Aero A.14

Kısaca: Aero A.14, Çekoslavakya tarafından 1920'lerde üretilen çift kanatlı keşif uçağıdır. O aslında hafiften Aero tarafından I. Dünya Savaşı sırasında üretilen Aero A.10 uçağı olan Hansa-Brandenburg B.I'in modifiye edilmiş halidir. Bazen A.14 Brandenburg olarak söz edilmektedir. Hafifi farklı motorla donatıldığı zaman (standart Hiero N üzerine kurulmuş Hiero L) A.15 olarak söz edilmektedir. İki versiyonu da hemen hemen aynıdır. ...devamı ☟

Aero A.14, Çekoslavakya tarafından 1920'lerde üretilen çift kanatlı keşif uçağıdır. O aslında hafiften Aero tarafından I. Dünya Savaşı sırasında üretilen Aero A.10 uçağı olan Hansa-Brandenburg B.I'in modifiye edilmiş halidir. Bazen A.14 Brandenburg olarak söz edilmektedir. Hafifi farklı motorla donatıldığı zaman (standart Hiero N üzerine kurulmuş Hiero L) A.15 olarak söz edilmektedir. İki versiyonu da hemen hemen aynıdır.

1922'de üretime girdiğinde modası geçmiş olmasına rağmen Çek havayollarında yine de önemli roller üstlenmiştir. A.14'ler Prag ve Bratislava arasında posta uçağı olarakta görev yapmıştır. Gerektiğinde tek mürettebatla uçabilmektedir.

KaynakKullanıcılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.