Abuuşağı, Gülşehir

Abuuşağı, Nevşehir ilinin Gülşehir ilçesine bağlı köydür.

Abuuşağı, Gülşehir

Kasaba Hakkında

Kasabada sağlık ocağı, ilköğretim okulu, postahane, 2 değirmen, 6 market, 2 Internet kafe, 6 kahvehane mevcuttur. Hergün Nevşehir`e otobüs servisi yapılmaktadır.Yaklaşık 2300 civarında nüfusu vardır.sosyal hayatın geliştirilmesi konusunda faaliyetler yapılmaktadır.Yurt içi ve yurt dışı bağlantıları vardır.çift yönlü göç yapılmaktadır.Özellikle almanya.fransa.hollanda,ingiltere ve diğer avrupa ülkelerine iş umudu ile göç girişimleri yapılmaktadır.Yurt içinde eğitim ve iş durumuna göre özellikle kayseri ve ankara yönünde göç olayları gerçekleşmektedir.

Konum

Nevşehir / Gülşehir`e bağlı abuuşağı kasabası Gülşehire yaklaşık 42 KM, Nevşehir iline de 61 km uzaklıktadır. Kırşehir, Nevşehir ve Aksaray illerinin yaklaşık tam ortasında yer almaktadır. Kırşehir ve Aksaray iline sınıdır.Aksarayın Ortaköy ilçesine 35 km, Kırşehir iline de 37 km uzaklıktadır.Kasabadan kırşehire giden yol da kızılırmak üzerinde köprü mevcuttur.Nevşehir yönüne, kırşehir yönüne ve ortaköy yönüne düzgün asfalt kaplı yol vardır.

Tarım ve Hayvancılık

Modern tarım ve modern hayvancılık yapılmakta olan kasabada ; başlıca ürünleri buğday, arpa, şekerpancarı, üzüm olmakla birlikte, kurubaklagillerden de çeşitler yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta ise küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkla ilgili bir adet kooparatif bulunmaktadır.Sulu tarıma elverişli arazi miktarı yetersiz olduğundan büyük oranda kıraç tarım yapılmakta bu da verimi oldukça düşürmektedir.Yeraltı su kaynakları erişim noktasıda bu bölgede yaklaşık -200 metre civarındadır.Tarıma elverişli arazi yönünden çok büyük arazileri vardır.Bu araziler yer yer komşu illerin sınırları içerisinde de yer almaktadır.

Turizm

Orta Anadolu`nun bu kasabısının hemen dışında yerel halkın küçük asma ve büyük asma diye adlandırdığı yeraltı şehri mevcut olup turizme açılmamıştır.Işıklandırma ile yeraltı şehrinin turizme kazandırılması bölge tarihine de ışık tutacaktır.

belde-taslak Gülşehir belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar