Adult Contemporary

Kuzey Amerika müziğinde adult contemporary müzik (AC), radyoda çalınan bir pop müzik türü olup 1960'ların vokal ve 1970'lerin soft rock türlerinden günümüzün duygusal balad ağırlıklı müziklerine kadar birçok türü içine alır. Çeşitli ölçülerde easy listening, pop, soul, rhythm and blues, quiet storm ve rock etkileri barındırır. 1960'lar ve 1970'lerdeki easy listening (kolay dinlenebilir) soft rock tarzının birtakım değişiklikler geçirmiş devamı olarak kabul edilir.

Adult contemporary müzik, ezgi ve armoninin vurgulandığı özlü, yatıştırıcı ve oldukça cilalı özelliklere sahiptir. Sıklıkla dinleyicinin dikkatini çeken melodik bir yapısı vardır; kendi halinde ve hoş yapısıyla arkaplan müziği olarak tercih edilir. Pop müziğin önemli bir kısmında olduğu gibi şarkılar basit bir güfte dizesi–nakarat biçiminde bestelenmeye meyillidir. Akustik enstrümanların (akustik gitar, piyano, saksofon, orkestra seti gibi) ve bas gitarın sıklıkla kullanıldığı duygusal baladlar bu müzik türünde oldukça yaygındır. Elektronik gitarlar genelde baygın ve tiz çalınır. Buna karşın, son zamanlardaki örneklerde synthesizerlar ve davul makinesi gibi modern enstrümanların kullanıldığı görülmektedir.

Bir AC radyo kanalı, ana akım müzik çalabilir. Ancak genelde hip hop, dans, hard rock ve teen pop türleri, kanalın kitlesi olan yetişkinler arasında daha az popüler olduğu için bu kanallarda kendine yer bulamaz. AC radyosu 25–44 yaş grubuna hitap eder. Son zamanlarda birçok AC radyosu yeni müzikler yerine eskilerden şarkılar çalma eğilimi göstermektedir. Bu eğilim AC müzik listelerinin devamlılığını baltalamaktadır.

Yıllar içinde AC, "hot AC", "soft AC" ("lite AC" olarak da bilinir), "urban AC", "ritmik AC" ve "Hristiyan AC" (Modern Hristiyan müziğinin yumuşak bir türü) gibi birtakım alt türlere gelişim gösterdi. Bazı radyo kanalları sadece bu alt türlerden birine odaklanarak yayın yapmaktadır. Bu yüzden AC aslında tek bir müzik türü değil; farklı birçok müzik türünden müzisyenlerin şarkılarından yapılan derlemelerden ibarettir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.