Accademia Carrara

Kısaca: Accademia Carrara (telaffuz [kar'rara]) Bergamo, İtalya'da bir sanat galerisi ve güzel sanatlar akademisidir. Sanat galerisinin kökenleri, 18. yüzyılın sonlarında Bergamo şehrine bol miktarda miras bırakan, maecenas (sanat hamisi) ve koleksiyoncu olan Kont Giacomo Carrara'ya atfedilebilir. ...devamı ☟

Accademia Carrara
Accademia Carrara

Accademia Carrara (telaffuz [1]) Bergamo, İtalya'da bir sanat galerisi ve güzel sanatlar akademisidir.

Sanat galerisinin kökenleri, XVIII yüzyılın sonlarında Bergamo şehrine bol miktarda miras bırakan, maecenas (sanat hamisi) ve koleksiyoncu olan Kont Giacomo Carrara'ya atfedilebilir. 1796'da Kont'un ölümünden sonra, mülkleri seçilmiş vekili tarafından 1958'e kadar idare edilmiştir. Daha sonra Bergamo Komünü idareyi doğrudan eline almıştır. 1810 yılında Leopoldo Pollack'un öğrencisi Simone Elia'nın mimarlığında neoklasik şekilde yeni bir bina yapılmıştır. 'dan Sebastian tablosu 1501/


Müze koleksiyonunu hem bağışlarla hem de satın alma işlemleriyle arttırmaya devam etmiştir. 2006'da XV ile XIX yüzyılları arasında yapılmış olan 1.800 tabloya sahipti. Bu tablolar; Pisanello, Botticelli, Bellini, Mantegna, Raffaello, Giovanni Battista Moroni, Baschenis, Fra Galgario, Tiepolo, Canaletto ve Piccio gibi sanatçılara aittir.

Tabloların yanında eskizler, baskılar, bronzlar, heykeller, porselenler, mobilyalar ve madalya koleksiyonları da bulunmaktadır.

Galerinin ilk halka açıldığı zaman olan 1793'de, Kont Giacomo Carrara aynı binada çizim ve resim kurslarının başlamasını istemiştir. 1912 yılına kadar sanat galerisinin aynı binasında bulunan okul, şu anda hemen yakınındaki binadadır. 1988'de resmi olarak tanınarak Accademia di Belle Arti (Güzel Sanatlar Akademisi) olmuştur.

1991'de modern sanat galerisi de Galleria d'Arte Moderna e Contemporanea (GAMEC) eklenmiştir. Modern sanat galerisi, sanat galerisinin içinde bulunduğu büyük neoklasik binanın hemen karşısında, restore edilmiş eski Dimesse ve Servite Rahibe Manastırı'nda bulunmaktadır. Şu anda üç katta toplam on sergi salonu bulunmaktadır. 1999 Temmuz ayında Raccolta Gianfranco e Luigia Spajani tarafından yapılan alımlarla kalıcı koleksiyonlarına 20. yüzyılın İtalyan ve yabancı sanatçılarına ait modern çalışmalar eklemiştir. Bu sanatçıların içinde Boccioni, Balla, Morandi, Campigli, Casorati, Savinio, De Chirico, Kandinsky, Sutherland ve Manzù gibi sanatçılar bulunmaktadır.

KaynaklarDış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Accademia Carrara Resimleri