Abidin Daver

Yazılarıyla denizciliğe yaptığı katkılardan dolayı denizcilerin ve denizi sevenlerin “Sivil Amiral” adını yakıştırdıkları gazeteci, yazar Abidin Daver 8 Şubat 1954’te İstanbul’da öldü.1886’da İstanbul’da doğan Daver Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi’nden sonra girdiği Galatasaray Lisesi’ni 1917’de bitirerek öğrenimini bir süre de Sanayi-i Nefise Mektebi’nde sürdürdü.

Abidin Daver

Yazılarıyla denizciliğe yaptığı katkılardan dolayı denizcilerin ve denizi sevenlerin “Sivil Amiral” adını yakıştırdıkları gazeteci, yazar Abidin Daver 8 Şubat 1954’te İstanbul’da öldü.


1886’da İstanbul’da doğan Daver Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi’nden sonra girdiği Galatasaray Lisesi’ni 1917’de bitirerek öğrenimini bir süre de Sanayi-i Nefise Mektebi’nde sürdürdü. Daha öğrencilik yıllarında gaztelere yazılar yazmaya başlayan Daver, 1908’den sonra gazeteciliği meslek edinerek önce Tasvir-i Efkar’da, sonra Yeni Gün, Tercüman-ı Hakikat, İkdam ve Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarı olarak “Hem Malına Hem Mıhına” başlığı altında yazdığı yazılar geniş okur kitlelerinin beğenisini kazandı. 1939-1943 arasında İstanbul milletvekili olarak TBMM’de bulunan Abidin Daver Kanatların Zaferi, Mülazımın Romanı, Deniz, Gemi, Dünkü-Bugünkü-Yarınki İstanbul ve Radyo Konferansları adlı kitapları yayımladı. Ölümünden sonra, Denizcilik Bankası’nın bir şilebine Abidin Daver adı verildi.

İlgili konuları ara

Yanıtlar