Abu Dabi

Abu Dabi, (Arapça: Abu Dhabi, Farsça: Ebudebhi) Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentidir.

Abu Dabi hakkında bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti. Abu Dabi, (Arapça: Abu Dhabi, Farsça: Ebudebhi) Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentidir.

Basra Körfezi kıyısında yer alan şehrin nüfusu 1.000.000 civarındadır. 1971 yılında başkent olan Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir.

Dünyadaki petrol rezervleri bakımından en şanslı ülkeler arasındadır. Diğer 6 emirliğin ciddi miktarda petrol çıkaramamasına karşın petrol gelirleri eşit şekilde dağıtılır. Ancak diğer 6 emirlik petrol gelirlerini sadece metro, otoyol, park vs. gibi yerlerin finanse etmekte kullanabilir.

Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi çöl iklimi hakimdir.

Abu Dabi nerede?

Abu Dabi haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Louvre Abu Dabi Müzesi

Louvre Abu Dabi Müzesi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi şehrinde inşa edilmesi planlanan ve Jean Nouvel tarafından tasarlanmış olan bir sanat müzesi. Projenin inşaatının en erken 2014 yılında tamamlanacağı öngörülmektedir. Fransız hükümetiyle, Abu Dabi şehri arasında ...

Guggenheim Abu Dabi

Guggenheim Abu Dabi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi emirliğinde yer alması planlanan bir sanat müzesidir. 28 Temmuz 2006 tarihinde, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti de olan, Abu Dabi şehri merkezi New York'ta yer alan Solomon R. Guggenheim Vakfı ile Abu Dabi'de 30.000 m²'lik ...

Paris-Sorbonne Üniversitesi Abu Dabi

Paris-Sorbonne University Üniversitesi Abu Dabi (Fransızca: Université Paris-Sorbonne Abu Dhabi veya UPSAD) Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de 2006 yılında kurulmuş olan bir üniversitedir.

Abu Dabi Emirliği

Abu Dabi ya da resmî adıyla Abu Dabi Emirliği (Arapça: ''إمارة أبو ظبي'', ''imārat abū ẓabī'') Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten biri. Yüzölçümüne göre en büyük, nüfusuna göre ise Dubai'den sonra ikinci en büyük emirlik konumundadır. Devlet ...

Abu Dabi Gösteri Sanatları Merkezi

Abu Dabi Gösteri Sanatları Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi emirliğinde yer alması planlanan bir performans sanatları merkezidir.