Abdurrahman Güler(d.1931,İskilip,Çorum)-(ö.24-08-2008,İstanbul)

Abdurrahman Güler

Abdurrahman Güler(d.1931,İskilip,Çorum)-(ö.24-08-2008,İstanbul)

Abdurrahman Güler 1931 yılında Çorum'un İskilip ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini İskilip'te tamamlamıştır.Liseyi İstanbul Kabataş Lisesinde okumuş ve daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesi'ne devam etmiştir. Mezun olduktan ve askerlik görevini yerine getirdikten sonra evlenen Abdurrahman Güler 2 çocuk babasıydı. 1961 seçimlerinde Adalet Partisi Çorum milletvekili olmuş,1965 ve 1969 seçimlerinde yine Adalet Partisi Çorum milletvekili olarak parlementoda yerini almıştır.Parlementoda çok aktif bir milletvekili olup adalet ve vergi komisyonu başkanlıkları yapmıştır.
Abdurrahman Güler hemşerilerinin şahsi ve memleket sorunlarına büyük duyarlılık göstererek çözümler üretmiştir. Bu dönemde İskilip Lisesini ve İskilip'te kız-erkek Sanat Okulunu açmıştır. Üstün bir doğa sevgisine sahip olan Abdurrahman Güler, Orman İdaresi'ni İskilip'e taşıdı ve büyük bir orman yetiştirilmesine katkıda bulundu. Hollanda'dan yüksek süt verimli inekleri ithal etti ve Amerikan hindisi yetiştirilmesini önerip başarıya ulaşılmasını sağladı. Kaliteli ceviz ve kiraz üretiminde gerekenleri hemşerileriyle paylaşıp başarılı olmalarını sağladı.
Parlemento döneminden sonra Sağlık İdaresi Yüksek Okul'unda İdare Hukuk'u hocalığı yaptı.Üstün hukuk bilgisiyle başarılı bir avukat olarak çalışmalarına devam eden Abdurrahman Güler, 24 ağustos 2008 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar