Adapazarı

Sakarya ilinin merkezi olan şehir, yüz ölçümü 791 kilometrekare, nüfusu 49.949 dur. Bolu dağlarının batıya uzanan eteklerinde bulunan Akov...

Adapazarı

Adapazarı, Sakarya ilinin merkez ilçesidir.Aynı adı taşıyan Adapazarı Ovası'nın ortasında kurulmuştur. İstanbul'un 157 kilometre doğusunda İstanbul - Ankara üzerindedir. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 870.200'dir. 1935'de 25.000 olan nüfusu 1990'da 272.039'a, 2000'de 545.752'ye, 2007'de 847.683'e çıkmıştır.

Adapazarı oldukça yeni bir yerleşim bölgesidir. 13. yüzyılda Osman Gazi tarafından fethedilerek yerleşim yeri yapılmıştır. Buranın Çark suyu ve Sakarya Nehri ile çevrili olması ada izlenimini verdiği için buraya "ada" ismiyle pazar yeri olması sebebiyle "ada pazarı" ismi verilmiştir. Pazar yeri olması ile nüfusu hızla artan Adapazarı, 1852'de Kocaeli sancağına bağlı kaza merkezi olmuştur. 19.yüzyılda Kırım ve Kafkasya'dan gelen göçmenler ile 1923 te gerçekleşen Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Yunanistan'dan gelenler nüfusu arttırmıştır.

Adapazarı, geniş otomobil endüstrisine sahiptir. Toyota fabrikası burada bulunmaktadır.Bunun yanısıra şeker, ipek, yağ ve kereste endüstrisinide içende barındırır. Fındık üretimi oldukça fazladır.

Bağlantı

Adapazarı bağlantılar

adapazarı harika bir şehir gerçekten çok güzel bir şehir
ben adapazarı MEŞELİ köyünden HAYRETTİN ÖZ . oraları çok özledim.
adapazari cok güzel bir yer
ben viyanadan derya sakaryaliyim sakarya cok güzel bir yer ve insanlari kültürlüdür ve bütün sakaryalilara selam
ben bir sakaryali olarak sakaryayi gezip görmeniz gerekir anlatmakla olmaz herkese selam
çorumdan reyhan bi zamanlar gönlümün şehriydi artık nefretimin şehri
Sahinler
Merhaba ben yurdisindan yaziyorum. Merak eddigim iki konu var Adapazarindaki is veya sanayi duru ve ev kiralari ortalama ne durumda.Bu konuyla ilgili siz güzel Adapazar´lilardan yorum bekliyorum.
Tesekkürler.
sahinler71@hotmail.de
istanbul hayallerin şehri bende adapazarındanım oraları çok özledim yalnız insanları özlemedim
adapazarı ğüzel de osa bazen insanları cekilmez oluyor.heryerde olduğu gibi


Yanıtlar