Admiralty Adaları

Admiralty Adaları, Büyük Okyanusun güneybatısında Bismark Takımadalarının uzantısı olan adalar grubu.18 adadan oluşan Admiralty Adaları Papua Yeni Gine`ye bağlıdır. Toplam yüzölçümü 2,100 km²`dir.

Admiralty Adaları, Büyük Okyanusun güneybatısında Bismark Takımadalarının uzantısı olan adalar grubu.18 adadan oluşan Admiralty Adaları Papua Yeni Gine`ye bağlıdır. Toplam yüzölçümü 2,100 km²`dir.Adalar yüzölçümünün büyük bir bölümünü oluşturan Manus Adası volkanik kökenlidir, adaların ana yerleşim merkezi Lorengau da burada yer alır.Nüfusun tamınam yakını Manus Adasında yaşar.Nüfus: 24,000 (1984)

1528`de İspanyol denizci Alvaro Saavedra`nın uğradığı sanılan adalar 1616`da Hollandalı Willem Schouten tarafından keşfedildi.1767`de İngiliz kaptan Philip Carteret adalara bugünkü adını verdi.1884`te Alman protektorasının bir parçası haline gelen adalar 1914`te Avustralya tarafından işgal edildi; 1921`de bu ülkenin mandası altına girdi.Bir süre (1942-1944) Japon işgali altında kaldıktan sonra 1946`da Birleşmiş Milletler Yeni Gine Vesayet Bölgesi`ne dahil edildi.Papua Yeni Gine 1975`te bağımsızlığına kavuşunca Admiralty Adaları da bu ülkeye katıldı.

Ekonomisi temelde tarıma dayalı olan Admiralty Adalarının başlıca ürünleri kopra ve kahvedir.1972`de Manus:`ta bakır yatakları bulunmuştur.Melanezyalı olan yerli halk balıkçılık ve ticaretle uğraşır.Halkın çoğunluğu II. Dünya Savaşı`ndan sonra ortaya çıkmış olan bir külte inanır;dinsel-siyasi bir akım olan kültte, atalarının onlara uygar dünya nimetlerini ulaştıracağı inancı vardır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Admiralty Adaları
Admiralty Adaları