Aerosmith

Aerosmith, hard rock ve heavy metalin ses ve tarzını kendi içerisinde çok iyi birleştirerek, ve sonraki yirmi yılda da blues'cu akımlarını koruyarak, günümüz müzik dünyasındaki en popüler hard rock gruplarından biri olmuştur. Boston'da bir araya gelen bu beşli, Rolling Stones'un haylaz müziği ile New York Dolls'un ucuz ve pis havasından etkilenmiştir, bu da onların o çok beğenilen, kirli, çekici, gevşek ama elmas kadar da sağlam tarzlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aerosmith

Aerosmith, hard rock ve heavy metalin ses ve tarzını kendi içerisinde çok iyi birleştirerek, ve sonraki yirmi yılda da blues'cu akımlarını koruyarak, günümüz müzik dünyasındaki en popüler hard rock gruplarından biri olmuştur. Boston'da bir araya gelen bu beşli, Rolling Stones'un haylaz müziği ile New York Dolls'un ucuz ve pis havasından etkilenmiştir, bu da onların o çok beğenilen, kirli, çekici, gevşek ama elmas kadar da sağlam tarzlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Grup üyeleri örnek bir albüm çıkardılar o yıllarda. Gitarın piyanoya çok güzel ve etkileyici bir şekilde eşlik ettiği "Dream On" parçasını da içeren bu albüm müzikseverlere ve yapımcılara Aerosmith'in ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Hem yavaş şarkıların, hem de bol ritimli rock'n'roll şarkılarının üstesinden rahatlıkla geliyor olmaları onların ününü '70lerin ortalarında iyice artırdı. O yıllarda bir dizi altın ve platin plak kazandılar...

'80li yıllara gelindiğinde ise müzikseverler gruptan yavaş yavaş soğumaya başladılar, bunun başlıca sebebi grup üyelerinin alkol ve uyuşturucu belasına kendilerini fazla kaptırmış olmalarıydı. Buna rağmen 1980'lerin sonuna doğru rock tarihinde en göze çarpan dönüşlerden birini gerçekleştirdiler. Elleri boş gelmemişlerdi, çıkardıkları albümlerle uzun süre listelerde zirvede kaldılar.

Aerosmith'deki ilk oluşum 1970'de, Steven Tyler'ın gitarist Joe Perry ile bir dondurma salonunda tanışmasıyla meydana geldi. Aslında davulcu olan Tyler ile Perry, yanlarına basçı Tom Hamilton'u da alarak bir üçlü kurmaya karar verdiler.

Çok geçmeden bu üçlü, dörtlü oldu; ikinci gitarı da Ray Tabano kullanmaya başladı... Ancak yine kısa bir süre sonra onun yerine Earth Inc.'in eski üyelerinden Brad Whitford geldi. Davulcu Joey Kramer'in de gruba dahil olmasıyla Tyler o kocaman ağzıyla sadece vokalistlik yapmaya başladı, Aerosmith de Boston'da 1970'in sonuna doğru kurulmuş oldu.

Massachusetts ve New York civarlarında barlarda müzik yapmaya henüz başlamışlardı ki topluluk 1972'de Columbia Records ile bir kontrat imzaladı. Grupla aynı ismi taşıyan bu ilk albümleri 1973'ün sonbaharında piyasaya çıktı ve listelerde 166.'lığa kadar tırmanabildi. Albümün ve grubun ilk single'ı "Dream On" ise 59. oldu. Sonraki yıllarda grup Amerika'yı turlayarak ve Kinks, Mahavishnu Orchestra, Sha Na Na, Mott The Hoople gibi çeşitli grupları destekleyerek bir hayran topluluğu oluşturdu. Topluluğun ikinci albümü "Get Your Wings" (1974) bu kararlı turnelerin da yardımıyla tam 86 listelerde hafta kaldı. Bu albüm ayrıca daha uzun yıllar birlikte iş yapacakları yapımcı Jack Douglas ile yapılan ilk çalışmaydı.

