adaçayı

Pek çok türü olan adaçayı bitkisinin tüm türlerinin ortak bir özelliği vardır; yumuşak, içten desenli yapraklar ve garip, sanki açık bir gagayı andıran çiçekler.

Adaçayı

Pek çok türü olan adaçayı bitkisinin tüm türlerinin ortak bir özelliği vardır; yumuşak, içten desenli yapraklar ve garip, sanki açık bir gagayı andıran çiçekler. Adaçayının etken maddeleri uyarıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı ve sinir sistemini destekleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca mide bulantısı ve ishal de adaçayı ile tedavi edilebilir. Ateş düşürücü, enfeksiyon hastalıklarında terlemeyi önleyici ve yüksek kan şekerini düşürücü olarak da kullanılabilir. Ayrıca, yaraların kapanmasına yardımcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra da, güzellik bakımı açısından yeri doldurulamaz. Deri sağlığının koruyucusudur ve saç dökülmesini önleyebilir.

Toplama: Tüm adaçayı türleri aynı özelliklere sahiptir. Tümü de doğadan devşirilebilir. Yapraklar, çiçeklenme başlamadan toplanır ve hemen gölgede kurutulur.

adaçayı

ballıbabagillerden,yurdumuz-da çok yetişen tüylü ve beyazımtırak yaprakları olan ıtırlı bir bitki (salvia officinalis). bu bitkiden yapılan sıcak içecek.

adaçayı

Türkçe adaçayı kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. sage, variety of plant from the mint family, clary; sage tea

adaçayı

Türkçe adaçayı kelimesinin Fransızca karşılığı.
sauge [la]

adaçayı

Türkçe adaçayı kelimesinin Almanca karşılığı.
Salbei

Yanıtlar