cengiz Han'ın oğullarından Çağatay Han'ın ulusuna bağlı Çağatay Hanlığı, Doğu Çağatay Hanlığı ve Yarkand Hanlığı'nın hanlar listesi ve soy ağaçları mevcuttur.

Çağatay Hanları Listesi

Çağatay hanları listesi, bu maddede Cengiz Han'ın oğullarından Çağatay Han'ın ulusuna bağlı Çağatay Hanlığı, Doğu Çağatay Hanlığı ve Yarkand Hanlığı'nın hanlar listesi ve soy ağaçları mevcuttur.

Amannisa Hanım

Amannisa Hanım (Uygurca: ئاماننىسا خان ; Çince: 阿曼尼莎汗, ''Amannishahan'') (1526 - 1560 veya 1534 - 1567), Saidiye Hanlığı’nın ikinci hükümdarı Sultan Abdürreşit Han (1563 - 1570)’ın eşi, ünlü müzisyen, şair ve Uygur Oniki Makam ustası bir Uygur ...

İsmail Gaspıralı

İsmail Gaspıralı (1851 - 1914) Türk dünyasının büyük düşünce adamlarından ve reformistlerinden biri olan Gaspıralı İsmail Bey, Kırım Harbi (1853-1856) bütün şiddetiyle devam ederken, Bahçesaray'a iki saat mesafedeki Avcıköy'de dünyaya geldi. Babasının doğduğu köye ...

Haydar Mirza

Haydar Mirza on altıncı yüzyıl Türk tarihçisi. Asıl adı Muhammed Haydar olup 1499’da Çağatay ülkesinde doğdu. Gürganiyye Devleti (1526-1858) kurucusu Babür Şahın akrabasıdır. Babasının öldürülmesi üzerine Çağatay ülkesinden 1509’da Kabil’e geldi ve dayısı ...

Karasubazar

Karasubazar (Kırım Tatarcası: Qarasuvbazar, Ukrayna dili: Білогірськ, Rusça: Белогорск) Kırım’ın güneyinde yer alan bir şehirdir.