Abdulhalûk Uygur

Abdulhalûk Uygur, (Uygurca: ئابدۇخالىق ئۇيغۇر), Çin'in Sincan Eyaleti'nde 9 Şubat 1901 yılında günümüz Şincañ Uygur Özerk Bölgesi Turfan şehrinin Bağrı köyünde bir tüccar ailesinde dünyaya gelen bir demokratik Çağdaş Uygur Edebiyatı’nı eserleriyle zenginleştiren bir Uygur devrim savaşçısı ve şairdir.

Abdulhaluk Uygur, (Uygurca: ئابدۇخالىق ئۇيغۇر), Çin'in Sincan Eyaleti'nde 9 Şubat 1901 yılında günümüz Şincañ Uygur Özerk Bölgesi Turfan şehrinin Bağrı köyünde bir tüccar ailesinde dünyaya gelen bir demokratik Çağdaş Uygur Edebiyatı’nı eserleriyle zenginleştiren bir Uygur devrim savaşçısı ve şairdir.

Hayatı

Abdulhaluk Uygur, daha küçük yaşlarından itibaren ailesinin yanında dini ilimleri ve Arapça, Farsça öğrenir. Abdulhaluk, daha sonra Turfan şehrinde, Çin eğitim veren okulda Çince öğrenir. Burada Çin edebiyatının klasik eserlerinden "Su Boyida" (Su Boyunda) ve "Kizil Ravaktiki Çüş" (Kızıl Çadırdaki Rüya) gibi romanları okur, Sun Yat-sen (孙逸仙, Sūn Yìxiān) ve Lu Sin (鲁迅; Lǔ Xùn) gibi Çinli yazarların eserleriyle tanışır.

1923 yılında birkaç genç arkadaşıyla beraber Sovyetler Birliği'ne giderek burada üç yıl boyunca eğitim ve öğretim görür. Şair, orada Tolstoy, Maksim Gorki, Michail Jurjewitsch Lermontow gibi ünlü Sovyet şair ve yazarlarının eserlerini okur. Sovyetlerde üç yıl kalan şair 1926 yılında tekrar vatana dönünce halkının fakirlik, cahillik ve baskı altında olduğunu görmeye dayanamaz. Şair, Uygur halkını fakirlik, cahillik ve baskısı altında tutan güçlerle mücadele etmeye başlar.

Kısa zaman içinde 1927 yılında "Akartiş Birleşmesi" (Medenileştirme Derneği) adı altında eğitim ve öğretim derneğini kurarak okul açar. Onun açmış olduğu bu okulda okuyan gençlerin bir kısmı Sovyetler Birliği’ne giderek, eğitim ve öğretim görüp, halkının medeniyet seviyesini yükseltmede önemli rol oynarlar. Abdulhaluk, Çin Gomindañ (中國國民黨; Zhōngguó Guómíndǎng) Partisi (Çin Ulusal Partisi) ile amansızca savaşır ve halkını Gomindañ’a karşı teşkilatlandırarak mücadele etmeye davet eder. Onun bu amansızca mücadelesi karşısında Gomindañ Partisi, çareyi Abdulhaluk Uygur’u ortadan kaldırmakta bulur. 1933 yılında Sheng Shicai (Çince: 盛世才; Shèng Shìcái) Turfan şehrine gelerek şairi ve arkadaşlarını tutuklayarak hapse atar. Şair, hapiste iken 13 Mart 1933 tarihinde idam edilir.

Eserleri

Şiirleri

 • Oyàan” (Uyan),
 • Gezep ve Zar” (Öfke ve Çığlık),
 • Zulumga Karşi” (Zulme Karşı),
 • Körüngen Tag Yirak Emes” (Görünen Dağ Uzak Değil),
 • Köñül Hahişi” (Gönül Arzusu) ve
 • Gezep ve Zar” (Öfke ve çığlık) gibi geriye 200'e yakın şiir bırakmıştır.


"Gezep ve Zar" (Öfke ve çığlık) adlı şiirinde;
Penge mañsaú köz ėçip kapir-cedit dep karġişur,
Bu hamaúet devride ateş bolup yanarmen.


Bilime yönelsek uyanıp kafir "cedit" diye beddua ederler.
Bu cahil devrinde ateş olup yanıyorum.


mısralarıyla, Abdulhaluk Uygur vatanının ve halkının erkince nefes alabilmesi ve çağdaş uygarlık seviyesini yakalayan milletlerden olabilmesi için mücadele eden bir vatan şairidir.

Abdülhaluk'in ünlü "Oyàan" (Uyan) şiirinden bir örnek;

Hey, péqir Uyghur, oyghan, uyqung yéter,
Sende mal yoq, emdi ketse jan kéter.
Bu ölümdin özengni qutqazmisang,
Ah, séning haling xeter, haling xeter.


Ey fakir Uygur uyan, uykun yeter.
Sende mal yok, şimdi gitse can gider.
Bu ölümden kendini kurtaramazsan,
Ah, senin halin beter, halin beter.


Notlar • Aliyeva, Minara (1999) Abdulhaluk Uygur’un Şiirlerinin Dili, Yayımlanmamış YL Tezi, (Danışmanı: Alimcan İnayet), Ege Üniversitesi Merkez Ktp. Tezler Bl. SBE, 1999 Ali, sayfa 315.
 • Mehmut Zeydi, Mehmut Ekber, İsmail Tömüriler, "Abduxaliq Uyghur Shirliri", Shinjang Xelq Neshriyati, 1986
 • Sultan Mahmut Kaşgarlı, Çağdaş Uygur Türkleri'nin edebiyatı, T.C. Kültür Bakanlığı, 1998, ISBN 975-17-1946-1, 9789751719461


Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Abdulhalûk Uygur ilgili konular

 • Uygur

  Uygur, şu anlamlara gelebilir,
 • Behzat Uygur

  Behzat Uygur (d. 21 Nisan 1963, Kilis), Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusudur.
 • Uygur dili

  Uygurca veya Yeni Uygurca (ئۇيغۇرچه Uyğurçe veya ئۇيغۇر تىلى Uyğur tili), Uygurlar tarafından konuşulan, Türk dillerinin Uygur
 • Uygur alfabesi

  ygur alfabesi, Harf sayısı 18’dir. Bunlardan üçü ünlü, 15’i ünsüzdür. Sağdan sola doğru yazılır. Z hariç tüm harfler bitiştirilir
 • Eski Uygur alfabesi

  Eski Uygur alfabesi, Uygur dilini yazmak için, 700-800 yıllarında Uyguristan'da Budist, Manichí¦an dini metinlerde ve Suriyeli ve Ayasuluqlu Hris
 • Uygur Latin Yazısı

  Uygur Latin Yazısı, (ULY) (Yeni Uygur Türkçesi: ''Uygur Latin Yëziqi'') Uygur dilinin latin harfleri yardımıyla yazımıdır.
 • Zeki Uygur

  Zeki Ayhan Uygur (1926, Kilis; ö. 8 Mart 2012, Connecticut), Türk hekim ve beyin cerrahı. 1950 yılında Ankara Tıp Fakültesi'nden mezun olan Uyg
 • Cenk Uygur

  Cenk Uygur
Abdulhalûk Uygur
Abdulhalûk Uygur