Aerosmith'in üçüncü albümü 1975'te geldi: "Toys In The Attic" Bu onları hem ticari hem de artistik açıdan düzlüğe çıkardı. Albümlerini çıkardıklarında müzikleri yavaş yavaş basit ve neredeyse vahşi, blues kökenli melodilerle desteklenen derli toplu bir hard rock haline gelmeye başlamıştı. Eleştirmenler onları "punk-rock"cı olarak nitelendiriyorlardı, sebebi de o zamanlar çoğunluğun aksine Aerosmith'in Led Zeppelin'e ya da karanlık ve gizemli Black Sabbath'a özenmemesiydi.

Müziklerini basit ancak sağlıklı bir temele oturtmanın yollarını arıyorlardı. Tyler'ın yazdığı sözlerdeki gizli espriler de onları hayranlarına daha da yaklaştırıyordu. "Toys In The Attic"in ilk single'ı "Sweet Emotion" kısa sürede İlk 40'ta on birinciliğe yükseldi. Bu başarı yapımcıları da harekete geçirdi ve sonuçta "Dream On" tekrar piyasaya sunuldu.

"Toys In The Attic" albümü Aerosmith'in eski albümlerinin de değerini artırırken listelerde uzun bir süre göze çarptı. Son single "Walk This Way" ise sonraki albümleri "Rocks"dan kısa bir süre önce yayımlandı. Single'ın gölgesinde kalan bu albüm çok geçmeden Aerosmith'e bir platin plak kazandırdı.

1977'nin başlarında Aerosmith bir mola aldı ve sonraki albümleri üzerine çalıştılar. Aynı yılın sonunda çıkan "Draw The Line" albümü de Amerika Listelerinde on birinci sıraya tırmanarak topluluğun ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Aerosmith daha sonra 1978'de çıktığı bir turnenin yanısıra "Come Together" isimli şarkılarını da seslendirdikleri Sgt. Pepper'in "Lonely Hearts Club Band" filminde de rol aldı. Bu parça daha sonra listelerde yirminciliğe kadar yükseldi.

Topluluk 1979'un sonunda, çalışmalarını daha önceden bitirdikleri albümleri "Night In The Ruts"i çıkardı. O sıralar Joe Perry, kendi ismini taşıyan grubu Joe Perry Project'i oluşturmak üzere gruptan ayrıldı. "Night In The Ruts" Aerosmith'in en az satan albümü olma özelliğini taşımaktadır. Brad Whitford da 1980'in başında, Ted Nugent ve gitarist Derek St. ile "Whitsford-St. Holmes Band"ı kurmak üzere gruptan ayrıldı.

Yeni gitaristler Jimmy Crespo ve Rick Dufay'ın da katılımlarıyla grup eski günleri hatırlamak üzere bir "En İyiler" albümü çıkardı, çıkar çıkmaz da altı milyondan fazla sattı. Yeni kadrosuyla Aerosmith 1982'de "Rock In a Hard Place"i piyasaya sürdü. Otuz ikinciliğe kadar yükselebilen bu albüm "Night In The Ruts"in yakaladığı başarıdan oldukça uzaktı.

Ancak sonraları Perry ve Whitford'un yuvaya dönmeleriyle yeni bir atak daha gerçekleştirildi: "Back In The Saddle" Turnesi. Turnenin ilk ayaklarından birinde Steven Tyler sahnede bayıldı, bu da grubun hala alkol ve uyuşturucuyla başının dertte olduğunun bir kanıtı olarak kafalara yerleşti.

Ertesi sene Aerosmith'in asıl kadrosuyla 1979'dan beri yaptığı ilk albüm "Done With Mirrors" geldi. Bu albümün bir özelliği de Aerosmith'in Geffen Records ile çalıştığı ilk albümü olmasıdır. "Rock In A Hard Place" kadar başarılı olmasa da Aerosmith hayranlarına grubun canlandığını müjdeliyordu.

