--}}

Adolf Butenandt

nobel

nobel Adolf Friedrich Johann Butenandt (d. 24 Mart 1903 - ö. 18 Ocak 1995) Alman biyokimyacı. 1939 yılında cinsiyet hormonlarıyla ilgili çalışmaları nedeniyle Lavoslav Ružička ile birlikte Nobel Kimya Ödülünü almıştır. II. Dünya Savaşı sebebiyle ödülünü ancak savaştan sonra 1949 yılında alabilmiştir.

Marburg ve Göttingen Üniversiteleri`nde öğrenim gördü. Göttingen Üniversitesi`nde 1927 yılında doktora derecesini aldı. Daha sonra bu okulda ve Danzig Teknik Üniversitesi`nde dersler verdi. 1936 yılında Kaiser Wilhelm Enstitüsü daha sonra da Max Planck Enstitüsü`nde yöneticilik yaptı. 1960 ve 1972 yılları arasında da Max Planck Bilimi Geliştirme Derneğini`nin başkanlığını yaptı.

Butenandt kadınlarda cinsel gelişmeyi ve işlevleri düzenleyen östron hormonunu daha sonraları da erkeklerdeki cinsiyet hormonlarından androsteronu ve kadınlardaki progesteronu tanımlamayı başardı. Ayrıca cinsiyet hormonlarının birbiri üzerindeki etkisi ve kanser yapıcı özellileri üzerinde uzun süre çalışmalar yaptı. Bugün kortizonun büyük çapta üretimi Butenandt`ın bu konudaki çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

Şablon:Nobel Kimya Ödülü Kazananlar 1926-1950

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.