--}}

Adalet Ve Kalkınma Partisi (Fas)

Adalet ve Kalkınma Partisi (Arapça: حزب العدالة والتنمية Hizb al-εadala wa at-tanmia; Fransızca: ''Parti de la Justice et du Développement'', kısaltması: ''PJD''), Fas'taki iktidar partisidir. Adalet ve Kalkınma Partisi, İslamcı ve İslami demokratik bir siyaset izlemektedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi (Arapça: حزب العدالة والتنمية Hizb al-εadala wa at-tanmia; Fransızca: Parti de la Justice et du Développement, kısaltması: PJD), Fas'taki iktidar partisidir. Adalet ve Kalkınma Partisi, İslamcı ve İslami demokratik bir siyaset izlemektedir.

Tarihçesi

Kraliyete yakınlığı ile bilinen Dr. Abdelkrim Al Khatib tarafından MPDC ()adıyla 1967'de kurulmuştur. Parti uzun süre boyunca kabuk/içi boş olarak kalmış, daha sonra MUR () partisini kuracak gizli bir dernek (Chabiba islamia) üyelerinin partiye katılmaları ile bir devinim almıştır. 1998'de ismini PJD'ye çevirmiştir. Ancak üç yıl sonra 2001 yılında kurulmuş Adalet ve Kalkınma Partisi'yi anımsatan ismini anımsatan Fas PJD partisi, iddiasına göre çok yavaş bir modernleşme sürecini devam ettiriyor olsa da, Türk AKP'den daha az liberal ve modern olduğuna dikkat edilmelidir. Parti, 2001 parlamento seçimlerinden birinci parti olarak (107 parlamenter) çıkmış, hükümeti kurma görevi 29 Kasım 2011'de Fas Kralı VI. Muhammed tarafından AKP lideri Abdelilah Benkirane'ye verildi.

Notlar ve KaynaklarKaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.