"Done With Mirrors"un piyasaya sürülmesinden sonra Tyler ve Perry eski tempolarına kavuştular. İkili 1986'da Run D.M.C. ile birlikte "Walk This Way"i seslendirdiler. Klibi de çekilen bu parça bir anda listelerde tırmanmaya başladı ve MTV'nin listesinde dördüncü oldu. "Walk This Way" ile Aerosmith'in ünü pekişmiş oldu. Bruce Fairburn'ün yapımcılığını üstlendiği "Permanent Vacation"da (1987) Tyler ve Perry gerçek tempolarını yakalamış oldular... Ardından "Dude (Looks Like A Lady)", "Rag Doll" ve "Angel" geldi ki bu şarkılar büyük beğeni topladılar. "Permanent Vacation" listelerde on birinciliğe kadar çıktı ve üç milyon kadar sattı.

Sonrasında 1988 Kasım'ındaki "Gems" ve 1989 Eylül'ündeki "Pump" ile grubun son büyük bombaları geldi. Listelerde beşinciliğe ulaştı, dört milyon civarında sattı ve "Love In An Elevator", "Janie's Got A Gun", ve "What It Takes" gibi şarkılar bu albümden geldi. 1993'te "Get A Grip" çıktı. "Permanent Vacation" ve "Pump" gibi, "Get A Grip" de Bruce Fairburn tarafından çıkarıldı ve profesyonel sanatçılarla birlikte çalışıldı. Önceki iki albüm kadar da başarılıydı. "Livin' On The Edge" "Cryin'", ve "Amazing" hitleri bu albümlerindedir. Kontratları sonucunda oluşan toplama albümleri "Big Ones", Geffen'den çıkan en iyi şarkılarının içinde bulunduğu bir çalışmaydı. Kısa sürede iki adet platin plak alan albümü eleştirmenler ve grup hayranları da çok başarılı buldu.

'90ların başında, Geffen'le olan anlaşmaları bitmemesine rağmen Columbia Records ile bol sıfırlı bir kontrat imzaladılar. Ancak 1995'in başında, anlaşmanın imzalanmasından yaklaşık beş yıl sonra, yeni firmalarıyla çalışmaya başlayabildiler. Bu albümden sonra başları bir türlü beladan kurtulamadı: Gruptan ayrılmalar gerçekleşti, firmaları kontratı bitirmeyi bile düşündüler... Hal böyleyken stüdyoya girip kayıt yapmak hayli zorlaşmıştı... Tyler yeniden alkol ve uyuşturucuya kendini kaptırmıştı ki 1997 ilkbaharında "Nine Lives" ile kendilerini biraz olsun toparlayabildiler. Eleştirmenlerce pek de beğeniilmedi, ama buna rağmen listelere birinci sıradan girdi, sonra aşağılara kaydı. Canlı kayıt "A Little South Of Sanity"ise 1998'de çıktı.

Aerosmith hareketli tarzlarıyla, üyelerinin aykırı yaşamlarıyla sembolleşmeye aday, diri hard rock toplulukarından biridir. Bu yönleriyle yeni albümleri merakla bekleniyor...

Kaynak

http://www.muzikkutusu.com/

Aerosmith (Various Artists) sözleri

Various Artists tarafından albümünde söylenen Aerosmith adlı şarkının sözleri.

Spider-manspider-man
Does whatever a spider can
Spins a webany size
Catches thievesjust like flies
Look out! here comes the spider-man!

Is he strong? listenbud!
He’s got radioactive blood.
Can he swing from a thread?
Take a look overhead.
Hey therethere goes the spider-man!

In the chill of night
At the scene of the crime
Like a streak of light
He arrives just in time

Spider-manspider-man
Friendly neighborhood spider-man
Wealth and famehe’s ignored
Action is his reward
To himlife is a great big bang-up
Wherever there’s a hang-up
You’ll find the spider-man!

Aerosmith (Wrestling Lyrics) sözleri

Wrestling Lyrics tarafından albümünde söylenen Aerosmith adlı şarkının sözleri.

