Adolf Von Thadden

Kısaca: Adolf von Thadden (d. 7 Temmuz 1921 - ö. 16 Temmuz 1996), aşırı sağcı bir Alman politikacıydı. Pomeranya'da toprak sahibi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Üvey kardeşi Elisabeth von Thadden, 1944'te Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yönetimi tarafından rejimi eleştirdiği için idam edilmişti. ...devamı ☟

Adolf von Thadden (d. 7 Temmuz 1921 - ö. 16 Temmuz 1996), aşırı sağcı bir Alman politikacıydı. Pomeranya'da toprak sahibi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Üvey kardeşi Elisabeth von Thadden, 1944'te Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yönetimi tarafından rejimi eleştirdiği için idam edilmişti.

Gençliği

Thadden, Greifenberg şehrinde jimnastik eğitimi gördüğü sıralarda, 1 Eylül 1939 tarihinde 18 yaşındayken Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Partisi'ne katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında teğmen olarak görev yaptı ve çatışmalarda yaralandı. Politik kariyeri Savaştan sonra Alman Sağ Partisi (Deutsche Rechtspartei) ve onun halefi olan Alman Reich Partisi'nde (Deutsche Reichspartei) siyasete girdi. 1948'den 1958'e kadar Göttingen parlamentosunda meclis üyesi olarak görev yaptı. 1949'da Alman Reich Partisi'nin vekili olarak Bundestag'a (Alman Milli Meclisi) girmeyi başardı ve meclisin en genç ikinci üyesi oldu. 1961'de Alman Reich Partisi'nin lideri oldu. Alman Reich Partisi'ndeki siyasi kariyeri boyunca neo-Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olduğuna dair tüm suçlamaları reddetti ve kendisinin muhafazakar bir milliyetçi olduğunu savundu. Ancak, Almanya'nın II. Dünya Savaşı'nda savaş suçları işlediğini reddettiği için bir neo-Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak hatırlandı. Thadden, 1964'te Almanya'daki eski Alman Ulusal Halk Partisi (DNVP) üyelerini ve çeşitli sağcı siyasal grupları birleştirerek Almanya Ulusal Demokratik Partisi'nin (NPD) saflarında bir araya getirmekte öncü bir rol oynamıştır. 1967'de kurucuları arasında yer aldığı NPD'nin liderliğini Friedrich Thielen'dan devraldı. Thadden'ın önderliğinde NPD, Bundestag'a girmeyi başaramasa da bölgesel seçimlerde gücünü ortaya koyabildi. Parti liderliğini 1971'de bıraktı ve 1975 yılında ise partiden ayrıldı. Ölümü Thadden, 16 Temmuz 1996'da Almanya'nın Bad Oeynhausen şehrinde 75 yaşındayken vefat etti. Thadden'in ölümünden beri İngiltere dış güvenlik Gizli Haberalma Servisi MI6'nın gizli bir ajanı olduğu iddia edilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.