(Chorus)
I'm back
I'm back in the saddle again
I'm back
I'm back in the saddle again
Ridin' into town alone
By the light of the moon
I'm looking for ol Sukie Jones
She crazy horse saloon
Barkeep gimme a drink
That's when she caught my eye
She turned to give me a wink
That make a grown man cry
(Chorus)
Come easy, go easy
All right until the rising sun
I'm calling all the shots tonight
I'm like a loaded gun
Peelin' off my boots and chaps
I'm saddle sore
Four bits gets you time in the racks
I scream for more
Fools' gold out of their mines
The girls are soaking wet
Not tounge's drier than mine
I'll come when I get back
I'm back in the saddle again
I'm back
I'm back in the saddle again
I'm riding, I'm loading up my pistol
I'm riding, I really got a fistful
I'm riding, I'm shining up my saddle
I'm riding, this snake is gonna rattle
(Chorus)
Ridin' high
Ridin' high
Ridin' high already

Aerosmith (Aerosmith) sözleri

Aerosmith tarafından albümünde söylenen Aerosmith adlı şarkının sözleri.

> Aerosmith


>> Make It

good evening people, welcome to the show
got something here I want you all to know
when laughin` people bring on primal screams *
you got to think of what it`s gonna take to make your dreams
make it
don`t break it
I said make it
don`t break it
do then ya feel like the world`s coming down on you
you know that history repeats itself
but you just learned so by somebody else *
you know you do, you gotta think up fast *
you gotta figure what it`s gonna take to make it last
make it
don`t fake it
said make it
don`t fake it
better weather, pull yourself together
don`t be catchin` the blues
better weather, pull yourself together
what have you got to lose
you`re only paying your dues
if you`re gone I`ll get you anyway
although you know what you`ve been going through

>> Somebody

I need a lady, not somebody shady
need someone to be close to
somebody cozy, not somebody nosy
help me see my whole day through
someone to share the load
somebody to walk the road I live on... live!
good Lord send me, good Lord mend me
send me down someone for me
said I won`t be choosy, you could send me a floozy
send me anybody you please
somebody say you will
somebody further still
somebody, some-somebody for me
now won`t you send me somebody
yeah, somebody
won`t you send me somebody
now won`t you send me somebody
well, call for somebody, scream loud and bloody
call woman, woman, come on to me
save for tomorrow, share all your sorrow
misery enjoys company (yes it does, yes it does)

>> Dream On

every time that I look in the mirror
all these lines on my face getting clearer
the past is gone
it went by like dusk to dawn
isn`t that the way
everybody`s got their dues in life to pay

yeah, I know nobody knows
where it comes and where it goes
I know it`s everybody`s sin
you got to lose to know how to win

half my life`s in books` written pages
live and learn from fools and from sages
you know it`s true
all the things come back to you

sing with me, sing for the years
sing for the laughter and sing for the tears
sing with me, if it`s just for today
maybe tomorrow the good Lord will take you away

dream on, dream on, dream on,
dream yourself a dream come true
dream on, dream on, dream on,
and dream until your dream comes true
dream on [7x]

>> One Way Street

hey look on yonder, what`s that I see
well that old bogus honey coming after me
I thought you told her I was out of town
I wonder how she knowed I was hangin` around
say, listen babe, don`t go wastin` your time
you keep on comin` round you`ll hear the same old line
you got a thousand boys, you say you need `em
you take what`s good for you and I`ll take my freedom
`cause lately it`s been so hard now to make ends meet
and honey, your head`s a one way street
and I gotta go the other way
I thought I knew her, my cagey lady
how could my sunshine be so damn shady
she`ll say she love to talk a conversation
but I`m the one that makes my situation
this one way city, that I thought I knew
it`s such a pity honey, that`s it for you
there`s nothin` over here I never showed ya
I made it pretty clear I`m glad to know ya
you know your brother Spike, he`s on the level
but you always lookin` like you`re mad at the devil
don`t say I cop a `tude, it`s all forgotten
it`s just you`re much too rude, your fruits are rotten *
you know I work so hard to keep it alive
now all I hear from you is nothin` but jive
lately it`s been so hard now to make ends meet
and honey, your head`s a one way street
and I really been feelin` like I could be movin` on *
your head`s li

İlgili konuları ara

Yanıtlar